PMYO ve POMEM arasında bir farklılık var mı?

ahmetmuhsin

Picopat
Bir süredir polis olmayı düşünüyorum ama kafamda bir soru var. Öncelikle PMYO ve POMEM arasında bir farklılık var mı? Yani birinde normal bir polis diğerinde daha rütbeli bir polis olmak için mi eğitim alıyoruz yoksa ikisi de tamamen aynı mı? Çünkü şu anda 21 yaş 2 gün ile ikisine de girebiliyorum ama üniversite öğrencisiyim ve mezun olduğumda 26 yaşından gün alırsam araştırdığım kadarıyla PMYO'ya giremiyormuşum.

Kardeşim PMYO YKS'de aldığın puana göre 2 yıl polis meslek yüksek okulunda okuyup üniversite gibi direk ataman oluyor POMEM'de lisans mezunu olarak KPSS'den aldığın puan baz alınarak 8 ay boyunca kursiyer olarak bitirip göreve baslıyorsun. PMYO'lar POMEM'den daha fazla okudukları için POMEM'lerden kendilerini bir tık daha üstün görürler bana görede öyle.

PMYO lise mezunları için ve kabul edilirsen 2 yıl eğitim alıyorsun. POMEM ise üniversite mezunları için kabul edilirsen 7 ay eğitim alıyorsun. PMYO'den giriş için TYT ham puanı baz alınıyor, POMEM KPSS puanı ile alıyor. İkisinin de parkurları ve sözlü mülakatları aynıdır.

POMEM lisans mezunları için KPSS puanı 60, ön lisans için 65 puan şartı var.
PMYO ise 250 ham TYT puanı üzerinde kayıt olabiliyorsun ama bu sene 270 ile en son alım yaptılar, 250 alıp kayıt olup seçilmeme ihtimalin var. Benzer durum POMEM için var mı bilmiyorum.

PMYO'ya üniversite mezunu başvurabilir mi bilmiyorum.

Kardeşim PMYO YKS'de aldığın puana göre 2 yıl polis meslek yüksek okulunda okuyup üniversite gibi direk ataman oluyor POMEM'de lisans mezunu olarak KPSS'den aldığın puan baz alınarak 8 ay boyunca kursiyer olarak bitirip göreve baslıyorsun. PMYO'lar POMEM'den daha fazla okudukları için POMEM'lerden kendilerini bir tık daha üstün görürler bana görede öyle.

PMYO lise mezunları için ve kabul edilirsen 2 yıl eğitim alıyorsun. POMEM ise üniversite mezunları için kabul edilirsen 7 ay eğitim alıyorsun. PMYO'den giriş için TYT ham puanı baz alınıyor, POMEM KPSS puanı ile alıyor. İkisinin de parkurları ve sözlü mülakatları aynıdır.

POMEM lisans mezunları için KPSS puanı 60, ön lisans için 65 puan şartı var.
PMYO ise 250 ham TYT puanı üzerinde kayıt olabiliyorsun ama bu sene 270 ile en son alım yaptılar, 250 alıp kayıt olup seçilmeme ihtimalin var. Benzer durum POMEM için var mı bilmiyorum.

PMYO'ya üniversite mezunu başvurabilir mi bilmiyorum.

Teşekkür ederim cevaplarınız için. Bir sorum daha olacak benim önümüzdeki PMYO'ya katılmam için son TYT sınavına girmem gerekiyor mu yoksa üniversiteye girerken aldığım puanı kullanabiliyor muyum bilginiz var mı acaba? 2. sınıf öğrencisiyim şuan.

Teşekkür ederim cevaplarınız için. Bir sorum daha olacak benim önümüzdeki PMYO'ya katılmam için son TYT sınavına girmem gerekiyor mu yoksa üniversiteye girerken aldığım puanı kullanabiliyor muyum bilginiz var mı acaba? 2. sınıf öğrencisiyim şu an.

YKS sınavından sonra üniversiteye yerleştiğin için kullanamazsın. Yerleşmemiş olsaydın kullanabilirdin.

TYT 300 puan yapmak ve başvurmak zor değil. Parkur ve sözlü mülakat kısmı çok önemli bence.

Geri
Yukarı