R5 5500 sistemde SAM açılabilecek anakart önerisi

Bütçe
2800 TL ye kadar

huso09

Centipat
Daha fazla  
RAM
Corsair Cl 3200 Mhz
İşlemci
Ryzen 5 5500
Merhaba Gigabyte B450 anakartım bulunmakta anakart öneriniz var mı çift M.2 slotlu Smart access Memory de açabileceğim bir anakart olmalı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartın nedir? Bazı B450 çipsetlerde de SAM açabiliyorsun.

RX6700

Gigabyte fazla bulaşmak istemiyorum hocam

Son düzenleme:
BIOS'tan Above 4G Decoding ve ardından Re-Size Bar enable, olmazsa auto yapıp dener misin? Bunları açtığında Radeon Software üzerinde Smart Access Memory açık gözüküyorsa anakartın da SAM için uyumlu olduğu anlamına geliyor.. Anakartını değiştirmeden önce BIOS güncel değilse güncelleyip tekrar bunları açıp deneyebilirsin.

BIOS'tan above 4G decoding ve ardından re-size bar enable, olmazsa Auto yapıp dener misin? Bunları açtığında Radeon Software üzerinde Smart Access Memory açık gözüküyorsa anakartın da sam için uyumlu olduğu anlamına geliyor. Anakartını değiştirmeden önce BIOS güncel değilse güncelleyip tekrar bunları açıp deneyebilirsin.

Dediklerinizi daha önce denediğimde PC siyah ekran şeklinde kaldı BIOS pilini sök tak yapıp düzelttim o günden beri denemiyorum BIOS güncel.Asus b550 m k anakartı öneriyorlar alınır mı peki 4 pin girişi varmı resimlerinde göremedim ekstra fan bağlamak için.

Dediklerinizi daha önce denediğimde PC siyah ekran şeklinde kaldı BIOS pilini sök tak yapıp düzelttim o günden beri denemiyorum BIOS güncel.Asus b550 m k anakartı öneriyorlar alınır mı peki 4 pin girişi varmı resimlerinde göremedim ekstra fan bağlamak için.
Legacy uyumluluğundan ötürü sorun yaşamış olabilirsin. İşletim sistemi UEFI olarak kurulduysa BIOS'tan CSM kapatmalı ve fTPM açmalısın. Bu arada, Gigabyte anakartlarla alakalı sorunu ilk kez senden duydum başka bir konudaki mesajından ötürü.

2800 TL bütçe ile bana kalırsa ASUS B550M-K yerine yukarıdaki Gigabyte anakart alınmalı. Kalite olarak B550M-K'den daha iyidir. Eşdeğeri ASUS anakartlar daha pahalıdır. Bu bir kenara, CPU fan portu haricinde en az 1 tane SYS fan portu yeni nesil her anakartta mevcuttur. Birden fazla kasa fanın varsa gücü SATA'dan çeken çoklayıcılardan bir tane almanda fayda var.

Legacy uyumluluğundan ötürü sorun yaşamış olabilirsin. İşletim sistemi UEFI olarak kurulduysa BIOS'tan CSM kapatmalı ve fTPM açmalısın. Bu arada, Gigabyte anakartlarla alakalı sorunu ilk kez senden duydum başka bir konudaki mesajından ötürü.

2800 TL bütçe ile bana kalırsa ASUS B550M-K yerine yukarıdaki Gigabyte anakart alınmalı. Kalite olarak B550M-K'den daha iyidir. Eşdeğeri ASUS anakartlar daha pahalıdır. Bu bir kenara, CPU fan portu haricinde en az 1 tane SYS fan portu yeni nesil her anakartta mevcuttur. Birden fazla kasa fanın varsa gücü SATA'dan çeken çoklayıcılardan bir tane almanda fayda var.

Başka forum sitelerinde de Gigabyte B450 m serisinin sıkıntılı olduğunu yazanlar gördüm TPM açık CSM de açık işte CSM kapattığım gibi BIOS çöküyor sorun o

MSI zorunlu değilse önermem. VRM olarak iyi değil ve PCIe 4.0 desteklemiyor olabilir.

Bu da fiyatını hak etmiyor ama MSI yerine daha tercih edilesi.

Geri
Yukarı