R5 2600 sistemi yükseltme tavsiyesi

SlackerX

Hectopat
Yer
ANKARA
Daha fazla  
Meslek
Ekonomist
ASUS B450M Dragon - AMD Ryzen 5 2600 - XPG 8 GB Single kit RAM - ASUS TUF GeForce GTX 1660 Super OC ekran kartı.
Adata 240GB SU630 SATA SSD - Corsair Carbide serisi SPEC-05 - Corsair VS550 80+

Sistemim bu arkadaşlar. Yükseltme yapmayı düşünüyorum. İki düşüncem var ama sistemin kalan parçaları sorun çıkarır mı emin olamadığım için danışmak istedim.

1. düşüncem: 4070 Ti + Ryzen 7 5700X + 8 GB RAM + işlemci soğutucusu + PSU.

Kasamın ve anakartımın desteklemeyeceği durumdaki.
2. düşüncem: 3070 Ti + Ryzen 5 5600 + 8 GB RAM + gerekiyorsa PSU.

2 daha ver şunu al gibi yorumlara çok girmezsek sevinirim arkadaşlar. İki düşüncem içinde minimum bütçe ayırmaya çalışıyorum çıkan parçaları da satarak. Asıl merak ettiğim bu parçalar birlikte sıkıntısız çalışır mı?

Böyle büyük bir yükseltme planınız varsa elinizdeki sistemi satıp elinize biraz daha bütçe ekleyip daha iyi sistemler toplayabiliriz.

Böyle büyük bir yükseltme planınız varsa elinizdeki sistemi satıp elinize biraz daha bütçe ekleyip daha iyi sistemler toplayabiliriz.
Daha net söylemem gerekirse örneğin iki düşüncem içinde kasam anakartım uygunsa değiştirmeyi düşünmüyorum çünkü overclock yapmak gibi bir düşüncem yok. Ya da DDR5'e geçme gibi bir düşüncem yok. O yüzden bir 8 GB RAM daha ekleyip işlemci ve ekran kartına odaklanacağım. 4070 Ti hazır sistemlere bakıyorum hepsi DDR5 mesela ama gerekmiyorsa DDR5'e ekstra para harcamak istemiyorum. Öneriniz varsa açığım yine de.

Daha net söylemem gerekirse örneğin iki düşüncem içinde kasam anakartım uygunsa değiştirmeyi düşünmüyorum çünkü overclock yapmak gibi bir düşüncem yok. Ya da DDR5'e geçme gibi bir düşüncem yok. O yüzden bir 8 GB RAM daha ekleyip işlemci ve ekran kartına odaklanacağım. 4070 Ti hazır sistemlere bakıyorum hepsi DDR5 mesela ama gerekmiyorsa DDR5'e ekstra para harcamak istemiyorum. Öneriniz varsa açığım yine de.

B450 normal kullanımda veya oyunlarda 4070 Ti ile bir sorun teşkil etmez DDR5 geçme gibi bir düşünceniz yoksa 8 GB RAM yüksetmesi 5700X ve 4070 Ti'a geçiş yapılabilir. 1080p de oyunlarda darboğaz yapabilir ama 2K da bir sorun yaşatmaz.

B450 normal kullanımda veya oyunlarda 4070 Ti ile bir sorun teşkil etmez DDR5 geçme gibi bir düşünceniz yoksa 8 GB RAM yüksetmesi 5700X ve 4070 Ti'a geçiş yapılabilir. 1080p de oyunlarda darboğaz yapabilir ama 2K da bir sorun yaşatmaz.

Çok teşekkür ederim. Bu durumda bir PSU ve işlemci soğutucusu şart oluyor sanırım.
3070 Ti + 5600 de PSU ve soğutucu yükseltme şart mı peki?

Tekrar teşekkür ederim. İlk önerinizi de dikkate alacağım yükseltme ya da hazır sistem olarak bütçeme hangisi uygun gelirse ona göre hareket edeceğim.

Sistemi yükseltme değil de komple satın bence. 4070ti sistem bakarsanız daha uyguna gelecektir.
3070ti hazır sistemlere baktım dediğiniz doğru hocam.

4070ti sistem için;
https://www.akakce.com/ekran-karti/...ng-192-bit-gddr6x-12-gb-fiyati,228164022.html - Ekran Kartı
https://www.akakce.com/islemci/en-u...6uskDK2BCwetW1ppncR7lScX_kmWUF1BoCb_MQAvD_BwE - İşlemci
https://www.akakce.com/power-supply/en-ucuz-fsp-hyper-80-pro-h3-650-650-w-fiyati,1131003649.html - PSU
+RAM + İşlemci soğutucu ile 32K ya yükseltme yapabiliyorum. Bu fiyata bir hazır sistem yok ya da ben bulamadım. Toplamaya devam edersem işin içine yeni bir kasa ve anakart giriyor o da +4-5 k daha demek sanırım en az.

Konuyu görenler onu veren onu da verir gibi düşüncelere kapılıyordur sanırım ama o işler öyle olmuyor maalesef. Her şeyin biraz daha iyisine biraz daha vererek sahip olunabiliyor ama bunun sonu yok :D

Ekleme: Bu arada 4070 Ti için firmaların DDR4 hazır sistem satışa çıkaracağını düşünmüyorum. 32 k ya falan bu ekran kartıyla sistem göremeyeceğiz sanırım hepsi DDR5 satışına odaklanacaktır diye düşünüyorum. DDR4 Intel sistemleri de DDR5 fiyatlarıyla aynı görünüyor şu an.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı