Rastgele kişi seçen program nasıl yazılır?

enesaak

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İyi günler herkese. Başlık pek açık olmayabilir. Sınıftaki bir projem için bir programa ihtiyacım var. Kendimde kodlayabilirim fakat nasıl yapacağımı bilmiyorum. Programa 38 kişinin adını yazacağım ve butona her tıkladığımda ekrana rastgele birisinin adı çıkacak. Acaba bunu nasıl yapabilirim?

Sanırım onu da denemiştim yine aynı sonucu almıştım ama kesin hatırlamıyorum eve geçince hemen deneyeceğim.

denedim ve sonuç böyle Eki Görüntüle 1224059

Pip kurulumunu internet araştırarak başardım ve kodu çalıştırdım. Teşekkür ederim fakat şöyle bir sorum olacaktı; şimdi sizin yaptığınıza göre kişi sayısını giriyoruz daha sonra girilen sayı kadar isim girip seçimi yaptırıyoruz ve program kapanıyor. Benim isteğim ise isimler programa gömülü olsun programdaki seçim tuşuna her bastığımda yeni bir kişi seçsin acaba bunu nasıl yapabiliriz?
@saliholoji hocam müsait bir zamanınızda bakar mısınız bir şey soracağım.
Bunu yapmak da gayet basit, hatta bundan daha kolay. Yarın gün içinde yapıp atayım isterseniz.

Bunu yapmak da gayet basit, hatta bundan daha kolay. Yarın gün içinde yapıp atayım isterseniz.

Olur bende isimleri yazarak tamamlarım daha sonra .exe dosyasına çeviririm okuldada akıllı tahtaya atarım işimi tamamlarım. yardımlarınız için teşekkürler

Ben günler önce zaten .exe dosyası oluşturdum atabilirim.

Olabilir ama kendimce bir şeyler katmak isterdim. Bir de nasıl forms oluşturabileceğimi ve attığınız programa sınıftaki kişilerin isimlerini nasıl programın içine gömebilirim kısaca anlatır mısınız tabii müsaitseniz
Ben günler önce zaten .exe dosyası oluşturdum atabilirim.

Rastgele Kişi Seçen Program.exe adresi üzerinden programı indirebilirsin.
Teşekkür Ederim.

Olabilir ama kendimce bir şeyler katmak isterdim. Bir de nasıl forms oluşturabileceğimi ve attığınız programa sınıftaki kişilerin isimlerini nasıl programın içine gömebilirim kısaca anlatır mısınız tabii müsaitseniz
Müsaitim, içine gömmek için bir veritabanı kurmamız gerekli bunun yerine .txt dosyasını veritabanı olarak kullanıp verileri çekebiliriz ve kaydedebiliriz.

Bunların anlatımı için bence sıfırdan kurs alman gerekli, en iyisi iyi niyetten siz tarif edin ben yazayım, aksi halde gerçekten işin içinden çıkamayız.

Müsaitim, içine gömmek için bir veri tabanı kurmamız gerekli bunun yerine .txt dosyasını veri tabanı olarak kullanıp verileri çekebiliriz ve kaydedebiliriz.

Bunların anlatımı için bence sıfırdan kurs alman gerekli, en iyisi iyi niyetten siz tarif edin ben yazayım, aksi halde gerçekten işin içinden çıkamayız.

Gömmekten kastım programda isimleri hazır bir şekilde tutmak bu videodaki gibi
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Eğer form oluşturabilsem kendim yapcağım fakat forms açamıyorum

Gömmekten kastım programda isimleri hazır bir şekilde tutmak bu videodaki gibi
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Eğer form oluşturabilsem kendim yapcağım fakat forms açamıyorum
Aaa anladım, evet hazır isim olarakta eklenebilir. Bunun için de dosyayı editlemen gerekli. Discord paylaşımı yasak olmasaydı ekran paylaşarak anlatabilirdim ama senden ricam bilgisayarına Visual Studio 2012 ya da 2015 falan kurman.

AAA anladım, evet hazır isim olarak da eklenebilir. Bunun için de dosyayı editlemen gerekli. Discord paylaşımı yasak olmasaydı ekran paylaşarak anlatabilirdim ama senden ricam bilgisayarına Visual Studio 2012 ya da 2015 falan kurman.

Rica etsem link atabilir misiniz? Microsoft'un sitesinde sanırım abonelik istiyor ben güvenilir ücretsiz bir link bulamadım. Bir de isterseniz Discord'u ben paylaşabilirim.

Rica etsem link atabilir misiniz? Microsoft'un sitesinde sanırım abonelik istiyor ben güvenilir ücretsiz bir link bulamadım. Bir de isterseniz Discord'u ben paylaşabilirim.
Bir saniye, Discord paylaşırsanız uyarı cezası alırsınız maalesef. https://my.visualstudio.com/Downloads?q=visual studio 2015&wt.mc_id=o~msft~vscom~older-downloads adresine girdikten sonra:

1637701463247.png

Deneme için anahtar alabilirsin.

Geri
Yukarı