R5 5500 sıcaklık değerleri normal mi?

genkin9

Hectopat
Ryzen 5500'ü ASUS AP201 kasasında stok fan ile kullanıyorum. Kasanın üzerinde ekstradan bir tane fanı var. Anakartım da ASUS B450M Dragon.

AIDA64 stability testi yaptım. 5 dk sonunda 90 dereceyi gördü ve kapattım. Cinebench R23 yapayım dedim, onda 5 dk sonunda hep 95 derece civarında gezindi onu da çok riske atmak istemeden kapattım. Stok fanı 2680 RPM'leri gördü. Testler sırasında hep 4250 MHz'de çalıştı. Sitesinde 4.2 GHz yazıyor aslında, overclocklanmış mı, bu fark neden sizce?

Boşta 35-37leri görüyor ama yük altında fazla geldi bana işlemci sıcaklığı, sizce kasaya fan mı almalıyım yoksa kule tipi soğutucu mu? Kasa mATX olduğundan ona göre fan önerir misiniz?

Ryzen 5500'ü ASUS AP201 kasasında stok fan ile kullanıyorum. Kasanın üzerinde ekstradan bir tane fanı var. Anakartım da ASUS B450M Dragon.

AIDA64 stability testi yaptım. 5 dk sonunda 90 dereceyi gördü ve kapattım. Cinebench R23 yapayım dedim, onda 5 dk sonunda hep 95 derece civarında gezindi onu da çok riske atmak istemeden kapattım. Stok fanı 2680 RPM'leri gördü. Testler sırasında hep 4250 MHz'de çalıştı. Sitesinde 4.2 GHz yazıyor aslında, overclocklanmış mı, bu fark neden sizce?

Boşta 35-37leri görüyor ama yük altında fazla geldi bana işlemci sıcaklığı, sizce kasaya fan mı almalıyım yoksa kule tipi soğutucu mu? Kasa mATX olduğundan ona göre fan önerir misiniz?

Sıcaklık çok fazla hocam 70 dereceyi geçmemesi lazım normalde 90 civarı fazla.

Undervolt yapmayı deneyebilirsin. Bende de 5600 var, sistem ilk geldiğinde test yaptığımda 85 dereceleri görüyordu. Undervolttan sonra 75 dereceyi geçmedi.

Hocam R5 5600 olsa bir ihtimal normal derim ama R5 5500 o kadar olmaz stok fan ile maksimum 75 derecede çalışması lazım.

Arkadaşlar sıktım fanı bir vidası hafif gevşekti cidden. Ama durum hala aynı. Gaming gen TR'den almıştım onlara iletişim kutusundan yazdım. Sizim bir öneriniz var mı?

Arkadaşlar bu videoda undervolt işlemi yapıyor ve sıcaklıklar benimkine benzer aslında. Max 70 falan dediniz ama o kadar fark olur mu 5500 ile 5600 arasında? Undervolt yapmamı önerir misiniz, garanti bozulmaz değil mi? Videoda yük altında 95leri görürken (benimki ile aynı) undervolttan sonra Max 80 oluyor. Video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam aynı işlemciyi ben de kullanıyorum ve ortalama 70 derece sıcaklıkta geziyor. Sizinki fazlasıyla yüksek. Soğutucunun tam oturduğuna emin misiniz?
Test esnasında mı oyunda mı?

1.24 Volt'u 1.2'ye düşürerek undervolt yaptım. 4.25 yerine 4.22 GHz'de çalıştı AIDA64'te ve Max 85'i gördü 10 dakikalık testte, 95'ten 85e 10 derece düştü. Ama Cinebench'te 95 yerine 92 derece oldu çok fark etmedi, GHz düşmedi önceden throtle oluyordu.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı