Paslı bir yer kolumu çizdi, Tetanos olur muyum?

Arkadaşlar kapı kilidinin demirli yerine (anlatamadım ama anladınız siz) kolumu sürttüm ve çizildi. Halihazırda tetanos aşısı oldum. Yarayı da kolonya ile temizledim ancak yine de korkuyorum. Bir sıkıntı olur mu?
Tetanos aşısını ne kadar önce vuruldun? Tetanos aşıları 5 yıl kadar geçerlidir, eğer 4.5 yıl tarzı falan birşey olduysa her türlü gidip bir iğne vurul bence. Eğer 2-3 yıl önce vurulduysan önemli değil, bu arada yaraya kolanya dökmek mantıklı birşey değil. Mikropları öldürürken yanında iyileştirici hücreleride öldürüyor böylece iyileştirme işi yavaşlıyor. Onun yerine batikon sürmen daha makul olacaktır.

Tetanos aşısını ne kadar önce vuruldun? Tetanos aşıları 5 yıl kadar geçerlidir, eğer 4.5 yıl tarzı falan bir şey olduysa her türlü gidip bir iğne vurul bence. Eğer 2-3 yıl önce vurulduysan önemli değil, bu arada yaraya kolonya dökmek mantıklı bir şey değil. Mikropları öldürürken yanında iyileştirici hücreleri de öldürüyor böylece iyileştirme işi yavaşlıyor. Onun yerine batikon sürmen daha makul olacaktır.
8-9 ay falan oldu. Fazla paslı bir yer değildi zaten.

Tetanos aşısını ne kadar önce vuruldun? Tetanos aşıları 5 yıl kadar geçerlidir, eğer 4.5 yıl tarzı falan birşey olduysa her türlü gidip bir iğne vurul bence. Eğer 2-3 yıl önce vurulduysan önemli değil, bu arada yaraya kolanya dökmek mantıklı birşey değil. Mikropları öldürürken yanında iyileştirici hücreleride öldürüyor böylece iyileştirme işi yavaşlıyor. Onun yerine batikon sürmen daha makul olacaktır.
'Halihazırda tetanos aşısı oldum.' Bişey olmaz merak etme.

Aşının üzerinden çok kısa bir süre geçti (Tam hatırlayamıyorum ama en fazla 9 ay) ve çizen yer fazla paslı değildi ama kolum kasılmaya başladığı için tedirgin oldum. Umarım kolumun kasılması başka bir şeydendir. Zaten okuduğum kadarıyla tetanosta kasılmalar çene kasından başlıyormuş koldan değil.

Tetanos aşıları 5 yıl kadar geçerlidir
İlk defa böyle bir şey duyuyorum aşıların ömrü var mı ? Bildiğim kadarı ile bağışıklık sistemimizin bir hafızası var bu sayede daha önce geçirdiğimiz virüslü hastalıklara bir daha yakalanmıyoruz diye biliyorum.

Aşının üzerinden çok kısa bir süre geçti (Tam hatırlayamıyorum ama en fazla 9 ay) ve çizen yer fazla paslı değildi ama kolum kasılmaya başladığı için tedirgin oldum. Umarım kolumun kasılması başka bir şeydendir. Zaten okuduğum kadarıyla tetanosta kasılmalar çene kasından başlıyormuş koldan değil.
Kolumun kasılması başka bir şeydendir değil mi?

İlk defa böyle bir şey duyuyorum aşıların ömrü var mı ? Bildiğim kadarı ile bağışıklık sistemimizin bir hafızası var bu sayede daha önce geçirdiğimiz virüslü hastalıklara bir daha yakalanmıyoruz diye biliyorum.
Tetanozun ömrü var doğrudur. İlk tetanozun ardından 2 3 defa daha yapılırsa ay ay düzenli olacak şekilde kalıcı oluyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı