Custom ROM Redmi Note 10 için Custom ROM önerisi

jeoqpas

Centipat
Daha fazla  
Xiaomi Redmi Note 10 bir telefonum var. Hem arayüzünden sıkıldım hem de yavaşlamaya başladı, cihaz yaklaşık 2 senelik.

Bu telefona Custom ROM atabilir miyim? Bir riski var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Xiaomi Redmi Note 10 bir telefonum var. Hem arayüzünden sıkıldım hem de yavaşlamaya başladı, cihaz yaklaşık 2 senelik.

Bu telefona Custom room atabilir miyim? Bir riski var mı?

Evet atılabilir. Risk olarak IMEI riski bulunmakta sadece. Ama doğru ROM'u bulamazsanız bataryanın içinden geçebilirsiniz. Şu an bende Redmi Note 9 Android 14 ROM'u kurmayı planlıyorum ama aşırı derecede şarj yiyen ROM'u yüklerseniz telefon ölebilir. Mesela bir tane yüklediğim ROM gece yatarken arkada bir şey açık değilken 8 saatte %89 şarjdan %37 şarja düşmüştü hocam.

Pixel Experience güzel bir öneri aslında 4 ay falan kullandım aşırı hızlı idi.

Pixel exp. Güzel bir öneri aslında 4 ay filan kullandım aşırı hızlı idi.

Ancak WhatsApp kullanırken falan telefonda arama başlattığınızda karşı taraf görüşmeyi açtığı an ortalama 12 13 saniye sesler kesiliyor. Ne sizin sesiniz, ne de karşı tarafın sesi gidiyor. Onun haricinde sosyal medyada falan sistem kitleniyordu. Üstten gelen bildirimlere tıklayınca da bazen sistemin kitlendiği ve ekranın donduğu oluyordu. Bu sebeplerden ötürü 1 hafta önce MIUI 12.5.2 global sürüme geçtim. Ama benim cihaz Redmi Note 8 idi. Belki sizde öyle durumlar yaşanmayabilir.

Ancak WhatsApp kullanırken falan telefonda arama başlattığınızda karşı taraf görüşmeyi açtığı an ortalama 12 13 saniye sesler kesiliyor. Ne sizin sesiniz, ne de karşı tarafın sesi gidiyor. Onun haricinde sosyal medyada falan sistem kitleniyordu. Üstten gelen bildirimlere tıklayınca da bazen sistemin kitlendiği ve ekranın donduğu oluyordu. Bu sebeplerden ötürü 1 hafta önce MIUI 12.5.2 global sürüme geçtim. Ama benim cihaz Redmi Note 8 idi. Belki sizde öyle durumlar yaşanmayabilir.

Aynı durumları ben de yaşadığım için ROM değiştirdim fakat eğlencesine deneyimlemek için Android 14 yapmayı düsünüyorum. Fakat Custom ROM ne kadar iyi olsa da MIUI kadar stabil olamayabiliyor.

Bu telefona Custom ROM atabilir miyim? Bir riski var mı?

Custom ROM hiçbir riski yoktur fakat Bootloader açmanız gereklidir. Bunun için 1 hafta beklemelisiniz. 1 hafta bekleyip Bootloader açtıktan sonra Fastboot driverları kurmalısınız. Ardından istediğiniz herhangi bir recovery kurmalısınız shrp, TWRP, OrangeFox vb ardından
Redmi Note 10 buradan istediğiniz ROM seçip indirin. USB varsa ve OTG dönüştürücü mevcutsa PC'den USB'ye ROM attıktan sonra telefona dönüyoruz ve orada Full wipe yapıyoruz. Ardından USB OTG telefona takıp recovery'de Mount kısmını açıp USB'yi seçip install giriyoruz sonra select Storage diyip USB'yi seçip ROM seçiyoruz ve flash diyoruz ve bitti.

Geri
Yukarı