Programlama öğrenebilmek için bir program var mı ?

Bilgeadam gibi yerlere boşa para yatırılmasına karşıyım. Kişinin iradesiyle başarıya ulaşacağına inanıyorum ben. Kaynak çok, yönlendiren ve yardım eden insan çok, facebook grupları, google grupları, etkinlikler ve bir çok kaynak daha varken sırf bir ton para verip kalıpsal bilgiler ile öğretim ve saçma bir sertifika verilmesinin taraftarı değilim.

Seri kavramı yanlış olur. Ben basitçe programlamayı anlatayım. Muhakkak ki duymuşsundur. Bilgisayar 1 ve 0 sıfırdan oluşur sözünü. Bu söz çok doğurudur. Bilgisayar sen buradan ne yaparsan yap anlamaz. A bastığında a olduğunu anlamaz oyuna girdiğinde oyun olduğunu anlamaz. O bir tek üzerinden geçen akıma bakar. 1'se akım var, 0'sa akım yok . Bu ne demek oluyor, Mesela biz klavyeden A bastığımızda bilgisayara 100111100110011 gibisinden bir değer gidiyor ve ekrana A basıyor. Bakmışlar ki bu iş çok uzun, bir işlem yapıcam bir sürü 111011 yazıyorum. Biz program geliştirelim, ben a bastığımda benim yerime 100111 grubu kendisi yazsın. Sonra gelişen teknoloji ile birlikte hesaplamalar yapmak istemişler, c gibi diller türemiş. Sonra bu dilde yetersiz kalmış C++ yazmışlar. Sonra demişler ki ya biz her seferinde programları tekrar tekrar yazacağımıza biz kütüphaneler yapalım, bizim programlama dilini kullanan ne istiyorsa , ilgi kütüphanelere gitsin istediği veriyi alsın demişler ortaya C#, Java gibi diller doğmuş. Bu konuları açmak çok çok ileri seviyedir. Genel mantığı budur. Neden C ve C++ dillerini tavsiye ediyorsun diyorsan. Öncelikle c ile c++ ilişkisinden bahsedersek C dili C++'ın alt kümesi olarak kubul edilebilir. C dilinin elmalarını tanıdığında , C++ dilinin elemanlarını daha kolay tanıyacaksın. C++ gelince hem fonksiyonel hem yapısal hemde object oriented dildir, nerdeyse bütün programlama dillerinin mantığını taşır. C++ çok iyi öğrenirseniz eğer, Php , Java, C#, Haswell gibi dilleri ögrenmeniz en fazla 3 gününüzü alır. Bu olayı günlük hayatımızda diller gibi düşünebilirsin. Türkiyede Merhaba , Almanyada Hallo , ingilizce Hello gibi.. Dikkat edersiniz verilen mesaj hep aynı , konuşma şekli farklı . programlama dilleri de aynıdır .

Gerçekten çok iyi anlattınız. Yalnız şimdide C çıktı. C, C++ ,C# biraz kafam karıştı. C,C++ yada C# 'ın diğer adı mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı