R5 5500 sistem kendini yeniden başlatıyor

Mustyy_07

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Belediye Bilgi İşlemcisi
RAM
PNY XLR8 Epic RGB 8+8 3600MHz RAM
SSD veya HDD modeli
Kingston 240GB M.2 SSD
Öncelikle herkese merhaba.
Geçenlerde kullandığım ASUS Dual O.C RX580 8 GB modelini satıp EVGA superclock GTX 1070 8 GB modeline geçtim. İki ekran kartıda sorunsuzdu fakat RX580 kullanırken bilgisayar aniden kendini yeniden başlatıyordu. Bende ekran kartının çok güç tükettiğinden dolayı sisteme yetmediğini düşünüyordum ve undervolt uygulayarak kullanıyordum.
Ancak 1 haftadır sorunsuz kullandığım yeni ekran kartı yüke bindiği zaman sistem kendini otomatik olarak yeniden başlatıyor.

Sistemim ise şu şekilde;
  • ASUS Prime B450M-K II 4400MHz anakart
  • AMD Ryzen 5 5500 işlemci
  • EVGA superclock GTX 1070 8 GB ekran kartı
  • PNY XLR8 Epic RGB 8+8 3600MHz RAM
  • Kingston 240GB M.2 SSD
  • PNY CS-900 480GB SSD
  • Samsung HD502j 500GB HDD
  • Power Boost BST500-E 500W PSU
Aynı zamanda bilgisayarcılık yapmaktayım ama akıl sır erdiremedim, cevaplarınızı ve düşüncelerinizi bekliyorum.

dipnot: Windows 10 22H2 sürümünü kullanmaktayım.

PSU güvenilir değil, sorun onda olabilir, OCCT Power, bellek ve VRAM testleri yapın, sonuçlarını paylaşın.

PSU güvenilir değil, sorun onda olabilir, OCCT Power, bellek ve VRAM testleri yapın, sonuçlarını paylaşın.

Hocam testleri yaptım fakat sonuç nasıl paylaşılır göremediğim için yazayım, testlerde bir olumsuzluk görünmüyor ve test boyunca da sistem sapasağlam ayaktaydı.
Şöyle de bir şey var ekran kartını aldıktan sonra sistemi formatlamamıştım. Bizim mesleğin klişe lafıdır ama formatlasam düzelir mi ki? :D

Hocam testleri yaptım fakat sonuç nasıl paylaşılır göremediğim için yazayım, testlerde bir olumsuzluk görünmüyor ve test boyunca da sistem sapasağlam ayaktaydı.
Şöyle de bir şey var ekran kartını aldıktan sonra sistemi formatlamamıştım. Bizim mesleğin klişe lafıdır ama formatlasam düzelir mi ki? :D

En temel sorun çözme şekli ,temiz bir format tabii ki, özellik le Power testinde sorun çıkmadıysa, farklı bir RAM ile denemekte fayda var.

Yeniden başlatmayı tüm bileşenler yapabiliyor, tespit etmek zor.

Geri
Yukarı