RTX 4060 - i3 10100F sistemde Warframe oyununda takılmalar oluyor

İşletim sistemi
Windows 10

Berk Chelik

Hectopat
RAM
16 GB
SSD veya HDD modeli
Kingston 480 GB
Ekran kartı
RTX 4060
Anakart
B460M-A PRO
İşlemci
i3 10100F
İşlemci darboğazı var biliyorum fakat sorun o değil, daha düşük bir AMD ekran kartında da oluyordu ve bu durum artık oyundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum ama araştırdığımda böyle sorun yaşayan çok az kişi var.

Sorunu tam anlamıyla açıklamam gerekirse driver ilk yüklendiğinde başlıyor bu sorun, belirli maplarda 2-3 saat geçirince droplar ve donmalar neredeyse gidiyor lakin bu kadar beklemek insanı yoruyor. Shader cache alakalı bir sorun diye düşünüyorum render sıkıntısı var gibi duruyor 2 tane SSD'im var ikisinde de denedim sorun düzelmedi. Driver yeni yüklendiği zaman oyuna girdiğimde işlemci %100 kullanım oluyor ve her yeni efekt yeni texture görsem oyun droplanıyor, söylediğim gibi o mapta belirli zaman geçirince droplar azalıyor droplar geçtikten sonra işlemci kullanımı da %30 a düşüyor öyle kalıyor fakat bir sürü map var bunu tamamen düzeltmem mümkün değil.

En başta da dediğim üzere bu bir darboğaz sorunu değil çözünürlüğü 2k-4k ya da alsam droplar devam ediyor aniden GPU kullanımı düşüyor drop girdiğinde, RX 6400 ve RX 570 gibi kartlarda da aynı sorun mevcuttu şimdi NVIDIA RTX 4060 var yine aynı mevzu. Başka hiç bir oyunda buna benzer bir sorun yaşamadım önerilerinizi bekliyorum. 700 saat emek verdiğim oyunu 2 yıldır oynayamıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Büyük ihtimalle darboğaz oluyor işlemci yükseltmeni tavsiye ederim dostum.

Bir de işlemcin düzgün soğuyor mu?
3 ekran kartıyla da denendi, RX 6400 ve RX 570 ile zaten darboğaz yapamazdı. İşlemcim max 70 dereceleri görüyor ortalama 60 derecelerde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

RX 6400 takılıyken yaşadığım sorun, bahsettiğim gibi yeni driver yüklendiği zaman oyun bu şekilde ilerliyor 1-2 saat geçirince droplar azalıyor. RTX 4060 ile de aynı sorunu yaşıyorum.

İşlemci kullanımı ilk girildiğinde aşırı yükseliyor, böyle olmaması gerekiyor ama oluyor. Droplar gittikten sonra işlemci kullanımı da geçiyor sanki render alıyormuş gibi. 2k veya 4k çözünürlüğe almak sadece GPU kullanımını maksimuma taşıyor droplar devam ediyor.

3 ekran kartıyla da denendi, RX 6400 ve RX 570 ile zaten darboğaz yapamazdı. İşlemcim Max 70 dereceleri görüyor ortalama 60 derecelerde.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

RX 6400 takılıyken yaşadığım sorun, bahsettiğim gibi yeni driver yüklendiği zaman oyun bu şekilde ilerliyor 1-

3 ekran kartıyla da denendi, RX 6400 ve RX 570 ile zaten darboğaz yapamazdı. İşlemcim Max 70 dereceleri görüyor ortalama 60 derecelerde.

RX 6400 takılıyken yaşadığım sorun, bahsettiğim gibi yeni driver yüklendiği zaman oyun bu şekilde ilerliyor 1-2 saat geçirince droplar azalıyor. RTX 4060 ile de aynı sorunu yaşıyorum.
2 saat geçirince droplar azalıyor. RTX 4060 ile de aynı sorunu yaşıyor.

Format atmayı denedin mi?

Format atmayı denedin mi
Denedim hocam 3 defa formatladım bir kaç kez bios güncelledim. Sistemi farklı diske kurdum fayda etmedi, Cyberpunk 2077, Witcher 3 Next Gen, CS GO 2, Elden Ring, Dying Light 2, Forza Horizon 5, Resident Evil Village yüklü şuan bilgisayarımda. Onlarda hiç bir sorun yok. Darboğazın kralını yaşatan oyunlarda bile böyle drop yok. 10 yıllık oyun PS4'de bile sorunsuz oynatıyor ama bu sistemde nasıl oynatmıyor anlamış değilim sanki 2010'dan kalma işlemci takmışım gibi donuyor oyun.

Denedim hocam 3 defa formatladım birkaç kez BIOS güncelledim. Sistemi farklı diske kurdum fayda etmedi, Cyberpunk 2077, Witcher 3 Next gen, CS:GO 2, Elden Ring, Dying Light 2, Forza Horizon 5, Resident Evil Village yüklü şu an bilgisayarımda. Onlarda hiçbir sorun yok.

Oyun ile alakalı olabilir silip tekrar yüklemeyi dene.

Oyun ile alakalı olabilir silip tekrar yüklemeyi dene.
Oyunu da defalarca silip yükledim 2 diskten hariç birde arkadaşın SSD'sini taktım ona yükledim onda da aynı şey oldu. Oyunu DX12'ye alınca daha da beter drop oluyor.

Atmış olduğum videonun sonunda işlemci kullanımı düşüyor dediğim olay tamamen bu. İşlemci kullanımı %30 a düşüyor ona rağmen droplar devam ediyor. Dropların tamamen gitmesi için haritada 1-2 saat dolaşmam gerekiyor.

Oyunu da defalarca silip yükledim 2 diskten hariç bir de arkadaşın SSD'sini taktım ona yükledim onda da aynı şey oldu. Oyunu DX12'ye alınca daha da beter drop oluyor.

Oyunu da defalarca silip yükledim 2 diskten hariç bir de arkadaşın SSD'sini taktım ona yükledim onda da aynı şey oldu. Oyunu DX12'ye alınca daha da beter drop oluyor.

Atmış olduğum videonun sonunda işlemci kullanımı düşüyor dediğim olay tamamen bu. İşlemci kullanımı %30'a düşüyor ona rağmen droplar devam ediyor. Dropların tamamen gitmesi için haritada 1-2 saat dolaşmam gerekiyor.

Launcher ayarlarından 64-bit, DX10 ve DX11'i kapatmatmayı dene

Geri
Yukarı