Qashqai 0 ile değişim mantıklı mı?

Bence Qashqai almayın. Net bütçe verebilirseniz daha iyi olur.
300k söyledim diye hatırlıyorum.
Ben aynı modeli geç, aynı marka arabaları kullanmaktan kaçınıyorum. Şahsen farklı bir model, hatta farklı bir marka deneyimlerdim. Satıp üstüne biraz daha koyarsanız rakipleri de değerlendirilebilir.
2 nesil qashqai kullandım aşırı memnunum. Malzeme kalitesi biraz düşük olsa dahi çok pahalı araçlar ile kıyaslandığında özellik olara tatmin edici.

Merhaba. Neden sattığınızı sorabilir miyim? Bende de 1.6 DCI Black Edition otomatik 2015 var. Genelde memnunum ama ani kalkış yapamamak beni tatmin etmiyor örneğin.

2016 model 1.6 dizel Platinum Premium pack Nissan Qashqai aracım var. Şu anda ortalama 190K-200K arası bir fiyat veriliyor. Satıp 1.3 benzinli model ile değişitmek istiyorum. Aralarında 70K fark var sadece. Yeni qashqai almak mantıklı mıdır yoksa bu dönemde 0 araç alınmaz mı? Bilgilendirirseniz sevinirim.
Eğer kilometreniz fazlaysa ve aradaki fiyat farkı ödemeniz için uygunsa alabilirsiniz. Her iki motor tipi de (benzinli ve dizel) bence gayet güzeller. 115 HP motor 130 HP gibi aktif hissettirmeyebilir hemen. Ancak bu şanzımanla da düşük hızlanmalarda güç aktarımı iyi olduğu için ve yakıt tasarrufu açısından sizi yine mutlu eder. 1.3 benzinli motor da incelediğim kadarıyla Mercedes’de de kullanılıyor. Performans olarak gayet tatmin edici, yakıt olarak da çok üzmüyor diye görüyorum incelemelerde. Qashqai kasa değiştirecek yakında, nasıl bir fiyatla gelecek bilmiyorum ancak şimdi 2021 model dizel araçla değiştirirseniz, yeni kasayı almak isterseniz yine satabilir ve karlı bir alış veriş yapabilirsiniz. Şimdiden hayırlı olsun.

1.3 çok yakar.
1.3 çekmez.
1.3 araba mı alınır.
1.3 uzun yolda gitmez.
1.3 o kasayı kaldırmaz.....

Hayatında o motoru kullanmamış insanların, hatta ve hatta hayatında turbo benzinli araç kullanmamış insanların standart yorumları.

Yahu tamam her arabayı kullanma şansımız yok. Uzun yol, şehir içi test etme şansımız da olmayabiliyor ama bir yorum yaparken kullanmadıysanız bari teknik verilere bakın be arkadaşım.

Aynı motor Renault, Nissan ve Mercedes'in bir çok modelinde kullanılıyor. Buna Nissan'da Qashqai, Renault'ta Kadjar, Mercedes'te GLA GLB gibi SUV modeller de dahil ve ortalama bu SUV'ların 0-100 km hızlanması 9sn'dir. Zaten genelleme de bırakın SUV ve B-C-D segment aile otomobillerini spor tabir ettiğimiz GTİ-RS gibi 180-200-220bg olan gibi araçların bile hızlanması 7-7,5-8 hatta 9sn'lerdir ve şurada 5-6 yaşından eski bu değerleri aldığımız arabalarında maksimum tork'u o zamanki koşullara göre 2000 hatta 2500 devirlerde verenler vardır. Ama insanlarımız ooo işte GTİ almış diye ne gitmez der, ne çekmez der. Aksine kafasında bir yarış otomobili olarak oturtur o aracı.

Bir motor değerlendirilirken en önemli 2 kriterden birisi maksimum tork ve bu tork'u hangi devir aralığında verdiğidir.

Aracın tekerlere sağladığı güç yani sizin koltuğa yapışma hissini aldığınız değer bu tork'dur.

Mercedes, Renault ve Nissan ortaklığı ile üretilen bu motor'un torku 240/270nm arasında ve bu tork'u da 1500 devirlerden itibaren vermeye başladığı gibi 1750'de maksimum tork'u alabiliyorsunuz. Üstelik dizel bir makine gibi 3000-3500 devirden sonra sadece ses var görüntü yok şeklinde değil 5000 devirlere kadar düz bir çizgi halinde maksimum tork'u devam ettirebiliyorsunuz.

Yakıt olayına gelince araç zaten yola 1700-1800 devirde stabil kullanımda bu tork'u alarak çok rahat ilerleyebildiği için, yokuşlarda veya ara hızlanmalarda gaza sadece ufak bir dokunuş ile bu tork sürekli ayağınızın altında olduğu için oldukça düşük yakıt tüketimleri de elde etmenizi sağlıyor. Mesela bu motorda Nissan GT-R'dan alınan silindiri kaplama teknolojisi mevcuttur. Bu sayede hem ısı dayanımı hem de sürtünme en aza indirgenmiştir.

Böylece hem az yakıt hem de çok güzel bir şekilde ivmelenebiliyorsunuz.

Şimdi bana burada 1.3 alınmaz, tavsiye etmem, gitmez, çok yakar diyen arkadaşlar bu bilgilerini teknik olarak açıklar ise bizde öğrenmiş oluruz.

Arkadaşın sorusuna gelince Nissan kasa değiştirecek fakat o sürece kadar zam gelir mi? Gelir ise verilen fark'a değer mi? Şuan ki kasa sizin ihtiyaçlarınızı, beklentilerinizi karşılıyor mu? Bunları düşünmek lazım. Diğer taraftan aracınızın masrafları var mı? Örneğin lastikler, akü, diskler, balatalar vb. sarf malzemelerin değişiminin yaklaştığını düşünüyorsanız 2016 model satıp bu masrafları edeceğinize 70bin verip hem masraflarla uğraşmamak hemde sıfır almak mantıklı olabilir. Tabi arkadaş aylar önce yazmış yazıyı muhtemelen alım-satım yapmış veya yapmamış, olay bitmiştir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı