Çözüldü RTX 2080 fan hızı alt limitini nasıl kapaılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

r1owner

Decapat
Selamlar arkadaşlar.

ASUS ROG STRIX RTX 2080 Gaming Advanced 8 GB model grafik kartının fanı boşta iken sürekli olarak %22'de çalışıyor. Ben kart 40dereceyi geçmeden fan çalıştırsın istemiyorum. MSI Afterburner manual fan hızını 22%den aşağıya çekmeme izin vermiyor.

Sanırım fabrika ayarlarında kartın kendi BIOS'una hardcode işlenmiş, kart enerjiyi aldığı anda fan döndürmeye başlıyor. Belki dana yavrusu gibi olduğu ve kendi kendine yetemediği içindir bilemiyorum. :)

Kötü bir şey mi? Değil. Fan motorlarının ömrünü uzatmak için sadece soruyorum. Malum durumlardan dolayı en az 2-3 yıl daha bunu kullanacağız gibi duruyor.
Nasıl yaparım?

Screenshot_7.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Eki Görüntüle 1077563

Normalde olması gerekiyor. MSI Afterburner ise sabit hızı ayarlıyor sadece. MSI Afterburner'ı kapatabilir, GPU Tweak 2 kullanabilirsiniz.
GPU Tweak 2 de %22'den aşağıya çekmeye izin vermiyor.

Konu başlığını daha açıklayıcı olması için şununla değiştirebilir miyiz moderatör arkadaşlar:

"RTX 2080 fan hızı 22%'den aşağı inmiyor"
Çözüldü. BIOS switch gerekliymiş. ASUS'un yabancı forumlarında sordum. Performance bios ayarlarında bu şekilde çalışıyormuş. Yedekleyip Quiet bios kuracağım.
Eki Görüntüle 1077563

Normalde olması gerekiyor. MSI Afterburner ise sabit hızı ayarlıyor sadece. MSI Afterburner'ı kapatabilir, GPU Tweak 2 kullanabilirsiniz.
GPU Tweak 2 de %22'den aşağıya çekmeye izin vermiyor.

Konu başlığını daha açıklayıcı olması için şununla değiştirebilir miyiz moderatör arkadaşlar:

"RTX 2080 fan hızı 22%'den aşağı inmiyor"
Çözüldü. BIOS switch gerekliymiş. ASUS'un yabancı forumlarında sordum. Performance bios ayarlarında bu şekilde çalışıyormuş. Yedekleyip Quiet bios kuracağım.

Son düzenleme:
Çözüm

Geri
Yukarı