Resim çizme yetenek midir?

ErrorCorrection

Decipat
Resim çizmek yetenek midir?
Bazı ilkokul çocuklarına bakıyorum. Cidden çok çok güzel resimler çiziyorlar.
Sizce resim çizme bir yetenek midir?
Herkes resim çizebilir mi?
Ben resim çizebilir miyim? :)

Şimdi yetenekte sayılır ama her şey yetenek değil. Diyelim ki o çocuklar çok yetenekli sen değilsin, onlar bir saat çalıştığında sen 3 saat çalışırsın da aynı sonucu alırsın. Ama sonuç olarak aynı sonucu alırsın, herkes resim çizer, yetenek diyip üşengeçlik yaparsan hiç bir yere varamazsın 😁

Şimdi yetenekte sayılır ama her şey yetenek değil. Diyelim ki o çocuklar çok yetenekli sen değilsin, onlar bir saat çalıştığında sen 3 saat çalışırsın da aynı sonucu alırsın. Ama sonuç olarak aynı sonucu alırsın, herkes resim çizer, yetenek deyip üşengeçlik yaparsan hiçbir yere varamazsın 😁

Hayır yani küçükken hep derste şunun resmini çizeyim derdim. 5dk uğraşırdım. Benzetemeyince yeteneğim yok der bir daha çizmezdim.
Şimdi karikatür çizecek kadar bilmek istiyorum. YouTube'dan baksam sizce gelişir mi?

Yetenek bir işi ilk yapışta ortalama üstü bir performans sergilemektir. Örneğin; bir çocuk çizim yapıyor ve herkes 10 üzerinden 3-4 alırken o 6 alıyor. Bu çocuk yeteneklidir. Üstüne koyarak seviyesini 8-9 puana çıkarabilir. Sen çizim yapıyorsun ama 2-3 alıyorsun. Yeteneğin yok evet, ama bu demek değil ki sen de 8-9 seviyesine çıkamazsın. O çocuk 1 senede çıkacaksa sen 2 senede çıkarsın. Ama yaparsın.

Yetenek bir işi ilk yapışta ortalama üstü bir performans sergilemektir. Örneğin; bir çocuk çizim yapıyor ve herkes 10 üzerinden 3-4 alırken o 6 alıyor. Bu çocuk yeteneklidir. Üstüne koyarak seviyesini 8-9 puana çıkarabilir. Sen çizim yapıyorsun ama 2-3 alıyorsun. Yeteneğin yok evet, ama bu demek değil ki sen de 8-9 seviyesine çıkamazsın. O çocuk 1 senede çıkacaksa sen 2 senede çıkarsın. Ama yaparsın.

Sadece hobi amaçlı bazı şeyleri çizmek istiyorum karikatür ve komedi halinde.

Sadece hobi amaçlı bazı şeyleri çizmek istiyorum karikatür ve komedi halinde.
Yapabilirsin. Bölüme ilk başladığımda düz çizgi çizemeyen arkadaşlarımın (ben de dahil) farklı düzeylerde olmak üzere ne kadar değişik seviyelere geldiklerine şahit oldum. Herkes aynı seviyede ilerlemedi ama bir ilerleme kaydettik. Bol bol pratik yap.

Hayır yani küçükken hep derste şunun resmini çizeyim derdim. 5dk uğraşırdım. Benzetemeyince yeteneğim yok der bir daha çizmezdim.
Şimdi karikatür çizecek kadar bilmek istiyorum. YouTube'dan baksam sizce gelişir mi?
YouTube'dan falan tekniklere bakın, internetten resimlere bakarak çizin, bu şekilde gelişirsiniz.

Yapabilirsin. Bölüme ilk başladığımda düz çizgi çizemeyen arkadaşlarımın (ben de dahil) farklı düzeylerde olmak üzere ne kadar değişik seviyelere geldiklerine şahit oldum. Herkes aynı seviyede ilerlemedi ama bir ilerleme kaydettik. Bol bol pratik yap.

Hocam ne zaman aklıma bir şey gelse hemen çizmek istiyorum. Yani bu seviyeye gelmem ne kadar sürer?
Ne tür alistirmalar yapmalıyım?

Çizim hocamın sevdiğim bir lafı vardı: yeteneksiz ile yetenekli adam arasındaki fark 6 aydır.
Sanatın her dalı disiplinli ve yoğun bir çalışma gerektirir. İstekliysen eğer yoğun bir çalışmayla illaki öğrenirsin.

Herkes resim çizebilmek için doğuştan yetenekli doğabilir, sonradan öğrenmek isteyen kişiler ise gerekli emeği verirse iyi seviyelere gelebilirler. Küçüklüğümden beri iyi çiziyorum ve kursa gitmeden kendimi geliştirebildim.

Geri
Yukarı