R5 5500 yerine R7 5800x3D güncellemesi yaptıktan sonra neler yapılmalı?

Nefi Mert

Hectopat
Merhaba, şu an Ryzen 5 5500 işlemci kullanmaktayım. Birkaç gün sonra Ryzen 7 5800x3D işlemci satın alacağım. İşlemcimi taktıktan sonra ne yapmalıyım?

1) BIOS güncellemesi yapmalı mıyım? Nasıl yapılır? ( Anakartım: Gigabyte B450M-H 3600MHz(OC) RGB M.2 AM4 mATX anakart )
2) Bilgisayarda mevcut olan yonga setini kaldırıp yenisini mi kurmalıyım?

BIOS güncellemesini yeni işlemciyi takmadan önce yap yonga güncellemesini de aynı şekilde taktıktan sonra herhangi bir sorun yaşamazsın.

Merhaba, şu an Ryzen 5 5500 işlemci kullanmaktayım. Birkaç gün sonra Ryzen 7 5800x3D işlemci satın alacağım. İşlemcimi taktıktan sonra ne yapmalıyım?

1) BIOS güncellemesi yapmalı mıyım? Nasıl yapılır? ( Anakartım: Gigabyte B450M-H 3600MHz(OC) RGB M.2 AM4 mATX anakart )
2) Bilgisayarda mevcut olan yonga setini kaldırıp yenisini mi kurmalıyım?
BIOS güncellemesi yapmalısın takmadan önce işlemciyi.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Diğer soruyu anlamadım ama B450 yonga setli bir anakartla bu işlemciyi kullanmak mantıksız. B550 ile değiştirmenizi öneririm.

1. BIOS'a gerek var, bazı anakartlara destek çok sonradan geldi 5500'e kıyasla. Önce BIOS güncelle.
  2. İşlemci değişeceği için XMP ayarlarını tekrar yap.
  3. Formata hiç gerek yok.
  4. Çipset sürücüsünü kaldırıp tekrar kurmana gram gerek yok.
  5. İyi bir soğutucuya ihtiyacın var.

Son düzenleme:
  1. BIOS'a gerek var, bazı anakartlara destek çok sonradan geldi 5500'e kıyasla. Önce BIOS güncelle.
  2. Formata hiç gerek yok.
  3. Çipset sürücüsünü kaldırıp tekrar kurmana gram gerek yok.
  4. 4 soğutucuya ihtiyacın var.
Hocam bence temiz bir kurulum daha iyi olur.
Ayrıca evet, bir soğutucuya ihtiyaç var. O işlemciye bir sıvı soğutma almanızı öneririm.

Hocam bence temiz bir kurulum daha iyi olur.
Ayrıca evet, bir soğutucuya ihtiyaç var. O işlemciye bir sıvı soğutma almanızı öneririm.
Hiç hiç gerek yok. Şu anki Windows'la 1600 AF kullandım sonra 5600X sonra da 5800X3D işlemcisine geçtim sorun yok.

Bir de şu daha iyi olur: Arctic LIQUID FREEZER II 240 İşlemci Sıvı Soğutucu Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe

Fakat attığın soğutucu da fena değil. Sadece benim attığım biraz daha iyi soğutur ve fanları çok sessizdir.

Yeni konular

Geri
Yukarı