Pratik soğuk kahve tarifi

Reddywich

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Tekirdağ
1. Yöntem
  1. Tekli satılan Nescafe paketlerinden iki tanesini (daha yoğun ve lezzetli olması için) bir bardağa boşaltın. Tercihinize göre ekstra süt tozu veya şeker ekleyebilirsiniz. Üçü bir arada veya ikisi bir arada olması hiç önemli değil.
  2. Üstüne çok az (çözmeye yetecek kadar, yarım çay bardağı kadar bile yeter) kaynar su ekleyip kahve çözünene kadar karıştırın.
  3. Servis edeceğiniz bardağı tercihinize göre buzlayıp kahve karışımını içine boşaltın.
  4. Bardağın kalanını soğuk su ile tamamlayın, bir kaşıkla çok az karıştırın.

2. Yöntem
  1. 1-1.5 tatlı kaşığı çözünebilir kahveyi (ben Jacops Cronat Gold kullanıyorum, istediğiniz markayı kullanabilirsiniz) bardağa koyup üstüne istediğiniz kadar şeker ekleyin.
  2. Sütlü veya sade tercihinize göre üstüne yalnızca kahve ve şekeri çözmeye yetecek kadar sıcak süt veya sıcak su ekleyip (yine yarım çay bardağı kadarı yetecektir) çözünene kadar karıştırın.
  3. Kahve karışımını buzlu bir bardağa döküp üstünü soğuk süt veya su ile tamamlayın. Sütlü istiyorsanız ancak buzların çözünmesinden hoşlanmıyorsanız biraz sütü dondurup buz niyetine de kullanabilirsiniz.
  4. Bardağı alttan yukarıya doğru karıştırıp malzemeleri homojen bir şekilde dağıtın.

Verdiğim ölçüler 450mL'lik bardak içindi. Tercihinize göre malzemeleri veya miktarlarını değiştirebilirsiniz, eklemeler yapabilirsiniz. Örneğin karamel şurubu çok iyi gidiyor sütlü olanla.

Kusura bakmayın ama ben bu hazır, çözünebilir kahvelere kahve diyemiyorum.

Sizin kullandığınız yöntemlere laf yok, fakat tat olarak bence hazır kahvelerin tadı, espresso ile yapılmış kahve çeşitlerine göre çok kötü.
Espresso ile yapılmış kahve tabii ki daha lezzetli olur. Olmazsa bir sıkıntı vardır zaten :D Ancak herkes bu fırsatı bulamıyor. Bu tarif yalnızca daha pratik ve daha maliyetsiz. Bu arada, hatırlamışken ekleyeyim. Aynı tarifi kahve yerine Espresso veya Türk kahvesi ile de uygulayabilirsiniz eğer hazır kahveleri sevmiyorsanız.
Bir bardak Espresso'ya (Kahve makinesinin en küçük ölçüsü ile) tercihe göre şeker ekleyip buzun üstüne döküp üstüne soğuk süt veya su ile tamamlamak yeterli. Dediğiniz gibi daha lezzetli olacaktır.
Türk kahvesi ile yapmak için de yarım fincan suyu kahve makinesine veya cezveye koyup dolu bir çay kaşığı Türk kahvesi ve şeker ekleyin. Normal Türk kahvesi yapar gibi yapın ve tercihinize göre buzlu bardağa süzün. Kahve filtresi veya French Press iş görecektir. Hiçbirisi yoksa kullanılmayan temiz bir tülbent de kullanılabilir. Üstünü soğuk su veya süt ile tamamlayın.

Kusura bakmayın ama ben bu hazır, çözünebilir kahvelere kahve diyemiyorum.

Sizin kullandığınız yöntemlere laf yok, fakat tat olarak bence hazır kahvelerin tadı, espresso ile yapılmış kahve çeşitlerine göre çok kötü.

Ben bu tat farkını alamadım açıkçası :D Evde Arçelik Telve var, French press var, moka pot var, var da var. Ama pratik ve ucuz olduğu için hazır kahveyi tercih ediyorum çoğunlukla.

Ben bu tat farkını alamadım açıkçası :D Evde Arçelik Telve var, French press var, moka pot var, var da var. Ama pratik ve ucuz olduğu için hazır kahveyi tercih ediyorum çoğunlukla. Diğerlerinin de tadı bana daha kötü geliyor tam aksine.
Kaliteli kahveye alışıldığında, hazır kahveler "suya kahve damlamış" tadında oluyor. Kaliteden kastım para değil, espresso ile hazırlanmış kahve çeşitleri; Caffe Latte, Cappucino, Mocha, Americano vs.

Ha tabii her espresso da espresso değil, orası ayrı. Nasıl bir makine ile üretilmiş? Nasıl bir değirmen ile öğütülmüş? Yapım anında mı çekilmiş, yoksa toptan çekilmiş kahveden mi kullanılmış? Gibi konular da giriyor işin içine, espresso denilince. Mesela kahve çekirdekleri, öğütüldüğü anda bayatlamaya başlar. Espresso yapılacağı zaman, o an öğütülerek yapılır, taze olması için. Yoksa Starbucks gibi çok iş yapan zincir bir marka toptan öğütüp de kullanabilirdi.

Ben bu tat farkını alamadım açıkçası :D Evde Arçelik Telve var, French press var, moka pot var, var da var. Ama pratik ve ucuz olduğu için hazır kahveyi tercih ediyorum çoğunlukla.
Pişirme yönteminden bile tat farkı aldığını söyleyenleri anlamıyorum ben de ama malzemeler değişince gerçekten değişiklikler olabiliyor. Mesela Bim'in VİP kahvesi ile Jacops'un kahvesi arasında gerçekten çok fark var. Damak zevkine de bağlı biraz. Herkesin arzuları bir değil. Kimisi "Ağzımı ıslatsın, uyandırsın yeter" diyorken bazıları koklaya koklaya içiyor :D

Pişirme yönteminden bile tat farkı aldığını söyleyenleri anlamıyorum ben de ama malzemeler değişince gerçekten değişiklikler olabiliyor. Mesela Bim'in VİP kahvesi ile Jacops'un kahvesi arasında gerçekten çok fark var. Damak zevkine de bağlı biraz. Herkesin arzuları bir değil. Kimisi "Ağzımı ıslatsın, uyandırsın yeter" diyorken bazıları koklaya koklaya içiyor :D
Kahve, yetiştiği yerin etrafındaki aromaları çeker. Yani kahve aroması diye bir şey gerçekten var. Ama hazır kahvelerden bunu algılayamazsınız. Değişik kahve çeşitleri denemenizi öneriyorum. Siz şu an kullandığınız kahveye alıştığınız için, hepsi size aynı geliyor olabilir. 🙂

Jakobs, dünyaca bilinen bir marka olduğundan dolayı, BİM'in kahvesinden tabii ki daha iyi gelecektir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı