Pisi Linux Deneyimim

Merhabalar, Pisi Linux'u 1 hafta önce indirdim ve kurdum. Deneyimledim bayağı. Şimdi deneyimlerim ile size anlatacaklarım var. :)
İsterseniz Pisi Linux'u anlatmaya başlayayım.

Pisi Linux Nedir?
Pisi Linux, kendi altyapısı olan tamamen yerli bir işletim sistemidir. KDE masaüstü ortamı ile birlikte geliyor. Kendi paket yönetici var Pisi Package adında. Kendine has uygulamaları ve özellikleri var. Gayet hoş ve hafif bir işletim sistemi.
Pardus 2011 (Yerli olan, Debian olmayan Pardus) sürümünü taban alan, özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen, bilgisayar kullanıcılarına kurulum, yapılandırma ve kullanım konusunda büyük kolaylık sağlayan ve onların başlıca masaüstü gereksinimlerini karşılamayı amaçlayan, son kullanıcı odaklı bir işletim sistemi. Anka takımı tarafından geliştirilme süreci devam eden Pisi Linux, 10 Temmuz 2015'te 1.2 sürümü yayımlandı. İçerisinde 6000'den fazla güncellenmiş paketi bulunan 1.2 sürümü sonrası ise büyük değişimler getirecek olan 2.2 sürümü ile tüm paketler yeni sürümlerine geçirildi ve birçok hata giderildi, bu sayede Pisi Linux'un hızı ve stabilitesi artırılmış oldu.
Kurulumu:
Pisi Linux 2.2 imaj dosyasını web sitesinde ki şu bağlantıdan indiriyoruz:
Bu imaj dosyasını edindikten sonra herhangi bir kalıp yazıcı programını kullanarak imaj dosyasını USB belleğimize yazdırıp daha sonra da bilgisayarımızın BIOS menüsünden Secure Boot seçeneğini kapatıp USB belleği önyüklüyoruz.
1649532819768.png

Pisi Linux'un grafik kurucusunu kullanarak pisi Linux'u sabit diskimize kuruyoruz. Bundan sonra ise Pisi Linux'u başlattığımızda karşımıza bir oturum açma ekranı çıkacaktır ve Pisi Linux'un kurulumunun ilk aşaması burada bitecektir. Şimdi sırada Pisi'nin keyfini çıkartmak var.
Kurulum hızı:
Telefonumdan kronometreyi açtım ve HDD'li sistemde 22 dakika 53 saniyede kurulum bitti.
Bir de SSD'ye kurarsanız 5-10 dakika arasında değişecektir.
SSD'de olmayınca hantal oluyordu biraz ama düzeltmişler, artık değil.

Uygulama Kurulumu:
Pisi ile uygulama kurmak çok kolay, Pisi ile isterseniz uçbirim ile isterseniz de Pisi Paket Yöneticisi ile kurabilirsiniz.
Pardus Paket Yöneticisi.png

Pisi Paket Yöneticisi uygulama indirmek için kullandığınız bir mağaza tamamen Pisi tarafından geliştirildi ve sunucuları da Türkiye'de.
Pisi Paket Yöneticisinde isteğiniz uygulamayı indirebilirsiniz. Bütün uygulamalar burada var. Tek yapmanız gereken Paket Yöneticisine girip isteiğiniz uygulamayı aratıp kurmak.

Açılış Hızı:
Telefonumdan kronometre ile ölçtüm tam olarak 19sn de açıldı, Ubuntu'da 55sn, Windows'da ise 1dk 10sn de açılıyor. Bunlar benim bilgisayarımda böyleydi sizinki farklı olabilir. HDD kullanıyorum ve bence HDD'ye göre gayet hızlı.

Uçbirim Kullanımı:
Uçbirim kullanmak hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı. Mesela bir komut girdiniz ve uçbirimi alta aldınız.
1649776571897.png

O komut işlemini bitirdiğinde sizi "Bu komut tamamlandı" diye uyarıyor ve "ding" diye bir ses çıkıyor.

Yüklü Gelen Uygulamalar:
İçerisinde yüklü olarak VLC, Gimp, Libre Office, Okular PDF, Firefox ve KDE uygulamaları yüklü olarak geliyor.
1649778520115.png

RAM Kullanımı:
Ram kullanımı Windows'a göre çok daha iyi. Windows'da iken boşta RAM kullanımı 4GB'dı. Pisi Linux'ta ise 1GB.
1649778921605.png

Pisi Linux Deneyimim:
İlk Pisi Linux'un arayüzü ve kullanım kolaylığı ile başlayalım. Windows'a benzer bir arayüzü var ve gayet güzel, baştan aşağı kişiselleştirme yapabiliyorsunuz. İsterseniz diğer masaüstü ortamlarını da Pisi Pkaet Yönetici ile kurabilirsiniz
1649533081349.png

Arayüzü gayet sade ve Windows'dan gelen kullanıcıların yabancılık çekmeyeceği KDE Plasma ile birlikte geliyor.
1649533184133.png

Pisi Linux'ta şu ana kadar hiç sorun yaşamadım gayet hızlı ve çok güzel bir işletim sistemi. Gerçektan hafif ve gayet hızlı -tabi burada KDE'nin de payı var 😀😀-
RAM kullanımı az, sıcaklıklar ideal, çoğu zaman fan duyulmuyor, batarya performansı güzel, ekran parlaklığı kontrolü Windows'a göre daha iyi.

1649777947477.png

İşletim sistemi gerçekten güzeldi, bu günce kadar bir çok Linux dağıtımı kullandım ama içlerinden en iyisi Pisi Linux'tu.
Bu güne kadar 15 dağtım kullandım (Ubuntu, Kubuntu, Fedora, Pardus, ChromeOS, Cloudready, Ubuntu Unity, ElementaryOS, ZorinOS, PopOS, Mint, Pisi Linux, Android x86, RedHat) ve en son Pisi Linux'ta karar kıldım. Diğer işletim sistemlerine göre daha hızlı çalışıyor Pisi Linux.
Ubuntu'da 1dk'de açılan bilgisayar Pisi ile 20sn oldu.

@Kick Furkanowski

Son düzenleme:
Yanlış bilgi
1 dakikada açılan bir bilgisayar parça değiştirmeden 20 saniyeye kadar inemez. Yüksek ihtimal hard diskte falan kuruluydu Ubuntu. (Malum Linux yükleme ekranları kullanıcı dostu olmadığı için yanlış diske yüklenebiliyor.)

Hayırlı olsun hocam.

1 dakikada açılan bir bilgisayar parça değiştirmeden 20 saniyeye kadar inemez. Yüksek ihtimal hard diskte falan kuruluydu Ubuntu. (Malum Linux yükleme ekranları kullanıcı dostu olmadığı için yanlış diske yüklenebiliyor.)

Hayırlı olsun hocam.
Bende de Mint'ta 1 dakikada açılıyordu. Pop!_OS ile 20 saniyeye kadar düştü. Aynı yere kurulu olmasına rağmen.

Hayırlı olsun hocam.
Hocam, önceden Windows'un yanına dualboot olarak kullanıyordum Ubuntu'yu. HDD kullanıyordum bide iyice yavaş oluyordu.

Pisi paket yoneticisi, iş bilmez TUBİTAK mühendisleri tarafından ölüme terk edilen milli bir projeydi. Pisiyi tekrar hayata döndürmek isteyen bir grup PiSi Linux'u oluşturdu. Ekip küçük olduğu için güncelleme uzun aralarla yayınlanıyor.

Pisi paket yoneticisi, iş bilmez TUBİTAK mühendisleri tarafından ölüme terk edilen milli bir projeydi. Pisiyi tekrar hayata döndürmek isteyen bir grup PiSi Linux'u oluşturdu. Ekip küçük olduğu için güncelleme uzun aralarla yayınlanıyor.
Ama yinede bu hali ile bile son kullanıcı için ideal.
Keşke Pardus 2011 iptal edilmeseydi ve Debian alt yapısına geçmeselerdi.
Bi ara dedim acaba bu yeni Pardus nasil bakayım, sonra gördüm ki Debian'a XFCE'yi kurup biraz özelliştirmişler kendilerine simge filan ekleyip yerli diye reklamını yapıyorlar. Asıl yerli Pisi Linux.

Ama yinede bu hali ile bile son kullanıcı için ideal.
Keşke Pardus 2011 iptal edilmeseydi ve Debian alt yapısına geçmeselerdi.
Bi ara dedim acaba bu yeni Pardus nasil bakayım, sonra gördüm ki Debian'a XFCE'yi kurup biraz özelliştirmişler kendilerine simge filan ekleyip yerli diye reklamını yapıyorlar. Asıl yerli Pisi Linux.
Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler bende tercübe ettiğiniz deneyimlerinize katkıda bulunmak isterim.

3 ay Pisi Linux kullandım. Dediğiniz gibi hızlı seri ve erken açılıyor Ram kullanımı dediğiniz gibi bir çok KDE dağıtımlarına göre en tasaruflularından bir tanesi kısacası KDE ile çok iyi uyumlu.

şimdi gelelim gerçeklere hızlı açılması vs 1. sırada bilgisayarın kendisi yani donanım ile alakalıdır. Ubuntu 1dk açıldığını yazmışsınız ayarlamalarla kendi makinenizde onuda 20sn hızla açılır hale getirebilirsiniz (systemd bağımlılığı kaldırıp, nosystemd kurabilirsiniz). 2. 3. sırlarda kullanılan kernel veya masaüstü ortamı arkada kullanılan ekstra paketler vs açılma hızını ram oranını ve tarayıcıda çalışırken hız ve tepkime sürelerini etkiliyor. Pisi'ye bakınca KDE bir çok paket araçları gereksiz yere kurulu değil onun seri yapan ksımlardan biride budur. arch da ihityacınız olan paketleri yükleyiniz veya ubuntuda Pisi'den asla farkı yoktur. Burada Pisi'nin bir avantajını göremiyorum. ubuntu kernel değişebilir arkada açık gereksiz uygulamaları kapata bilirsiniz vs...

gelelim paket yöneticisine ve ihtiyaç duyulan programlara halen depolarda bir çok uygulama eksik herşey yok diğer dağıtımlara göre... bir diğer sorun depolardaki çoğu mevcut program güncel değil eski sürümler güncel versiyonlarını kurmak için flatpak gibi çözümler veya derleme yoluna gitmek zorunda kalıyorsunuz.

Gelelim bir diğer soruna kullandığı Python versiyonu desteğini tamamen yitirmiş durumdadır. güvenlik açığından tutun uygulama derlemesine uyumsuzluğa kadar hatalara neden olacaktır.

Pisi topluluğunu destekliyorum ama bu işletim sistemi sıkıntılı topluluğun sayıları az herkesin işi var hak veriyorum ama bu da benim tecrübelerim topluluğun daha çok geliştirilmesi için bir geri dönüt olarak mesaj vermek istiyorum özellikle Python da yeni sürüme acilen geçmeliler gelecek zamanlarda kde masaüstü ortamı bile uyumlu hale gelmeyecek. bir diğer en önemli sorun ise depolardaki bir çok gerekli program ve uygulama eski ve güncel değil en basiti bu sene başında zoom yükledim versiyon eski idi bir süre sonra uyumsuzluk hataları aldım derleme ile güncel versiyona geçtim.

zevkle kullandım memnun kaldım eksiklikler giderilirse geri dönebilirim ama bu ciddi sorunlardan ötürü Debian, Arch veya Pardus'a devam

Geri
Yukarı