RTX 3080 sistem oyunlarda eskisi kadar performans vermiyor

FrozenHero9694

Centipat
Daha fazla  
RAM
2x8 GB 3200Mhz
SSD veya HDD modeli
Kingston 1TB M2
Ekran kartı
AUS TUF RTX 3080
Anakart
ASUS B550F
İşlemci
5600X
Bilgisayar alınanı 1 yıl oluyor. Geçen yaz başında stok soğutucuyu değiştirip macununu yeniledim. Aralıkta tozu vs. temizledim. Ancak bir süredir performansında sorun var. Dying Light 2 de aldığım FPS değerlerinin eskisinden düşük ve çok dalgalı olması bir kafamı kurcaladı. Ardından Elden Ring'e girdim orada anlık droplar vardı eskiden olmayan. En sonra RE4 Remake e girdim 150+ FPS alması gereken iç mekanlarda 50-60 FPS alıyordu. Bir sorun olduğu çok açık zira eskiden aynı ayarlarda sorunsuz çalıştırdığı oyunlarda performans veremiyor. OCCT ile donanım testleri yaptım verileri okuyabildiğim kadarıyla işlemcinin kule tipi soğutucuya rağmen 90 derece gibi sıcaklıkta çalışması dışında bir soruna rastlayamadım zaten test hata da bulamadı.(PSU testi ve CPU testi yapmıştım.) Ardından bir umut temiz kurulum yaptım. Ama işe yaramadı sorun devam ediyor. Sizce sıkıntı nereden kaynaklanıyor olabilir. Nasıl tespit edebilirim epey bir konu kurcaladım araştırdım ama bulamadım sorunu.
Edit : Performans kaybı tam olarak ne zaman başladı emin değilim ancak 2 hafta önceki Dying Light 2 da ilk kez fark ettim. Dying Light da zaten oyun kaynaklı sorunlar vardı.O yüzden sorunun sistemden kaynaklı olduğunu anlayamadım.30% civarı bi performans kaybı vardı.

Son düzenleme:
Termal bakım vakti gelmiş. Detaylıca ikinci kez temizleyin. Uzun zamandır macunu yenilememişsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Termal bakım vakti gelmiş. Detaylıca ikinci kez temizleyin. Uzun zamandır macunu yenilememişsiniz.

İşlemci ısınmasının FPS düşmesi yaptığını biliyorum ancak sabit 50-60 FPS gibi 70% performans kaybına yol açabilir mi?

Düşük FPS verdiği bir konumdan Afterburner'ı SS aldım.

İlk resim dış mekan bu da iç mekan bundaki kayıp daha yüksek yüzdeli.

Dosya Ekleri

• image.png
    image.png
    76,8 KB · Görüntüleme: 17
  • image 2.png
    image 2.png
    41,3 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Kasayı açıp bakımını yaptım sıcaklık değerleri normal diyecektim ki işemcinin 100% kullanımda bile base clock değerinde çalıştığını fark ettim sadece bakım yaptım BIOS'u kurcalamadım sorun nereden kaynaklı olabilir? Bakımdan önceki teslerde OCCT de 4,6 GHz ile çalışıyordu şu an 3,7.
Edit: Stres testlerinde geçmediği değerleri oyun içinde gördü sıcaklık değerleri de 70-74 derecelerde. Ancak FPS değerleri hala bir miktar düşük eskisine göre. İç mekanda 120-130 aldığı yerlerde bile 90-100 aralığında. 80'lere düşüyor yer yer eskiden hiç yapmazdı. Ekran paylaşımı vs yapıldığında değerler 70'ler kadar düşüyor. Sorun aynen devam yani.

Son düzenleme:
Bakımdan sonraki Afterburner değerlerini atar mısın?

Kasayı açıp bakımını yaptım sıcaklık değerleri normal diyecektim ki işemcinin 100% kullanımda bile base clock değerinde çalıştığını fark ettim sadece bakım yaptım BIOS'u kurcalamadım sorun nereden kaynaklı olabilir? Bakımdan önceki teslerde OCCT de 4,6 GHz ile çalışıyordu şu an 3,7.
Edit: Stres testlerinde geçmediği değerleri oyun içinde gördü sıcaklık değerleri de 70-74 derecelerde. Ancak FPS değerleri hala bir miktar düşük eskisine göre. İç mekanda 120-130 aldığı yerlerde bile 90-100 aralığında. 80'lere düşüyor yer yer eskiden hiç yapmazdı. Ekran paylaşımı vs yapıldığında değerler 70'ler kadar düşüyor. Sorun aynen devam yani.

İşlemciniz belirli bir sıcaklığı geçtiğinde Turbo modunu kapatır bu nedenle GHz'si düşer, bu da FPS kaybı veya donmalara yol açar. Termal macun yenilemenizi tavsiye ederim.

Bakımdan sonra da performans eskisi gibi değil en yazik ki kayıp azaldı ama devam ediyor.

SS almadım girip atarım birazdan

1712425892272.png

Ekran paylaşımında bu değerler 70-80 arasına düşüyor.

1712426023850.png

İşlemciniz belirli bir sıcaklığı geçtiğinde Turbo modunu kapatır bu nedenle GHz'si düşer, bu da FPS kaybı veya donmalara yol açar. Termal macun yenilemenizi tavsiye ederim.

Ayrıca bu frekans düşmesi MSI Afterburner'a yansır mıydı? Zira macun değişiminden önce sıcaklıklar çok yüksekti ancak işlemci 4,6 GHz gözüküyordu.

Son düzenleme:
Ayrıca bu frekans düşmesi MSI Afterburner'a yansır mıydı? Zira macun değişiminden önce sıcaklıklar çok yüksekti ancak işlemci 4,6 GHz gözüküyordu.

Genellikle sıcaklık 85 dereceyi geçince frekans o zaman düşer. Sıcaklığınızın ne kadar yüksek olduğuna bağlı, siz işlemcim 90 dereceyi görüyor dediğiniz için öyle söyledim.

Genellikle sıcaklık 85 dereceyi geçince frekans o zaman düşer. Sıcaklığınızın ne kadar yüksek olduğuna bağlı, siz işlemcim 90 dereceyi görüyor dediğiniz için öyle söyledim.

90 derece stres testindeydi. Oyun içinde 83-88 aralığında geziniyordu.

Dying Light 2 de de aynı sorunlar devam ediyor. Fikirlere ve önerilere açığım servis e göndermeden önce her şeyi denemiş olmak istiyorum.

90 derece stres testindeydi. Oyun içinde 83-88 aralığında geziniyordu.

Dying Light 2 de de aynı sorunlar devam ediyor. Fikirlere ve önerilere açığım servis e göndermeden önce her şeyi denemiş olmak istiyorum.
Bir sebepten aynı ekran kartına ve benzer sistemlere sahip insanların 2k da aldığı fps değerlerinin %75-80 ini 1080p de alıyorum ve neden hiç bir fikrim kalmadı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı