Politeizm hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Alizm

Hectopat
Sizce mantıklı bir düşünce mi yoksa kolayca çürütülebilir mi?
Herkes ateizm deizm agnostizm ile alakalı konuşuyor.
Bu konu hakkında fikrinizi merak ediyorum.

Hocam mesele inanç olduğu için çok da bir şey diyemeyiz. Mantık kısmı da göreceli, politeist anlayıştaki bir toplumun bireyiyseniz muhtemelen o fikri destekleyecek çıkarımlar zaten sizin ana referansınız olur.

Ha objektif olarak soruyorsan ben ateistim, herhangi bir tanrı inancını gerçekçi bulmuyorum. Ancak kişinin hayatına verdiği yön anlamında bir mantık kurabiliyorum.

Politeizm diyince aklıma eski türk inanışı geliyor. Bence o çağlarda mantıklıymış ama çağımızda bu kadar mantıklı olduğunu düşünmüyorum birçok insan tanrıya inanmıyor bile bırak ki çok tanrı ya inansın ama eskiden herşeyin bir ruhu bir tanrısı olması daha güzeldi tabi bence semavi dinleri sevmiyorum ama gerçeklik şöyle birçoğumuz türkiye de müsliman bir toplumda yaşıyoruz..😂

Her şeyin başı tek bir sebebe gidiyorsa Tanrı da tek olmak zorunda. Eskiden politeist dinler ağırlıktaydı:

• Roma-Yunan mitolojisi
  • İskandinav-Cermen mitolojisi
  • Kelt mitolojisi
  • Slav mitolojisi
  • Anadolu-Hitit mitolojisi
  • Antik Mısır mitolojisi
  • Sümer mitolojisi
  • İslam öncesi Arap dini
  • Ve hatta uzak diyarlardaki Aztek ve Maya inançları da çok Tanrı´ya sahipti.

Zerdüştlük, Yahudilik, Hristiyanlık ve İslam gibi tek Tanrı inancına sahip dinler ortaya çıktığında çok Tanrı inancına sahip dinleri resmen süpürdüler. Hâlâ çok Tanrı inancına sahip dinler var. Örneğin Hinduizm gibi. Diğerleri terk edildi ve yok oldu.

Son düzenleme:
Bu yazıda semavi dinler tanrısından bahsedilmektedir.

Eğer tanrı dediğimiz şey üst boyutlardan (biz 3. boyuttayız olası boyutlar: 4.5.6.7....) gayet kanlı canlı ama bizim bilmediğimiz türlerde bir yaşam formuysa, bize kendini tanrı olarak tanıtan varlıktan daha üstün varlıklar pekala olabilir. Bu durumda politeizim mantıklıdır. Ayrıca bu düşünceye göre tanrının kendisi ateist olur. Sonuçta başka yaratıcıların varlığını kesinlikle reddediyor.
Burada ana düşünce tanrının bile bir yaratıcısı vardır, ancak tanrının ya bundan haberi yoktur ya da bunu bilmesine rağmen kibirli davranıyordur.

Geri
Yukarı