Python CMD'de renkler gözükmüyor

o1Poseidon

Hectopat
Merhaba.
Bir renkli satılara sahip .py uzantılı dosyayı çalıştırıyorum fakat renkleri kodlar halinde gözüküyor. Bunu nasıl çözebilirim ?
pythonv1.PNG

Renkli satırlara sahip .py dosyası nasıl oluyor?
Dosyayı görüntülemek için kullandığınız program keyword'leri tanıyıp renklendiriyordur. Dosyanın kendisi renkli değildir.
CMD abimiz de .py keyword'lerini tanıyıp öyle bir şey yapmıyordur doğal olarak. Zaten paylaştığınız şeyin ne olduğu bile belli değil.

Bu Windows'un sorunu. ANSI Escape Seq'leri kullanabilmek için Kayıt defterinde yeni kayıt oluşturman gerekiyor. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni aç. Daha sonra HKEY_CURRENT_USER üzerinden Console dosyasına tıkla. Yeni bir DWORd oluştur. Adı VirtualTerminalLevel değeri de 00000001 olsun. Sonrasında renkler yine gözükmezse bilgisayarı yeniden başlat. Yine gözükmezse bir şeyleri yanlış yapmışsın demektir.

Kaynak: Windows console with ANSI colors handling

Bu Windows'un sorunu. Ansı escape Seq'leri kullanabilmek için kayıt defterinde yeni kayıt oluşturman gerekiyor. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni aç. Daha sonra HKEY_CURRENT_USER üzerinden Console dosyasına tıkla. Yeni bir dword oluştur. Adı VirtualTerminalLevel değeri de 00000001 olsun. Sonrasında renkler yine gözükmezse bilgisayarı yeniden başlat. Yine gözükmezse bir şeyleri yanlış yapmışsın demektir.

Hocam yaptım dediğiniz yöntemi restartta attım fakat olmadı :(
Renkli satırlara sahip .py dosyası nasıl oluyor?
Dosyayı görüntülemek için kullandığınız program Keyword'leri tanıyıp renklendiriyordur. Dosyanın kendisi renkli değildir.
CMD abimiz de .py Keyword'lerini tanıyıp öyle bir şey yapmıyordur doğal olarak. Zaten paylaştığınız şeyin ne olduğu bile belli değil.

Yazılmış olan yazılar renkli fakat CMD'de renkli olarak gözükmüyor direk renk kodları çıkıyor. Paylaştığım şey isede GitHub'dan bir proje. Projeyi yapan arkadaş bir komut yüklüyordu "pip install" ile başlıyordu hatırlamıyorum. Sonra düzelmişti bende fakat PC'ye format attıktan sonra gitti. Komutuda unuttum.

Bu Windows'un sorunu. ANSI Escape Seq'leri kullanabilmek için Kayıt defterinde yeni kayıt oluşturman gerekiyor. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni aç. Daha sonra HKEY_CURRENT_USER üzerinden Console dosyasına tıkla. Yeni bir DWORd oluştur. Adı VirtualTerminalLevel değeri de 00000001 olsun. Sonrasında renkler yine gözükmezse bilgisayarı yeniden başlat. Yine gözükmezse bir şeyleri yanlış yapmışsın demektir.

08.04.2024 işime yaradı teşekkür ederim :)

Yeni konular

Geri
Yukarı