R 5600 Dual Channel RAM çalışmıyor

greenapple

Decapat
Daha fazla  
Sistemimde Ryzen 5 4500 işlemci vardı lakin ben bunu değiştirdim.
Ryzen 5 5600 işlemci aldım. Gelin görün ki problemler burada başladı.
Taktıktan sonra kasa, fanlar vs çalışıyor ancak klavye ışığı yanmıyor buna ek ekrana görüntü gelmiyor.
R5 4500'ü takınca açılıyor. Tekrar 5600 takınca görüntü gelmiyor açılmıyor. RAM'lerden birini çıkarınca ekrana görüntü geliyor her şey sorunsuz çalışıyor.
R5 4500 ile çalışıyor olsa da acaba RAM slotun da mı sıkıntı var deyip tek tek RAM'leri takıp açtım açıldı her iki slota da RAM'leri denedim iki RAM de çalışıyor ancak Dual channel RAM asla çalıştıramadım. BIOS'u güncelledim. Pilini söktüm taktım vs vs. birçok yol denedim lakin çözümü bir türlü bulamadım. Forumda da sağlıklı bir cevap bulamadım.

• İşlemci: AMD Ryzen 5 5600.
• Ekran kartı: PNY RTX 2060 12 GB.
• RAM: Goodram (2x8) 16 GB 3200MHz CL16.
• SSD: Western Digital 480GB NVMe M.2
• Anakart: Gigabyte'ye A520mh.
• Kasa: FSP Vento VG04F.
• PSU: FSP Hydro 650W 80+

Merhaba, 5600 ile tek RAM çalışıyor hocam. Her iki RAM'i de denedim ikisi de çalışıyor.
4500 ile denediğimde iki RAM takılıyken çalışıyor tek RAM takılıyken de çalışıyor.
5600'de ancak tek RAM ile çalışıyor. İki RAM'le çalışmıyor.

Merhaba, 5600 ile tek RAM çalışıyor hocam. Her iki RAM'i de denedim ikisi de çalışıyor.
4500 ile denediğimde iki RAM takılıyken çalışıyor tek RAM takılıyken de çalışıyor.
5600'de ancak tek RAM ile çalışıyor. İki RAM'le çalışmıyor.
4500 ile BIOS üzerinden RAM leri asıl frekansta kullanabiliyor musunuz?
OCCT ile donanımları teste sokar mısınız.

Bir sonuca varabildiniz mi? Bu işlemciyi 3 gün önce aldım aynı sıkıntıyı yaşıyorum. Eski işlemcim olan 3500X ile hiçbir sıkıntı yaşamadığım halde. Eğer bir sonuca varabildiyseniz beni de bilgilendirirseniz sevinirim.

Yeni konu aç beni etiketle inceleyelim.

Bu konuyla ilgili çözüm bulabildiniz mi? Forumda ben de dahil çok fazla bu işlemciye geçip bu sorunu yaşayan insan olduğunu gördüm. Eğer bir çözüm bulunduysa çözümün bulunduğu başlığı atar mısınız biz de faydalanalım.

Bu konuyla ilgili çözüm bulabildiniz mi? Forumda ben de dahil çok fazla bu işlemciye geçip bu sorunu yaşayan insan olduğunu gördüm. Eğer bir çözüm bulunduysa çözümün bulunduğu başlığı atar mısınız biz de faydalanalım.
Ben her konuya çözüm bulurum :)
Yeni kon aç ve etiketle. Başkasının konusu altına yazmayalım.

Geri
Yukarı