R9 285 Baskı Altında Frekans Düşürme Sorunu

Makaleler
7
Yer
Gotham City / U.S
Daha fazla  
Meslek
Süper Kahramanlık( Gotham Şehrinin Bekçisi)
Armored Warfare, ETS2 ve CS:GO oynuyorum genellikle. Bu oyunlarda GPU kullanımı %5-10 arasına kadar düşüyor ve takılmalar oluyor. İlk başlarda darboğazdır dedim ama darboğazda bu kadar düşeceğini sanmıyorum. FurMark ile test ettim sıcaklık en fazla 72 derece oldu GPU kullanımı %70 ve %93 civarına düştü birkaç kez. Oynadığım 3 oyundada bir saniye civarı takılma olup geri düzeliyor işlemcim FX 6300 çözünürlüğüm ise 1280x1024. Oynadığım oyunlarda bütün ayarlar en yüksekte AW'de birkaç ayar FPS düşüşü yarattığı için onları düşürdüm. @Recep Baltaş, @SypeR, @JaroxJamaica.

Sorun devam etmiyor sebebi işlemcim. Ekran kartından tam faydalanamıyorum işlemci darboğaz yaptığından. FPS 30'un altına düşüyor oyuncu sayısı azaldığında darboğazda azalıyor böylece FPS 50 civarına kadar çıkıyor. İşlemciden bir an önce kurtulmam lazım.

Bu işlemcinin o kadar da darboğaz yapmaması lazım. Sizin monitör de iyi değildi sanırım?

Evet bak, Orkun'un da dediği gibi, biraz OC yapabilirsin işlemciye. Bu vesileyle darboğaz olayı çok ten anlaşılır.

Monitör aldım Erkan abi Asus VX239H. Ben güç kaynağından şüpheleniyorum tam besleyememesinden. CS:GO'da GPU kullanımı 0 oluyor, 7 oluyor FPS 80'lere kadar düşüyor. Güç kaynağı Xigmatek olunca insan OC yapmaya şüpheleniyor. Bütçeyi toparlayabilirsem kaliteli güç kaynağı almak istiyorum.

Gerçekten kötü bir durum işlemci darboğazı. Güç kaynağını değiştirmem lazım bir an önce:( AMD'nin Zen mimarisi inşAllah iyi gelir o zamana kadar bütçeyi toparlamaya çalışacağım malum öğrencilik zor:)

Güç kaynağı beslemediği yerden sistemin reset atması kaçınılmaz oluyor normalde. Ki gücün yetersiz gelmemesini geçtik, güç dalgalanmasından bile bazı sorunlar olabiliyor.
Bence emin olmadan güç kaynağını değiştirmeye kalkmayın.

Hocam emin olmam için ne yapmam gerekiyor tam olarak bilmiyorum. Başka bir güç kaynağıyla deniyemem daha doğrusu etrafımda iyi bir güç kaynağı olan kimse yok. Güç kaynağı 12V kanalından 432W gibi bir değer veriyor 2 yıldan fazla oldu alalı. Bir yerde yanlış okumadıysam kaliteli olmayan güç kaynaklarında yıllar geçtikçe verdiği değer düşebiliyormuş. PC'de değişmeyen güç kaynağı, anakart ve işlemci kaldı. Bellekleri test ettim sorun yok. Güç kaynağından başka şüpheleneceğim bir şey kalmadı.

NBA2K14 oynarken dikey senkronizasyonu açtığımda kartın kullanımı %100 oluyor fakat böyle milisaniyelik takılmalar oluyor, dikey senkronizasyonu kapattığımda GPU kullanımı değişiyor %30 oluyor %90 oluyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı