PCI Express 3.0 X1 slota ekran kartı takarsak performans ne kadar düşer?

Daha fazla  
Merhaba ben son zamanda i5 1035G1 işlemcili laptopuma eGPU takma kararı aldım ancak PC Express konusunda pek bilgim olmadığı için karar vermekte zorlanıyorum. PCI-e 3.0 (8.0gt/s) için ekran kartı olarak 1050 Ti, 1650 veya 1650 Super alırsam ne kadar büyük bir performans kaybı yaşarım. Onun dışında en kötü durumda iki ayrı PC Express slotunu birleştirmenin yolu var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba ben son zamanda i5 1035G1 işlemcili laptopuma eGPU takma kararı aldım ancak PC Express konusunda pek bilgim olmadığı için karar vermekte zorlanıyorum. PCI-e 3.0 (8.0gt/s) için ekran kartı olarak 1050 Ti, 1650 veya 1650 Super alırsam ne kadar büyük bir performans kaybı yaşarım. Onun dışında en kötü durumda iki ayrı PC Express slotunu birleştirmenin yolu var mı?

X1 de bayağı gider hocam PCI-e 3.0'da 1GB galiba bayağı büyük kayıp yani. Birleştirme konusu hakkında ise bilgim yok.

Yanıt için teşekkürler hocam peki bu 1GB veri hızı ile idare edebileceğim bir APU'ya da AMD GPU biliyor musun?

Eğer X1 olduğuna eminseniz PCI-e hattının yapacak pek bir şey yok çünkü 1GB'lık kartlar GT 220 gibi eski ya da galiba OEM RX 460 vardı galiba ve APU derken ne demek istediniz? Not ben bu iGPU işlerini pek bilmiyorum.

Eğer X1 olduğuna eminseniz PCI-e hattının yapacak pek bir şey yok çünkü 1GB'lık kartlar GT 220 gibi eski ya da galiba OEM RX 460 vardı galiba ve APU derken ne demek istediniz? Not ben bu iGPU işlerini pek bilmiyorum.
APU bilgisayara entegre edilmiş dahili grafik birimi örnek olarak intel uhd graphics'i gösterebilirim.

Oda bizde yok en kötü portları birleştirme yolu bulamazsam Wi-Fi'dan vazgeçer 2 GB'lık bir PC Express elde ederim ilgilendiğin için teşekkürler.

Laptıpta sanırom öyle takışnıyor diye biliyorum ama dediğim gibi bunun thunderbolt ve PSU için PSU gerektiği dışında pek bir şey bilmiyorum.

Oda bizde yok en kötü portları birleştirme yolu bulamazsam Wi-Fi'dan vazgeçer 2 GB'lık bir PC Express elde ederim ilgilendiğin için teşekkürler.

Bu konu işinize yarar belki

Laptıpta sanırom öyle takışnıyor diye biliyorum ama dediğim gibi bunun thunderbolt ve PSU için PSU gerektiği dışında pek bir şey bilmiyorum.

Bu konu işinize yarar belki
Bilgisayarın içini açıp baktım şuanki M2 ssd kullanımında PC de feda edebileceğim şeyleri ederek sadece 2 tane 3.0 x1 birtanede 2gb/s lık bir slot var

Belki bu video işinize yarar Reddit'te bu konuyla ilgili araştırırken bu videoyu bulmuştum. Ben de RX 5700 XT aldım. Laptopumun işlemcisi i5 8250U, FHD Ultra ayarlarda 45-60 FPS veriyor. Bazı oyunlarda yükseğe düşürüyorum. M.2 NGFF Wi-Fi yuvasına takıp kullanıyorum. Dediğiniz gibi X1 3.0 oluyor. Ekran kartı X16 4.0 PCI-e destekliyor. İşlemci yüzünden bazı oyunlarda darboğaz oluyor. İşlemci kullanımı %6'lara bile düşüyor ancak akıcılık bozulmuyor. Bir de laptopunuzda NVIDIA ekran kartı varsa ve BIOS'tan devre dışı bırakamıyorsanız. AMD ekran kartı almak gerekiyor tam olarak emin olmasam da bir yerde okumuştum sanırım. Ben de riske girmemek için AMD aldım. Yerelde doğru düzgün bu konularla ilgili bilgi yok yabancı sitelerden araştırın. Son olarak ben 2023 Temmuz ayında topladım. Ekran kartı, exp Beast gdc, ve PSU bana 6 k'ya mal oldu. Çok ucuza kaçmamaya çalıştım. Orta kalite malzemeler aldım. Sorunsuzca kullanıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı