OpenCore R5 3600 GTX 1070 kurulum sonrası sorunlar

SmokeS

Hectopat
Makaleler
5
Yer
Samsun
Daha fazla  
RAM
Crucial Ballistix 16GB 3600MHz
SSD veya HDD modeli
Samsung Evo 850
Ekran kartı
GTX 1070
Anakart
MSI X570 MPG Gaming Edge WiFi
İşlemci
Ryzen 5 3600
Herkese merhabalar. Uzun uğraşlar sonucu Ryzen 3600, X570 ve GTX 1070 donanımlara sahip bilgisayarıma High Sierra'yı kurmuş bulunmaktayım. Ancak birkaç sorun mevcut ve aşamıyorum. Forumun tecrübeli kullanıcılarından destek bekliyorum. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
Sorunlar:

1. Öncelikle kuruluma geçmeden Intel Wi-Fi kextini indirip Config dosyasına işledim. High Sierra kurulum ekranında Wi-Fi sürücüsünü sorunsuz şekilde gördü ve bağlandı. Ancak kurulum bitip masaüstüne dönünce Wi-Fi'ya bir türlü bağlanamadım. Kablolu olarak bağlantı sağladı. Wi-Fi'yi nasıl aktif edebilirim?
2. Kablolu bağlantı kendiliğinden gerçekleşti bu iyi bir durum ancak hattım 83 Mbps olmasına rağmen hızım 8 Mbps'yi geçmiyor. Bunun nedeni nedir?
3. High Sierra'yı yükledikten sonra güncelleştirmelerini yapıp sürümü 17G14033 güncelledim. Ardından NVIDIA Web sürücüsünü indirip kurdum ancak ekran kartı yine aktif olmadı. Boot-args komutlarında nv_disable=1 seçeneğini, config'imi OpenCore Configurator ile açıp sildim. Yeniden başlattım ve sonuç aynı. Ekran kartını nasıl tanıtabilirm?

@Yiğit Gençer @tristessehivernale

Son düzenleyen: Moderatör:
  1. Intel Wi-Fi ve Bluetooth mevcut, 3168 kartınızın desteği var. Bunun için itlwm mi kullandınız, Airportitlwm mi?
  2. Ethernet için hangi kext'i kullandınız? RTL için birden fazla kext olabiliyor.
  3. OpenCore Configurator mümkünse kullanmayın, berbat bir program. Bunun yerine ProperTree kullanabilirsiniz.
Siz en iyisi şu an kullandığınız EFI'yi komple paylaşın, düzenlemeleri yapıp test için tekrar göndereyim.

1. Intel Wi-Fi ve Bluetooth mevcut, 3168 kartınızın desteği var. Bunun için itlwm mi kullandınız, Airportitlwm mi?
  2. Ethernet için hangi Kext'i kullandınız? RTL için birden fazla kext olabiliyor.
  3. OpenCore Configurator mümkünse kullanmayın, berbat bir program. Bunun yerine ProperTree kullanabilirsiniz.
Siz en iyisi şu an kullandığınız EFI'yi komple paylaşın, düzenlemeleri yapıp test için tekrar göndereyim.

Hocam bayağı geç oldu bir ara tamamen bırakmıştım macOS işlerini o yüzden geç yazıyorum kusuruma bakmayın.
Öncelikle High Sierra'yı başarılı bir şekilde kurdum. Size bununla ilgili birkaç sorum olacak izninizle.
1. İşlemcim Ryzen 3600 bu ismi "bu Mac hakkında"kısmına nasıl ekleyebilirim? CPU name Master kullandım ancak işe yarmadı.
2.Sesi Aktif edemedim hocam. Alcid = 11 denedim olmadı. Ses codeğim ALC1220. Hackintool programında da ses aygıtları bölümünde de gözükmüyor.

Bu konular hakkında bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

İslemci adi icin bu konuya bakin, cozumu oldukca kolay:

Ses sorununuzla eve gectigimde daha detayli ilgilenecegim. Aman VoodooHDA kullanmayin.

İslemci adi icin bu konuya bakin, çözümü oldukca kolay:

Ses sorununuzla eve gectigimde daha detayli ilgilenecegim. Aman VoodooHDA kullanmayin.

Şu anlık soundlar ile Bluetooth üzerinden ses alıyorum ancak mikrofonu kullanamıyorum.
AppleALC daha etkili olduğu için AppleALC'nin oluru varsa onu kullanmak isterim.
Yöntemlerinizi bekliyorum hocam şimdiden teşekkür ederim

Jak mikrofon calismayabilir maalesef Ryzen sistemlerde genellikle bu sorun oluyor. Lakin en azindan ses kalitesi yukselir ayrica aygit cikislari da duzelir. VoodooHDA ise son caredir ve ses kalitesi kotudur.

Hocam aklıma gelmişken söyleyeyim. Ethernet portu da çalışmıyor daha önceden kullanıyordum ancak şu an Heliport uygulaması ile Wi-Fi kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
kext.png

Kext mevcut hocam. Eski sürümü şimdi işledim. Deneyince olumlu olumsuz dönüş sağlarım. Wi-Fi aslında işim tamamiyle görüyor.
Tekrardan merhabalar eski sürümü kurdum bu sefer sürücü kuruldu ancak 8-10 Mbps arasında hız alıyorum. Normal hızım 83Mbps. Çok önemli değil aslında. Tek sıkıntım şu an için ses.

Son düzenleme:
Aşağıdaki layoutları test ettiniz mi?
ALC888/ALC1200 Layout: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 11, 28, 29

Geri
Yukarı