PC mikrofonu görüyor ama ses almıyor

kaanorun

Hectopat
Daha fazla  
Sebebini bilmediğim bir şekilde mikrofon (3.5mm jak girişli) çalışmamaya başladı. Mikrofonu telefona taktığımda çalışıyordu. Her ihtimale karşı çalışan bir mikrofonu PC'ye takınca onun da çalışmadığını gördüm.

44acbf25-79b4-42ff-b794-b2f34894aac8.jpg

Fotoğrafta gördüğünüz gibi 2 tane kayıt aygıtı var Audio_Device (Genel USB Sesi) ve benim asıl kullandığım Realtek. Normalde konuştuğumda kırmızı içine aldığım alan yeşil renkte ses düzeyi gösterir ama artık ses 0 olarak gözüküyor ki düzeyler en sonda.

7f3838aa-afb5-4048-9f8d-0ba8aab299c4.jpg

Audio Device çalışıyor konuştuğumda ses düzeyi artıyor fakat o da sesimi anlaşılmayacak düzeye getiriyor. Harici USB sesi kartı aldığım halde sorun düzelmedi. İnternetteki bütün makaleleri okudum yok hiçbir şey sorunuma mani olmadı yardım ederseniz sevinir tüm ayarları değiştirip denedim her ayarı yaptım fakat düzelmedi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıkıntı mikrafonda değil ki. Mikrafonu başka pcye taktığımda gayet düzgün çalışıyor. Hatta bir kaç mikrafon denedim benim PCde hiçbiri çalışmıyor.

Eğer sıkıntı jak girişindeyse USBli bir mikrafonlu kulaklık alabilirim (Snoopy SN-RW 1 Gibi) ama birde USBli kulaklık alırım çalışmazsa diyede korkuyorum boşa para vermek istemem. O yüzden sorayım dedim.

Ses kartı harici ise slotundan (Porttan) çıkarıp tekrar takın. Onboard ise dişi jack yuvasında bir gevşeklik (Boşluk) nedeniyle temassızlık oluşmuş olabilir. Pc ses kartı tek bir pin bağlantısına göre mikrofonun tam takılı olduğunu hatalı gösterebilir. Onboard ise harici bir ses kartı satın alıp deneyin. Mikrofon yapılan bu kontrollerde sağlam görünüyor, aksaklık kuvvetle muhtemel jack giriş yerinden, harici ise pci bağlantısından da olabilir. Hoparlörlere ses çıkışı varsa USB'li kulaklıklı mikrofon aldığınızda ses giriş sinyali usb üzerinden olacağı için ses kartında bir sıkıntı bulunmuyorsa kesinlikle çalıştırmada sıkıntı olamayacaktır. Kolay gelsin.

@Yeni Teknik Sembol Arkadaş doğru söylüyor. Mikrofon başka cihazlarda çalışıyor ise bir kere mikrofonumuz sağlam, ses kartınız yok ise şöyle 20-30 TLlik ucuz bir ses kartı almayı deneyin. Ayrıca kasanın arkasındaki jakları deneyin.

Arkadaki jakları denedim onlarda da çalışmıyor. Hoparlöre ses geliyor USBli kulaklık alırsam çözülür diye düşünüyorum. Eğer çalışmazsa ses kartı alırım artık.

Yeni konular

Geri
Yukarı