İnceleme Razer Deathadder V2 Pro vs Razer Deathadder V3 Pro

Merhaba, bu konuda Razer Deathadder V3 Pro'yu V2 Pro ile karşılaştırarak inceleyeceğim.
V2 Pro'dan V3'e neden geçtim?
V2 Pro'yu yaklaşık 4,5 aydır kullanıyordum ve gayet memnundum. Şekli bana çok uymuştu, biraz ağır olması dışında benim için ufak eksik bir yanı yoktu. Mouse için en önemli etkenlerden birisi de şeklinin elinize uyup uymaması, o yüzden upgrade etsem bile benzer bir modele etmek istiyordum. Amazon'da V3 Pro'nun indirimde olduğunu görünce satın almaya karar verdim ve aldıktan 1 gün sonra elime ulaştı.
Kutu içeriği
Kutuyu açtığınızda sizi aşağıdaki gibi bir manzara karşılıyor.
WhatsApp Image 2024-01-15 at 16.16.24 (1).jpeg
Kutu içeriğinin tamamı da şu şekilde:
WhatsApp Image 2024-01-15 at 16.16.23 (1).jpeg
Kutunun içeriği gayet yeterli, zengin denebilir mi bilmiyorum fakat ihtiyacınız olan her şey çıkıyor. Kutunun içerisinde kitapçıklar, stickerlar vs. var.
V2 Pro ile V3 Pro'nun farkları
V3 Pro'yu elinize aldığınızda ilk olarak daha hafif bir mouse olduğunu anlıyorsunuz. Resmi verilere göre(ben evde tartmadım) V2 Pro 88 gram, V3 Pro ise 63 gram. 88 gram bir mouse için aslında ağır fakat beni hiç rahatsız etmemişti çünkü G903'den geçiş yapmıştım.(G903 yaklaşık 110 gram :D) 63 gram da bir mouse için çok çok hafif sayılmaz, günümüzde artık 55 gramın altında bir sürü mouse var ve neredeyse bu ağırlıklar standart haline geldi. Gözüme çarpan ikinci fark ise mouse'un kenarlarındaki noktalı tasarımdan V3'de vazgeçilmiş ve bana kalırsa çok doğru bir tercih olmuş. Zaman içinde o noktalar yıpranacaktır ve kötü bir hal alacaktır.
WhatsApp Image 2024-01-15 at 16.16.22 (1).jpeg
İkinci göze çarpan fark ise mouse'un alt tarafını çevirince karşımıza çıkıyor. V2 Pro'nun alt kısmının tasarımı oldukça karmaşık fakat V3 Pro'da çok daha sade bir tasarıma gidilmiş.
WhatsApp Image 2024-01-15 at 16.16.22 (2).jpeg
Şekil olarak birebir aynılar diyemeyiz ama bana hissiyat olarak çok farklı gelmedi açıkçası.
(Soldaki V3 Pro, sağdaki V2 Pro)
WhatsApp Image 2024-01-15 at 16.16.23.jpeg
Çok önemli bir detay değil belki ama V3 Pro'nun kablosunda bir değişime gidilmiş ve artık kablo Type-C şeklinde.
(Soldaki V2 Pro, sağdaki V3 Pro)
WhatsApp Image 2024-01-15 at 16.16.22.jpeg
Kablosuz alıcıları da tamamen aynı, sadece üzerinde yazan isimler değişik.
WhatsApp Image 2024-01-15 at 16.16.21.jpeg
V3 Pro ile V2 Pro'nun teknik özellik olarak farkları
İlk olarak pazarlanırken de kullanılan farktan bahsetmek istiyorum yani Razer'ın Hyper Pulling Wireless Technology adını verdiği alıcısı. V3 Pro bu alıcı ile kullanılabiliyor ve kullanıldığında 8000 Hz'e kadar bir polling rate sağlıyor. Sensörleri arasındaki farkı hissetmek tabii ki mümkün değil. V2 Pro 650 IPS olan Focus+ sensörü kullanırken V3 Pro 750 IPS olan Razer Focus Pro 30K sensörünü kullanıyor. Skatez olarak açıkçası ben bir fark hissedemedim, araştırmalarıma göre V3 Pro'da ufak iyileştirmeler varmış. İki modelin switchleri hakkında bir bilgi bulamadım fakat bana hiç farklı gelmediler, bir fark varsa bile çok ufaktır diye düşünüyorum.
Genel fikirlerim
Bana kalırsa iki mouse arasında devasa bir fark yok, eğer elinizde V2 Pro varsa geçmeye değeceğini düşünmüyorum. V3 Pro'nun ekstra dongle ile birlikte daha ileriye dönük olması benim gözümdeki tek bariz avantajı. Onun dışında kısacası eliniz 18 cm'den büyükse iki mouse'u da önerebilirim, sonuç olarak biraz da bütçe meselesi.

Razer DeathAdder V3'ün tasarımını ben şahsen beğenmedim. Kenarlarındaki noktalı tasarımlarından vazgeçmeleri, alt tarafını sadeleştirmeleri güzel ama tasarımını beğenmedim. DeathAdder V2'nin tasarımı eski DeathAdder tasarımları ile benzer fakat bunda öyle yapmamaları kötü olmuş. Işıklı olsaymış keşke ağırlık yapar ama o kadar çok olmazdı en azından. Ayrıca kablosuz alıcı için mouseun alt tarafında koyulacak yer olmaması da kötü. DPI tuşlarının mouseun altında olmasını da beğenmedim.

Razer mouse almak istiyordum ama DeathAdder V3 Pro almak istemiyordum o yüzden ben de dün 2.500 TL'ye Gaming.Gen.TR'den Razer Cobra Pro aldım (Şuan Gaming.Gen.TR'de fiyatı 4000 TL?). Bugün kargoya verildi yarın elime ulaşır. Logitech G203 elime oluyor bu da olur diye düşünüyorum. DeathAdder V3 için söylediklerim bunda yok. Beni tatmin eder diye düşünüyorum.

Razer DeathAdder V3 Pro bende de var hocam ama yaninda verilen dongle küçücük. Sendeki büyük, neden böyle?

Son düzenleyen: Moderatör:
Razer DeathAdder V3'ün tasarımını ben şahsen beğenmedim. Kenarlarındaki noktalı tasarımlarından vazgeçmeleri, alt tarafını sadeleştirmeleri güzel ama tasarımını beğenmedim. DeathAdder V2'nin tasarımı eski DeathAdder tasarımları ile benzer fakat bunda öyle yapmamaları kötü olmuş. Işıklı olsaymış keşke ağırlık yapar ama o kadar çok olmazdı en azından. Ayrıca kablosuz alıcı için mouseun alt tarafında koyulacak yer olmaması da kötü. DPI tuşlarının mouseun altında olmasını da beğenmedim.

Razer mouse almak istiyordum ama DeathAdder V3 Pro almak istemiyordum o yüzden ben de dün 2.500 TL'ye Gaming.Gen.TR'den Razer Cobra Pro aldım (Şuan Gaming.Gen.TR'de fiyatı 4000 TL?). Bugün kargoya verildi yarın elime ulaşır. Logitech G203 elime oluyor bu da olur diye düşünüyorum. DeathAdder V3 için söylediklerim bunda yok. Beni tatmin eder diye düşünüyorum.
Işık olmamasını çok beğendim açıkçası. Mouse'da en gereksiz özellik olabilir, sonuçta elimizin içinde tutuyoruz ve hangi ışık yanarsa yansın göremiyoruz zaten. Boş yere ekstra ağırlık yapıyor ve şarj süresini azaltıyor. DPI tuşlarının üzerinde olmaması da beni rahatsız etmedi aksine hoşuma gitti çünkü ben her şeyi tek bir DPI ile yapıyorum, yani değiştirmeme gerek kalmıyor. Hoşuma gitmesinin sebebi de mouse'un üstü daha sade ve şık duruyor DPI tuşları olmadan.

Razer DeathAdder V3 Pro bende de var hocam ama yaninda verilen dongle küçücük. Sendeki büyük, neden böyle?
Hocam fotoğraftan öyle duruyor olabilir, çok çok küçük aslında.

Güzel inceleme elinize sağlık.

V2 Pro sahibiyim V3 Pro'ya geçecektim fazla bir fark olmadığına göre 1K üstüne koyup wlmouse Beast X alacağım sağ olun

V3 kullanıyorum, sensör falan boş standart bir 1k lık mause ile farkı yok bana göre.

Geri
Yukarı