RTX 4070'li sistem için monitör seçimi

Bütçe
11.000
Dell G2724D Review atmış olduğunuz Link'lerde bulunan Dell modelinin detaylı incelemesi. Ben 1080p model olan bir Dell kullanıcısı olarak üründen 3 4 aylık kullanım süresince memnunum ancak ilk atılan AOC modeli almak daha mantıklı geliyor. 1000 TL fazladan verdiğiniz para burada özellikten çok artık markanın satış sonrası sunduğu hizmet gibi oluyor.

Bu site bütün monitörleri puanlıyor mu hocam oradan bakayım hepsine tek tek. Dell eklememdeki sebepte hocam bir kişiden bile olumsuz yorum gelmemesi, 3 yıl garantisi gibi sebepler. Dell kullanıcıları genel olarak gördüğüm çok memnunlar. Garanti konusunda aşırı ilgili olmaları öne çıkarıyor sanırım biraz.

Bu monitörden başkasına bakmayın derim. Bende de 4070 var bu monitörü alacaktım fakat bütçem yetmedi, 1 milyar renk kapasiteli bir monitör kaçırmayın.

Bu bütçedeki 2K monitörler genelde 8bit to 10bit oluyorlar, yani aslına bakarsan gerçek 10bit bile değiller. Ekstra olarak söylediğim gibi, bu monitöre özel bir şey değil 1 milyar renk adeti. Arkadaşın attığı diğer monitörler de 1 milyar adet renk içeriyor dikkatli bakarsanız. Son olarak ise, ASUS TUF modellerinin renk kalibrasyonu berbat oluyor genelde.

Bu bütçedeki 2K monitörler genelde 8bit to 10bit oluyorlar, yani aslına bakarsan gerçek 10bit bile değiller. Ekstra olarak söylediğim gibi, bu monitöre özel bir şey değil 1 milyar renk adeti. Arkadaşın attığı diğer monitörler de 1 milyar adet renk içeriyor dikkatli bakarsanız. Son olarak ise, ASUS TUF modellerinin renk kalibrasyonu berbat oluyor genelde.

ASUS monitörlerden sorun yaşayanlarla çok karşılaştım. Genel olarak ölü piksel, aşırı ışık hüzmesi gibi sorunları yaşayanlar azımsanmayacak kadar fazla. Ama yine de ASUS asustur diyerek ekledim. İstediğim almışken doğru düzgün bir şey alıp uzun zaman sorunsuz kullanmak.

Bu tarz kartşılaştırmaların hiç bir anlamı yok, markaların sunduğu verilerin çoğunlukla tutmadığı zaten bilindik bir şey.
O zaman nereye inanalım hocam firmaları telefonla arayıp soralım mı? Bunlardan başka kaynaklar varsa paylaşın oraları kullanalım. VG27AQ1A'nın YouTube üzerindeki videolarını izleyebilirsiniz.

O zaman nereye inanalım hocam firmaları telefonla arayıp soralım mı? Bunlardan başka kaynaklar varsa paylaşın oraları kullanalım. VG27AQ1A'nın YouTube üzerindeki videolarını izleyebilirsiniz.

Bende bunu soracaktım. Monitörlerin bütün özelliklerini gerçekten gösteren inceleyen bir yer varsa hepsine oradan bakabiliriz. Çünkü bazı monitörlerin incelemesini bulamıyorum.

Bende bunu soracaktım. Monitörlerin bütün özelliklerini gerçekten gösteren inceleyen bir yer varsa hepsine oradan bakabiliriz. Çünkü bazı monitörlerin incelemesini bulamıyorum.
VG27AQ1A'nın YouTube'da Türk kanallar tarafında incelemeleri vardı diye hatırlıyorum. Benim şuan 4070 ile kullandığım monitör ise Viewsonic VX2718-2KPC, tek eksiği VA panel olması.

Reviews and Ratings Sinirlenmeye gerek yok :), attığım linktekine benzer sitelere giriyorsun ve varsa test ve incelemesine bakıp ne olup olmadığına karar veriyorsun.

Bu site bütün monitörleri puanlıyor mu hocam oradan bakayım hepsine tek tek. Dell eklememdeki sebepte hocam bir kişiden bile olumsuz yorum gelmemesi, 3 yıl garantisi gibi sebepler. Dell kullanıcıları genel olarak gördüğüm çok memnunlar. Garanti konusunda aşırı ilgili olmaları öne çıkarıyor sanırım biraz.
Evet garanti olarak sanırsam burada DELL'e rakip olacak firma sayısı bi Logitech ve Corsair olabilir ancak onlarda monitör üreticisi değil bu sebepten DELL rakiplere nazaran satış sonrası destekte büyük fark atıyor.

Monitör incelemesi olarak firma kendi çapıda teste göre 10 üzerinden puan veriyor. İlla tüm sonuçlar yeşil olacak diye bir şey yok bu arada sarıyı kötü sanmayın. Siz gündelik kullanıcısınız, orada yapılan çoğu testten şimdi haberdar oldunuz yani çoğu sizi ilgilendirmiyor gibi bir şey. Ek olarak bütün monitörlere yapan bir site ne yazık ki yok diye biliyorum.

Burada FPS oyuncusuysanız ms süresi ve ghosting gibi şeyler, daha çok hikayeli oyunlar oynayacaksanız renk doğruluğu, renk gamutunun % kaçını gösterebildiği ve IPS'lerde genel olarak sorun yok ışık sızması gibi durumlarını inceleseniz yeter gibi. Gerisi işin profesyonel durumuna doğru kaymak oluyor.

Her insan parasını verdiği zaman en iyi özellikleri olsun ister ama kullanmayacağınız bir özelliğe de para vermenin anlamı yoktur.

Son düzenleme:
Reviews and Ratings sinirlenmeye gerek yok :), attığım linktekine benzer sitelere giriyorsun ve varsa test ve incelemesine bakıp ne olup olmadığına karar veriyorsun.

Evet garanti olarak sanırsam burada Dell'e rakip olacak firma sayısı bir Logitech ve Corsair olabilir ancak onlarda monitör üreticisi değil bu sebepten Dell rakiplere nazaran satış sonrası destekte büyük fark atıyor.

Monitör incelemesi olarak firma kendi çapıda teste göre 10 üzerinden puan veriyor. İlla tüm sonuçlar yeşil olacak diye bir şey yok bu arada sarıyı kötü sanmayın. Siz gündelik kullanıcısınız, orada yapılan çoğu testten şimdi haberdar oldunuz yani çoğu sizi ilgilendirmiyor gibi bir şey. Ek olarak bütün monitörlere yapan bir site ne yazık ki yok diye biliyorum.

Burada FPS oyuncusuysanız ms süresi ve ghosting gibi şeyler, daha çok hikayeli oyunlar oynayacaksanız renk doğruluğu, renk gamutunun % kaçını gösterebildiği ve IPS'lerde genel olarak sorun yok ışık sızması gibi durumlarını inceleseniz yeter gibi. Gerisi işin profesyonel durumuna doğru kaymak oluyor.

Her insan parasını verdiği zaman en iyi özellikleri olsun ister ama kullanmayacağınız bir özelliğe de para vermenin anlamı yoktur.

Evet doğru tabii. Seçilen ve buraya gönderilen markalar da büyük markalar olunca insanın bir aklı karışıyor aslında baksak hepsi üç aşağı beş yukarı aynı özellikleri vadediyor fakat hangisi daha doğru işin o boyutunu uzmanlar deneyerek öğreniyor. Bizde kullananlara sorarak öğrenebiliyoruz ☺️

Alabilirsiniz.

Mutlaka inceleyeceğim bu monitörü görmemiştim. Diğer buraya atılan monitörlere göre farkı nedir sizce fiyatı da alabileceğim seviyede.

Geri
Yukarı