R7 7800x3D - RX 7800 XT sistem önerisi

Hocam öncelikle teşekkür ederim arkadaşın dediği mantıklı gerçekten ama araştırma yapınca piyasada 7900XT 7800XT ile arasinda en az fark 7K var 4070 Ti araştırınca en az 8 k farkda başlıyor bende bütçemi aşırı derecede zorlamak istemedim 7800 XT aldım ve beni 4-5 yıl götüreceğine inanıyorum 7600 ya da 7600X işlemciyle 7800x3D ile fark var diyorsanız bütçemi ona göre biraz daha zorlamaya çalışacağım videoyu izledm ama anlamadim fikrim nasıl sizce dediğim gibi 4-5 yıl götürür mü öneriye eleştiriye açığım
Hocam fark kesinlikle var yok diyen yanılıyordur. Oynayacağınız oyuna ve yapacağınız işe göre değişir. Mesela Cyberpunk 2077, WoW, bazı gelişmiş MMORPG oyunlar oynadığınızda R7 7800x3D ile kesinlikle farkı görürsünüz. Çünkü bu oyunlar devasa açık dünya, strateji bazlı vs. ise oyunlar CPU yük bindirir. Eğer R7 7800x3D işlemciyle 7800XT gibi kart koyarsanız. Sisteminiz GPU-bounded olur. CPU bounded, GPU bounded gibi şeyler ne demek diye merak ediyorsanız. Aşağıya kaynak linki bıraktım. Özet geçmek gerekirse 7800XT, 4070, 4080 vs gibi yüksek seviye bir kart takılan anakarta 7600 gibi bir işlemci takarsanız. CPU'nun kaldırabileceği oyunları sorunsuz şekilde oynayabilirsiniz. Örnek; Counter-Strike 2. GPU işini yapar CPU da yetiyordur. GPU'dan alabileceğiniz maksimum FPS'i alırsınız. Ama Cyberpunk 2077 de CPU daha fazla yükte çalışacağı için FPS düşmesi yiyebilirsiniz R7 7800x3Ddeki gibi FPS alamazsınız. Kısaca oynacağınız oyunlar tek düze ise örnek; CS2, Valorant vs ise Ryzen 5 7600 da işinizi görür ama ben her oyunu oynayacağım. WoW vs oynuyorum derseniz. 7800x3D farkı hissedilir. Size önerim oyun testi videolarına bakın CPU usage, GPU usage kısımlarına bakıp FPS'lere oynamak istediğiniz çözünürlükte bakın derim. Arkadaşa katıldığım kısım sadece fiyat. Ben her türlü oyunu oynamak istediğim için vazgeçtim. Sadece CS2 vs oyunlar oynasaydım kesinlikle iade edip 7600 alırdım.

Son düzenleme:
Hocam öncelikle teşekkür ederim arkadaşın dediği mantıklı gerçekten ama araştırma yapınca piyasada 7900XT 7800XT ile arasinda en az fark 7K var 4070 Ti araştırınca en az 8 k farkda başlıyor bende bütçemi aşırı derecede zorlamak istemedim 7800 XT aldım ve beni 4-5 yıl götüreceğine inanıyorum 7600 ya da 7600X işlemciyle 7800x3D ile fark var diyorsanız bütçemi ona göre biraz daha zorlamaya çalışacağım videoyu izledm ama anlamadim fikrim nasıl sizce dediğim gibi 4-5 yıl götürür mü öneriye eleştiriye açığım

RX 480 bile çogu oyunu med-Low açıyor RX 7800 XT'nin en az 6 yili var.

Hocam fark kesinlikle var yok diyen yanılıyordur. Oynayacağınız oyuna ve yapacağınız işe göre değişir. Mesela Cyberpunk 2077, WoW, bazı gelişmiş MMORPG oyunlar oynadığınızda R7 7800x3D ile kesinlikle farkı görürsünüz. Çünkü bu oyunlar devasa açık dünya, strateji bazlı vs. ise oyunlar CPU yük bindirir. Eğer R7 7800x3D işlemciyle 7800XT gibi kart koyarsanız. Sisteminiz GPU-bounded olur. CPU bounded, GPU bounded gibi şeyler ne demek diye merak ediyorsanız. Aşağıya kaynak linki bıraktım. Özet geçmek gerekirse 7800XT, 4070, 4080 vs gibi yüksek seviye bir kart takılan anakarta 7600 gibi bir işlemci takarsanız. CPU'nun kaldırabileceği oyunları sorunsuz şekilde oynayabilirsiniz. Örnek; Counter-Strike 2. GPU işini yapar CPU da yetiyordur. GPU'dan alabileceğiniz maksimum FPS'i alırsınız. Ama Cyberpunk 2077 de CPU daha fazla yükte çalışacağı için FPS düşmesi yiyebilirsiniz R7 7800x3Ddeki gibi FPS alamazsınız. Kısaca oynacağınız oyunlar tek düze ise örnek; CS2, Valorant vs ise Ryzen 5 7600 da işinizi görür ama ben her oyunu oynayacağım. WoW vs oynuyorum derseniz. 7800x3D farkı hissedilir. Size önerim oyun testi videolarına bakın CPU usage, GPU usage kısımlarına bakıp FPS'lere oynamak istediğiniz çözünürlükte bakın derim. Arkadaşa katıldığım kısım sadece fiyat. Ben her türlü oyunu oynamak istediğim için vazgeçtim. Sadece CS2 vs oyunlar oynasaydım kesinlikle iade edip 7600 alırdım.

Hocam uzun uzun yazıp anlattığın teşekkürler cok iyi anladim ve bunun için bütçemi zorlamaya çalışacağım bir sorum daha olacak size ben simdi kasa alicam dark maksima v30 kasada high power 750 80+ gold power suppyda var ve ucuza geliyor sizce 7800 xt ile 7800x3d işlemci alsam rahat besler mi sıkıntı çeker miyim sizce

RX 480 bile çogu oyunu med-Low açıyor RX 7800 XT'nin en az 6 yili var.
Teşekkür ederim soruma sende bakabilir misin

Hocam uzun uzun yazıp anlattığın teşekkürler cok iyi anladim ve bunun için bütçemi zorlamaya çalışacağım bir sorum daha olacak size ben simdi kasa alacağım Dark maksima V30 kasada High Power 750 80+ Gold Power suppyda var ve ucuza geliyor sizce 7800 XT ile 7800x3D işlemci alsam rahat besler mi sıkıntı çeker miyim sizce.

Teşekkür ederim soruma sende bakabilir misin?

Hocam açıkçası kasa olayı ben biraz kaliteciyim Dark vs markalar tavsiye etmiyorum. Cooler Master olabilir. PSU olarak 750W Gold'lar her türlü işinizi görür orada da bilindik markalar tercih etmeniz daha iyi olur.

Hocam açıkçası kasa olayı ben biraz kaliteciyim Dark vs markalar tavsiye etmiyorum. Cooler Master olabilir. PSU olarak 750W Gold'lar her türlü işinizi görür orada da bilindik markalar tercih etmeniz daha iyi olur.
Hocam 4-5 saat önce dark maksima v30 ve high power 750 watt 80+gold kasa ve psu birlikte aldım 5200 e yorumunuzu bekledim ama indirim varken kaçırmak da istemedim çok araştırdım memnun olmayani görmedim umarım pişman olmam

Hocam 4-5 saat önce Dark maksima V30 ve High Power 750 watt 80+Gold kasa ve PSU birlikte aldım 5200'e yorumunuzu bekledim ama indirim varken kaçırmak da istemedim çok araştırdım memnun olmayani görmedim umarım pişman olmam.

Umarım olmazsınız hocam. Soğutucu olarak ne tercih ettiniz topladığınız sistem özellikleri nedir? Bu arada benim de aklımda şunlar var. Bir arkadaştan öneri geldi o da benim kafama yatmadı.

İşlemci: R7 7800x3D alındı.
Ekran kartı: Sapphire RX 7800 XT Nitro+ alındı.

RAM: - G.Skill Trident Z5 RGB siyah 32 GB (2x16) DDR5 6000 MHz CL30
SSD: - 1TB Samsung 980 Pro MZ-V8P1t0bw
HDD: - 2TB HDD - (geçici ileride 2 veya 4TB 2. slot için M.2 alasıya kadar.)
Anakart: - MSI B650 Gaming Plus Wi-Fi AMD AM5 DDR5 ATX anakart.
Soğutucu: - DeepCool LT720 RGB 360 mm.
Kasa: - Cooler Master Masterbox TD500 v2.
PSU: - Cougar GEX850 850W.

Umarım olmazsınız hocam. Soğutucu olarak ne tercih ettiniz topladığınız sistem özellikleri nedir? Bu arada benim de aklımda şunlar var. Bir arkadaştan öneri geldi o da benim kafama yatmadı.

İşlemci: R7 7800x3D alındı.
Ekran kartı: Sapphire RX 7800 XT Nitro+ alındı.

RAM: - G.Skill Trident Z5 RGB siyah 32 GB (2x16) DDR5 6000 MHz CL30
SSD: - 1TB Samsung 980 Pro MZ-V8P1t0bw
HDD: - 2TB HDD - (geçici ileride 2 veya 4TB 2. slot için M.2 alasıya kadar.)
Anakart: - MSI B650 Gaming Plus Wi-Fi AMD AM5 DDR5 ATX anakart.
Soğutucu: - DeepCool LT720 RGB 360 mm.
Kasa: - Cooler Master Masterbox TD500 v2.
PSU: - Cougar GEX850 850W.
Öncelikle 7800x3d güncelde tartışmasız en iyi "oyun" işlemcisi. Her türlü 7600 yerine tercih edilir. Zaten sistem güncellenmek istendiğinde ilk ekran kartından başlanır. Dolayısıyla işlemci ne kadar güçlü, o kadar iyi.

Ramlerde RGB şartı yoksa aynı özelliklerde daha ucuzu bulunur.
Çok fiyat farkı yok ama 400-500TL diyip geçmemek lazım.

SSD'de Pro modeline fazla para vermenize gerek yok. Hatta marka model takıntınız yoksa aynı fiyata 2TB m2 ssd alınabilir. Bence SSD'de hiç bilinmeyen no name markalardan satın alınmadığı sürece rüştünü ispat etmiş herhangi bir model tercih edilebilir.
Bir örnek.

Anakartta o fiyat bandında ASUS tercih edilmez zaten prime modelleri muadillerine göre çok uyduruk. Gigabyte da o fiyatlarda kağıt üzerinde en iyisi ama benim de muzdarip olduğum coil whine şikayetleri bolca var. Asrock veya MSi tercih etmek en mantıklısı. Ben şahsen isminde "gaming" ibaresi olan ürünlere önyargılı yaklaşıyorum. MSi'ın B650M-A modeli aynı fiyatta kişisel tercihim olurdu.

Soğutucu overkill olmuş. 7800x3d çok verimli bir işlemci, fazla güç çekmiyor. Dolayısıyla soğutması kolay. Şahsen ben Thermalright PA120 alıp oradan da kar ederdim. Bu fiyat bandındaki tartışmasız en iyi soğutucudur.
İncelemesini de buraya bırakayım. Ayrıca sıvı soğutmalardan daha sessiz çalışacaktır doğası gereği.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kasa tamamen kişisel tercih ama ben Cooler Master kasalarını tavsiye etmiyorum. Gereksiz pahalı ve güncelliğini yitirmiş modeller oluyorlar.
Bu ürünü inceleyebilirsiniz. Çok şık bir kasa. Ayrıca gayet kalitelidir ve hava akışı çok iyidir. İnceleme videosunu bırakayım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İşlemci ve ekran kartını zaten aldığınız için arttırdığınız bütçe ile de daha kaliteli bir PSU bakabilirsiniz, bir tane daha SSD alıp depolama alanını arttırabilirsiniz. PSU tier list linki bırakayım referans almanız için.
Deepcool'un PQ850M modeli Cougar ile aynı fiyatta bulunuyor şu anda piyasada. Tercihinizi o yönde yapıp direkt iki tane 2TB SSD de alabilirsiniz.

Geri
Yukarı