R5 5600 RX66550XT sistem vermesi gereken performansı vermiyor

Fırat Kavak

Hectopat
Daha fazla  
RAM
16 GB dual channel apacer panther 3000 mhz
Ekran kartı
Sapphire RX6650XT
Anakart
Gigabyte B450m sh2 v2
İşlemci
R5 5600
Arkadaşlar merhaba. Bundan 1 hafta öncesinde sistemimde işlemci ve ekran kartı yükseltmesi yaptım ve başlıkta belirttiğim sisteme yükselttim. Yükseltme sonrası ve öncesi ne yapılması gerektiyse hepsini yaptım, driver hakkında bir problem yok yani. BIOS da güncellemistim. Sistemi ilk kurup test ettiğimde elde etmem gereken FPS değerlerini anlamıyordum. AMD s. A. M. Ayarını açtığımda düzelmişti. Ancak, o günden bugüne hiçbir ayar vs. degisiklik yapmadığım halde, FPS degerleri tekrardan düştü. (her oyun için geçerli) Aklıma ne geldiyse denedim. hiçbiri fayda etmedi, format da atmak istemiyorum. Fikirleriniz için teşekkürler simdiden.

Psu iyi bir marka değil. Gamepower 550w bronz sertifikalı. Onun dışında biostaki ve Radeon içerisindeki ayarlarin hepsi olması gerektiği gibi. Virüs taramasinda da temiz çıktı.
Bu arada suanki psu ile bu sistemimi 4 yıldır kullanıyorum. Hiçbir problemini görmedim.
Ayrıca eski sistemimdeki parçalar R5 3600 ve rx5500xt.

CPU ve GPU stres testine soktugumda da herhangi bir garip değer görmedim. Sadece soğutucum çok kaliteli olmadığı için stres testinde tam yükte 77 dereceyi geçmiyor. Zaten yeni işlemciyi takarken, genel bir temizlik yapmıştım.

Belirtmeyi unuttum, CPU, oyun farketmeksizin biraz fazla yük ile çalışıyor. Benchmark videoları ile kiyasladigimda, benim sistemim yüzde 20 daha fazla cpu tüketiyor. Arka planda herhangi bir şey açık olmamasına ragmen.

cpu-z kullanarak bench skoruna baktım. normal değeri 4799'muş. bende bu kadar çıkıyor. pbo kapalı ve cpb auto.

Sorun daha farklı birşey çıktı. Bu konu kilitlenebilir. Teşekkür ederim mesajlarınız için.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    150,6 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
PSU iyi bir marka değil. Gamepower 550W bronz sertifikalı. Onun dışında BIOS'taki ve Radeon içerisindeki ayarlarin hepsi olması gerektiği gibi. Virüs taramasinda da temiz çıktı.
Bu arada şu anki PSU ile bu sistemimi 4 yıldır kullanıyorum. Hiçbir problemini görmedim.
Ayrıca eski sistemimdeki parçalar R5 3600 ve RX 5500 XT.

CPU ve GPU stres testine soktugumda da herhangi bir garip değer görmedim. Sadece soğutucum çok kaliteli olmadığı için stres testinde tam yükte 77 dereceyi geçmiyor. Zaten yeni işlemciyi takarken, genel bir temizlik yapmıştım.

Belirtmeyi unuttum, CPU, oyun fark etmeksizin biraz fazla yük ile çalışıyor. Benchmark videoları ile kiyasladigimda, benim sistemim yüzde 20 daha fazla CPU tüketiyor. Arka planda herhangi bir şey açık olmamasına ragmen.

CPU-Z kullanarak bench skoruna baktım. Normal değeri 4799'muş. Bende bu kadar 1. PBO kapalı ve CPB Auto.

Sorun daha farklı bir şey çıktı. Bu konu kilitlenebilir. Teşekkür ederim mesajlarınız için.

Bulduğun çözümü paylaşman aynı sorunu yaşayanlar için de çözüm olabilir.

Hocam hiçbir çözüm bulamadığım için belirtemedim. Sadece asıl sorunu tespit ettim, o da saçmalıktan ibaret.
Bilgisayarı her kapatıp açtığımda veya restart attığımda oyun farketmeksizin düşük performans veriyor. Birkaç kez restart atmam sonucunda sadece 1 kere kendi başına düzeldi.
Onun ardından da tekrar aç kapa yapınca yine aynı döngüye sardı. Sorun neyden kaynaklanıyor gram fikrim yok.
Teknoloji güzel şey de, adını koyamadığımız şu saçmalıklar insanı soğutuyor gerçekten.
Yeni konu açıp orada sorunun tartışmasına devam edeceğim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı