RTX 4080 Super ve i5 14600K sistem önerisi

Güncelleme: Forumdaki tecrübesizliğimden ötürü konuyu değiştiremedim. RTX 4080 Super için diğer parçalardan kısmak zorunda kaldım, bu nedenle kararsızım. Yardımcı olursanız sevinirim. Intel i5 14600KF yeterli olur mu? Bütçenin bu kadar büyük kısmını ekran kartına ayırmak ne kadar mantıklı? Genelde singleplayer oyunlar oynarım, 4K 60 FPS benim için yeterli olur diye düşünüyorum. Sistemi uzun süre kullanmayı düşünüyorum.

Resim atabilmek için sistemi tek yerden toplamış olsam da parçaları farklı yerlerden de alabilirim (ekran kartı ve anakart vatan da daha uygun ama Vatan Bilgisayar'dan ürün alınır mı?), bu nedenle kasayı da biraz hızlıca seçtim. Bütçeyi kısmak için PSU 750 +80 olabilir mi, tam modüler olması tercihim. Şimdiden görüşleriniz için teşekkürler.
Evet, Intel i5 14600KF, RTX 4080 Super ile birlikte kullanım için yeterli olacaktır, özellikle 4K 60 FPS hedefliyorsanız. Ekran kartına büyük bir bütçe ayırmak, yüksek çözünürlükte ve kalitede oyun oynamak istiyorsanız mantıklıdır. PSU olarak 750W 80+ (tercihen Gold veya üstü) yeterli olur ve tam modüler bir model, kablo yönetimi için iyi bir tercih olacaktır. Vatan Bilgisayar gibi büyük perakende mağazalarından alışveriş yapmak genellikle güvenilirdir, ancak müşteri yorumları ve garanti koşullarını kontrol etmek yararlı olabilir.

Watt değerleri dışında aynı işlemciler zaten hocam BIOS'tan PBO ayarını açtığında aynı watt değerlerini görebilir, ayrıca varsayılan watt değerleri arasında fark olması oyunlarda fark olduğu anlamına gelmiyor fazla watt değeri çok çekirdek skorunda iş görüyor ve bu test 1080p testi 4K da işlemciye binen yük minimum. Bu örnek bir video 1080P'deki farka bak 4K da fark yok mesela.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kendim bizzat 14600KF aldım çıktığı ilk vakit Intel sistemime ama güç tüketimi vs hiç iyi değil hemen sattım, AMD sistemimde Ryzen 7500F kullanıyorum oyun için, overclock ile 5.35 GHz'ye çıkardım 7600X de düz mantığa göre daha iyi işlemci olması lazım ama işler öyle değil, aynı watt ı verince daha ucuza aynı işlemci aslında sadece dahili grafik birimi yok.

Eki Görüntüle 2120340
Intel 14600K/KF safkan güç ve Render bakımından 7700/7500F/7600X' e bin basar (Intel fanboyluğu yapmıyorum bende 7500F kullanıyorum) hele yeni 14. Nesil OA teknolojisiyle beraber kullanılırsa direkt yok eder FPS'te.

Dikkatinizi çekerim videodaki işlemci 7700X dediğim gibi 14600k ile karşılaştırılıyor.

Siz yazdığınız sistemde 7700 kullanmışsınız.

Hocam dediğiniz gibi singleplayer oyunlar oynuyorsanız işlemcinizin ekran kartını yeteri kadar beslemesi yeterli oluyor. 4K da işlemciye minimum yük biner, 2K da daha fazla biner mesela 4080 Super gibi bir kartı 1080p de besleyecek işlemci anca 14900 veya 7950x3D gibi işlemcilerdir yani çözünürlük arttıkça işlemciden yük azalıyor ekran kartına yük biniyor. Ben bunu bilmiyordum gittim 4070 Ti için R9 5900X aldım ekranımın çözünürlüğü 3440x1440, şimdiki aklım olsa R5 5600 falan alırdım boşa para verdik o kadar. He ama siz derseniz ki arasıra FPS oyunları da oynuyorum o zaman dediğiniz işlemciyi alın işinize yarar.

Intel 14600K/KF safkan güç ve render bakımından 7700/7500F/7600X' e bin basar (Intel fanboyluğu yapmıyorum bende 7500F kullanıyorum) hele yeni 14. nesil oa teknolojisiyle beraber kullanılırsa direkt yok eder FPS'te.

Doğru hocam ama fiyat olarak da 7500F neredeyse yarı fiyatı 7700 de daha ucuz 14600K'nın fiyatı bandına R9 7900 gibi 12/24 CPU veya oyun için zaten lider konumda 7800x3D var Intel alacak olsam 15. nesili beklerim 14.nesilin pek fiyat avantajı da yok.

Geri
Yukarı