Python öğrenmek

Rufiq Cavadov

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Azərbaycan
Daha fazla  
Merhaba. Bana mentörlük yapacak birilerini arıyorum ileride. Mesela takıldığım yerleri projeleri o insanlardan öğrenebileceğim birilerini arıyorum. Gerekirse ücretli gerekirse ücretsiz fark etmez. Şu anda Azerbaycan'da birine aylık para ödüyorum bu iş için ama bu dilde gerçekten ama gerçekten kendimi geliştirmek ileri düzey program yazmak istiyorum. Temelden başladık bu öğretmen ile ama yine de unutmamak adına devamlı proje yazarak kendimi geliştirmek istiyorum kısacası.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Bana mentörlük yapacak birilerini arıyorum ileride. Mesela takıldığım yerleri projeleri o insanlardan öğrenebileceğim birilerini arıyorum. Gerekirse ücretli gerekirse ücretsiz fark etmez. Şu anda Azerbaycan'da birine aylık para ödüyorum bu iş için ama bu dilde gerçekten ama gerçekten kendimi geliştirmek ileri düzey program yazmak istiyorum. Temelden başladık bu öğretmen ile ama yine de unutmamak adına devamlı proje yazarak kendimi geliştirmek istiyorum kısacası.

İngilizce seviyen nasıl? Kaynak atabilirim ingilizcen iyiyse.

Python'da kullanılan onca noktalama işaretinin ne anlama geldiğini iyice öğrenmen lazım. Daha sonra ise algoritmaları. Bu ikisini iyi bir şekilde öğrenebilirsen ve İngilizce kelimeleri kolayca aklında tutabilirsen Python çok basit bir dil. Ayrıca eğer Python'ı daha iyi anlamak ve öğrenmek istiyorsan başka programlama dillerini de az çok öğrenmen lazım çünkü bir şeye sürekli olarak farklı açılardan bakmak en iyisi. Bunlara ek olarak ne zaman bir yerde takılsan hemen orada bırak ve dikkatini başka şeylere yoğunlaştır. Daha detaylı örnek verecek olursak; diyelim ki eğlencesine pygame ile oyun yapıyorsunuz ama daha fazla kafanız basmıyor. O zaman pygame dışında tkinter gibi başka bir kütüphane ile bir süre uğraşıp kafanızı dağıttıktan sonra pygame'e geri dönün. Bilgisayar, biz insanlar için hala yeni bir şey sayılır. Programlama ile ilgili söylenilmiş klasik sözlere, internette dolaşan stereotip vb. şeylere kafanızı çok takmayın. Geçmişteki bilim ve devlet adamlarının psikolojik işler üzerine söylenmiş klasik sözlere daha çok önem vererek öğrenin. Mesela üstte verdiğim örnek, Einstein'ın "Sorunlarla karşılaştığınızda, hedefinizi değiştirin ama yöntemlerinizi değil. Baskı altındayken, zor zamanlarınızda bile esnek olun." sözünden yola çıkarak, programlama dillerini öğrenirken sıkça kullandığım bir yöntemdi. Ama hepsinden önemlisi önce kendinizi keşfedin ve size etkili olacak en iyi yolu bulmaya çalışın. Zaten Python'ı öğrenmeye çoktan başlamışsınız, öğrendikçe sizin için en etkili öğrenme yolunu da bulacaksınız.

Bence kendini eğit, her anlamda. Bir zorlukla mı karşılaştın ? Sen araştır. Biliyorum sıkıcı ama emin ol bir şeyde ilerledikçe ve onu bırakmadıkça üstüne katacağın bilgilerle çok iyi yerlere gelebilirsin. Sorunlarla baş etmeyi bilmek de önemli. (Ayrıca yapay zekalar çok iyi, doğru soruları sorduğumuzda özellikle...)

Bir de son olarak karşılaştığın sorunlarla, yazılıma yönelik forumlara yazarsan zaten bir nevi çevre(Serbest zamanlı mentörler :D) ve cevaplar edinmiş olursun.

Mentörlük yapacak seviyede değilim ama deneyimlerimi ve çalışma tarzımı paylaşmak istedim.

İyi forumlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı