RAM MHz yükseltince sistem kapanıyor

Romhast

Centipat
1 Hafta önce bir APU sistem topladım tüm parçalarım 3200MHz'yi desteklemesine rağmen RAM'leri BIOS'tan 3200MHz olarak ayarladıgımda sıkıntısız biçimde PC açılıyor fakat oyunlarda çuvallıyor deneme amaçlı CS:GO yüksek ayarlarda oyuna giriş yaptığımda oyunu kapatıyor. RAM MHz'sini 3133'e düşürdüm 10 dakika yüksek ayarlarda oynattıktan sonra bilgisayar siyah ekran oldu daha sonrasında kendini yeniden başlattı. Bu tarz problemler ile ugraşıyorum. BIOS'u bugün güncelledim ama sorun devam ediyor, yardımcı olursanız sevinirim.

Sistem bileşenleri:
*AMD Ryzen 5 2400G 3.6GHz 6MB Önbellek 4 Çekirdek AM4 14nm Vega 11 GPU İşlemci
*Thermaltake Litepower 450W 120mm Fanlı PSU
*Toshiba 1TB P300 64MB 7200RPM 3.5" SATA 3.0 Harddisk
*ASUS Prime A320M-K 3200MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI VGA mATX Anakart
* G.Skill 16 GB (2x8GB) Sniper X Gri Kamuflaj 3200MHz CL16 DDR4 Dual Kit RAM

XMP Profili kullanmadan kendiniz mi RAM hız aşırtması yapıyorsunuz? Eğer durum buysa voltaj yetersizliği gibi bir durum olabilir. BIOS üzerinden XMP profilini seçer misiniz?

XMP profili kullanmadan kendiniz mi RAM hız aşırtması yapıyorsunuz? Eğer durum buysa voltaj yetersizliği gibi bir durum olabilir. BIOS üzerinden XMP profilini seçer misiniz?

XMP ayarlarını yaptığınızda sistem oto voltaj atıyor ve MHz yükseliyor. Manuel olarak yapıyorsanız voltajı yükseltmelisiniz.

Ryzen sistem oldugu için D.O.C.P olarak var evet profil1'i seçiyorum otomatik ayarlıyor 3200MHz'ye sonrasında sistem sıkıntısız açılıyor ama oyun bölümüne geldigimizde işi batırıyor.
XMP ayarlarını yaptığınızda sistem oto voltaj atıyor ve MHz yükseliyor. Manuel olarak yapıyorsanız voltajı yükseltmelisiniz.

Ayrıca sistemi 3000MHz'de açıp oyunlarda yüksek ayarlarda oynadıgımda problem yaşamıyorum ama 3200MHz'ye aldıgımda sistem oyunlarda kendini kapatıyor.

Son düzenleme:
Ryzen sistem oldugu için D.O.C.P olarak var evet profil1'i seçiyorum otomatik ayarlıyor 3200MHz'ye sonrasında sistem sıkıntısız açılıyor ama oyun bölümüne geldigimizde işi batırıyor.

Ayrıca sistemi 3000MHz'de açıp oyunlarda yüksek ayarlarda oynadıgımda problem yaşamıyorum ama 3200MHz'ye aldıgımda sistem oyunlarda kendini kapatıyor.
çözüm neymiş hocam?

Yeni konular

Geri
Yukarı