Resim eğitimi için kanal önerisi

Hocam ilk önce kompozisyon, oran orantı doğru ve güzel bir çizgiyle, doğru form öncelik olmalı çizimde.

Şu an az çok çizimle ilgili olmama rağmen, inan hiç takip ettiğim karakalem kanalı yok. O yüzden ne desem yalan olur.

Çizimde öncelikli amacın, ilk başta dediğim kurallar olmalı, bunlar bu işin olmazsa olmazı. İnsanlar çizince hemen gölgelendirmeye, ışık gölge vermeye çalışıyor bunlar çok yanlış.

Öncelik her zaman doğru formu yani oran orantıyı ve kompozisyonu oturtmak. Bu şekilde yapılmış çizgisel çok doğru bir çizim, çok iyi gölgelendirilmiş ama kötü formlu bir çizimden çok daha iyi görünür. Zaten çok iyi bir formda kötü gölge ışıklandırma versen bile güzel görünür:D

Çizimini geliştirmek içinse benim bir desen kitabım vardı yıllar yıllar önce, onun bayağı bir katkısı olmuştu, şu an arıyorum bulunca atarım size.

Onun dışında Antalya'da burada müze var, anatomi olarak çok iyi heykeller var, onları gidip çalışırdım arada sırada. Canlı modelden çizmekte çok işe yarayan şeyler ve bir şeyi çizeceksen tabii fotoğraftan da çiz ama önceliğin karşında olsun, çok obje çalış, evde bulup bulabildiğin her şeyi koy karşına çiz, kendine plan ayarla şu gün obje, şu gün anatomi form çizilsin diye.

Tabi işin gelişme aşamasına gelirsek çok aşırı üstün yetenekli değilsen ki bu da 100 kişiden belki 10 kişide anca oluyor, işin sırrı klasik laf ama çok ama çok çalışmak ve sabır ve uzun zamanlar vermek.

Ben sana çizim değişimlerini, gelişimlerini atardım, kaç senelerde çöp adamdan nerelere gelmiş insanlar var. Yetenek şurada devreye giriyor o adam atıyorum belki 3-4 senede gelişiyor öteki 10 senede.

Yani ben de zaten amatör ötesi biriyim, aklıma eserse çiziyorum ama ben çok üşengeç ve tembel biriyim hiç çalışmıyorum ve çalışmadım. O kitabı aldığımda bir heves okudum, başladım 1 senede 10 tane bir şey yapmamışımdır:D Müzeye de senede 10 defa toplasan gitmemişimdir.

Bu işi çok ama çok sevmek, asla yılmamak ve benim gibi tembel olmamak gerekli. Kitabı bulduğumda atarım size.

Dediklerinizi uygulamaya özen göstereceğim😃. Herhangi bir resim ile ilgili eğitim almadığım içinse internetten izleyerek ilerlemeyi düşünüyorum. Pratik yaparak yılmamaya çalışacağım.

• Şu anlık araştırma içerisindeyim. Malzeme olarak neredeyse sıfırım. Yarın kırtasiye alışverişine çıkacağım. Çoğu gerekli olan ana unsurları alayı planlıyorum ( eskiz defteri, hamur silgi, ve birkaç kurşun kalem ). Aklıma takılan ise kalem olarak hangi kurşun kalemi almalıyım? (B ve H serilerinden) Karar veremedim. @my last mistake @MikailSorunsuz

Hocam eğer resim çizmeye yeni yeni başlıyorsanız bol bol elinizi serbest bırakarak yani sıkmayarak geometrik şekiller çizin, güzel bir alıştırma.

Merhabalar iyi günler. Şu aralar nedense içime resim çizme, geliştirme şevki doğdu. Ben de elimde olan azıcık yeteneğimi geliştirmek, hobi edinmek istedim ve YouTube kanallarını araştırdım. Öneri sitelerinde ise %90 yabancı kanallar vardı ama ben Türkçe olarak anlatan kanal arıyordum. Azda olsa birkaç Türkçe kanal buldum.
Eğer sizin de varsa önerdiğiniz kanal ders ders anlatan birisi olursa sevinirim.( YouTube kanalı değil başka platformlarda olabilir)

Çoğunlukla karakalem yapmak istiyorum çünkü boya işi çok zahmetli ve pahalı. Karakalem olarak ise portre, anime karakterleri ve nesne çizmek istiyorum.

Bulduğum Türkçe ve birkaç yabancı kanallar:
  1. ÇiZiO
  2. Anıl'ın Kaleminden
  3. Pndrawing
  4. MiltonCor - Dibujar y Crear
  5. ALEXEY CUBAS

Etiketlediğim arkadaşlar sizleri sanat kategorisinde yorumlarınızdan/çizimlerinizden gördüm. Yardım edersiniz umarım.
@MikailSorunsuz @my last mistake @Blax4 @dürüm lavaşı @Alole @Olny

İngilizcen iyi ise yabancı kanalları tavsiye ederim bunu 'how to Draw realistic portrait' yazarsan bir şeyler çıkar, karalamalar yap kötü olsa da yap ne kadar kötü olursa olsun gitgide iyileşicektir iyi çizimler.

Geri
Yukarı