Rüyalar hakkındaki teorileriniz neler?

Szaszy

Hectopat
Daha fazla  
Bugün bir konu açmak istedim, uzun zamandır düşündüğüm bir konu olan rüyalarla alakalı bir konu. Benim birkaç teorim var fakat ne kadar mantıklı o kadarını bilemiyorum, hala rüyaların tam olarak neden gerçekleştiğini anlayabilmiş değiliz, insan uykuya neden ihtiyaç duyar gibi sorularında yanıtlarına maalesef sahip değiliz.
Hiç yaşadınız mı bilmem ama, bir rüya görmenin ardından zaman geçtikten sonra o rüyanın aynısını aynı yerde yaşamak ve aynı hisleri tekrar deneyimlemek. Gerçekten çok garip bir deneyim, ben birkaç defa yaşadığımı söyleyebilirim. Siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Bugün bir konu açmak istedim, uzun zamandır düşündüğüm bir konu olan rüyalarla alakalı bir konu. Benim birkaç teorim var fakat ne kadar mantıklı o kadarını bilemiyorum, hala rüyaların tam olarak neden gerçekleştiğini anlayabilmiş değiliz, insan uykuya neden ihtiyaç duyar gibi sorularında yanıtlarına maalesef sahip değiliz.
Hiç yaşadınız mı bilmem ama, bir rüya görmenin ardından zaman geçtikten sonra o rüyanın aynısını aynı yerde yaşamak ve aynı hisleri tekrar deneyimlemek. Gerçekten çok garip bir deneyim, ben birkaç defa yaşadığımı söyleyebilirim. Siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

İlk defa rüyamda gördüğüm adamı gerçek hayatta da görmüştüm garip belki de yanımdan geçmişti yüzü rüyama girmişti hatırlamıyordum ya da rüyamda ürettiğim yüz gerçekte de şansa çıktı bilmiyorum garip bir olay.

İlk defa rüyamda gördüğüm adamı gerçek hayatta da görmüştüm garip belki de yanımdan geçmişti yüzü rüyama girmişti hatırlamıyordum ya da rüyamda ürettiğim yüz gerçekte de şansa çıktı bilmiyorum garip bir olay.

Keşke rüyalarla alakalı daha fazla bilgiye sahip olsaydık.

Evrenin ilginç bir yer olduğunu söylesem yeterli olur sanki. sonsuz döngü içerisindeyiz, biz uyurken ruhumuz bedenimizde olmuyor.

Uyku düzenim bozuk olduğu için geç uyuyor geç kalkıyorum.
Bir süre sonra bir şey farktetim, 12'den sonra gördüğüm rüyalar daha derin ve ayrıntılı muhtemelen uyanacağım için olabilir bence daha ilginci, rüyanı kontrol etmek.
Lucid rüya inanılmaz bir şey gerçekten, her insan en az bir o duyguyu yaşayacağı söylenir, ama ne zaman olacağı söylenmez..

Ne düşünüyorsunuz lucid hakkında?

Bir süre sonra bir şey farktetim, 12'den sonra gördüğüm rüyalar daha derin ve ayrıntılı muhtemelen uyanacağım için olabilir bence daha ilginci, rüyanı kontrol etmek.
Lucid rüya inanılmaz bir şey gerçekten, her insan en az bir o duyguyu yaşayacağı söylenir, ama ne zaman olacağı söylenmez.

Rüyada olduğumu fark edip birkaç defa rüyamı yönettiğim oldu fakat eğer 1 kerede olsa lucid rüyayı deneyimlediyseniz, beynimiz bu duruma alışık olmadığı için rüyada olduğunuzu fark ettiğiniz zaman kalbinizin atışını ve içinizdeki kaygıyı rüyanızdayken en derin şekilde hissedersiniz, ve bu rüya sırasında aşırı korkunç bir şeydir. Lucid rüyaların mantığı hakkında pek bilgim yok fakat rüyalarınızı nasıl daha fazla ve daha iyi yönetbilirsiniz bunun hakkında birkaç bilgi verebilirim;

1. rüya defteri: her sabah uyandığınızda gördüğünüz rüyaları bir deftere yazın. Bu, rüyalarınızın desenlerini, tekrar eden unsurları ve alışılmadık deneyimleri fark etmenize yardımcı olur.
  2. gerçeklik kontrol testleri: gündelik hayatta sık sık gerçeklik kontrol testleri yapın. Örneğin, bir ışığı yakıp söndürmek gibi basit testlerle gerçek hayatta olduğunuzu kontrol edin. Bu testlerin alışkanlık haline gelmesi, rüya içinde de gerçekliği sorgulamanıza yardımcı olur.
  3. farkındalık egzersizleri: gündelik hayatta farkındalık meditasyonu gibi tekniklerle farkındalığınızı artırın. Bu, rüya sırasında farkındalığınızı korumanıza ve lucid rüya deneyimini artırmanıza yardımcı olur.
  4. rüya tetikleyicileri belirleyin: sık sık gördüğünüz belirli rüya unsurlarını (örneğin, uçmak, su altında nefes almak, süper güçlere sahip olmak gibi) belirleyin. Bu, bir rüyada olduğunuzu fark etmenizi sağlayabilir.
  5. görselleştirme ve affirmasyonlar: uyumadan önce lucid rüya görmek istediğinizi görselleştirin ve kendi kendinize pozitif affirmationlar kullanın. Örneğin, "bu gece bir rüyada olduğumu fark edeceğim ve kontrolüm altında olacağım" gibi ifadeler kullanabilirsiniz.

Lucid rüya inanılmaz bir şey gerçekten, her insan en az bir o duyguyu yaşayacağı söylenir, ama ne zaman olacağı söylenmez.

Rüyalar hakkında şunu fark ettim, benim en çok rüya gördüğüm zamanlar stresli veya kafamın yoğun olduğu zamanlar, belki de bu sadece beynin kendini rahatlatma mekanizması gibi bir şeydir? Ama o zaman da kabusları neden gördüğümüzü sorgulamak gerekiyor...

Ya da gerçekten rüya gördüğümüz sırada üst boyutlara geçip kendi gerçek dünyamızı dolaşıyoruzdur?

Astral seyahat hakkında düşünceleriniz neler?

Valla ben de çok merak ediyorum. Bi keresinde rüyamda yokuş aşağı son gaz topukları vura vura birinden kaçıyordum. Baktım eleman çok hızlı atletik kaçamıcam, olcak gibi değil o an rüyada olduğumu farkettim koşmayı bıraktım sesli bi şekilde uyan dedim. Baktım görüntü hala full hd eleman gittikçe daha da yaklaşıyor yakalasa parçalayacak beni daha yüksek sesle uyann diye bağırdım sonra uyanmıştım 😄

Rüyada olduğumu fark edip birkaç defa rüyamı yönettiğim oldu fakat eğer 1 kerede olsa lucid rüyayı deneyimlediyseniz, beynimiz bu duruma alışık olmadığı için rüyada olduğunuzu fark ettiğiniz zaman kalbinizin atışını ve içinizdeki kaygıyı rüyanızdayken en derin şekilde hissedersiniz, ve bu rüya sırasında aşırı korkunç bir şeydir. Lucid rüyaların mantığı hakkında pek bilgim yok fakat rüyalarınızı nasıl daha fazla ve daha iyi yönetbilirsiniz bunun hakkında birkaç bilgi verebilirim;

1. rüya defteri: her sabah uyandığınızda gördüğünüz rüyaları bir deftere yazın. Bu, rüyalarınızın desenlerini, tekrar eden unsurları ve alışılmadık deneyimleri fark etmenize yardımcı olur.
  2. gerçeklik kontrol testleri: gündelik hayatta sık sık gerçeklik kontrol testleri yapın. Örneğin, bir ışığı yakıp söndürmek gibi basit testlerle gerçek hayatta olduğunuzu kontrol edin. Bu testlerin alışkanlık haline gelmesi, rüya içinde de gerçekliği sorgulamanıza yardımcı olur.
  3. farkındalık egzersizleri: gündelik hayatta farkındalık meditasyonu gibi tekniklerle farkındalığınızı artırın. Bu, rüya sırasında farkındalığınızı korumanıza ve lucid rüya deneyimini artırmanıza yardımcı olur.
  4. rüya tetikleyicileri belirleyin: sık sık gördüğünüz belirli rüya unsurlarını (örneğin, uçmak, su altında nefes almak, süper güçlere sahip olmak gibi) belirleyin. Bu, bir rüyada olduğunuzu fark etmenizi sağlayabilir.
  5. görselleştirme ve affirmasyonlar: uyumadan önce lucid rüya görmek istediğinizi görselleştirin ve kendi kendinize pozitif affirmationlar kullanın. Örneğin, "bu gece bir rüyada olduğumu fark edeceğim ve kontrolüm altında olacağım" gibi ifadeler kullanabilirsiniz.

Hocam uyguluyor musunuz ve.

Rüyalar hakkında şunu fark ettim, benim en çok rüya gördüğüm zamanlar stresli veya kafamın yoğun olduğu zamanlar, belki de bu sadece beynin kendini rahatlatma mekanizması gibi bir şeydir? Ama o zaman da kabusları neden gördüğümüzü sorgulamak gerekiyor...

Ya da gerçekten rüya gördüğümüz sırada üst boyutlara geçip kendi gerçek dünyamızı dolaşıyoruzdur?

Astral seyahat hakkında düşünceleriniz neler?

Gerçekten sohbet etmek isterdim ama çok yetersizim rüyalar hakkında farklı düsünceleriniz varsa konu başlığı gibi yazabilirsiniz😄
Ona göre cevaplarım.

Hocam uyguluyor musunuz ve.

Gerçekten sohbet etmek isterdim ama çok yetersizim rüyalar hakkında farklı düsünceleriniz varsa konu başlığı gibi yazabilirsiniz😄
Ona göre cevaplarım.

Evet saydığım maddelerden birkaçını uyguluyorum fakat bu sıralar fazla geç uyuduğum için etkisini pek göremiyorum.

Aslında rüyalar konusunda bende fazla yeterli bilgiye sahip sayılmam, zamanında merak ettiğim konular üzerine araştırma yapmıştım o kadar :D

Mesela az önceki mesajımda bahsettiğim insan beyninin korktuğu şeylerle başa çıkma mekanizması olmasıyla alakalı teoriler varmış;
uyarı teorisi: bu teoriye göre, rüyalar, bireyin günlük yaşamında karşılaştığı stres, endişe veya tehlike gibi duygusal durumları işlemesi ve bu durumlarla başa çıkma becerilerini geliştirmesi için bir uyarı mekanizması olarak ortaya çıkar. Rüyalar, bir tür psikolojik savunma mekanizması olarak da düşünülebilir.

Bende üstteki mesajımda tam olarak bunu anlatmak istemiştim...
Ben şahsen rüyaların şu ana kadar ortaya atılmış tüm teorileri içinde barındırdığını düşünüyorum, çünkü bir teoriye bakınca mantıklı geliyor, öbürüne bakınca o da mantıklı geliyor çünkü bu teoriler bizim gerçek hayatta deneyimlediğimiz hisler. Mesela bir de evrim teorisinin ortaya attığı bir teori var;

Rüyaların, insanların hayatta kalmalarına ve evrimsel olarak gelişmelerine yardımcı olduğunu öne süren bir teoridir. Bu teoriye göre, rüyalar, tehlikeleri önceden kestirmek, problem çözmek ve sosyal becerileri geliştirmek gibi hayatta kalma avantajları sağlayabilir.

Demiş evrim teorisi.

Benim uyarı teorisini desteklememin en büyük sebebi, bir olaydan sonra travmam tetiklendiğinde veya bir şeyden korktuğumda uyuma isteğinin gelmesi, mesela rastgele bir konudan örnek verelim: Davalık bir suçlusun ve hapse girme ihtimalin çok yüksek olsun.

Bir gece yatağında bu konu üzerine çok kafa yordun ve sürekli kötü sonuçlarını düşünmeye başladığın için korkmaya ve gerilmeye başladın, aniden bir uyku bastırdı, gözlerini kapadın ve uykuya daldın. Uyku sırasında rüya görmeye başladın ve rüyanda davanın mutlu şekilde sonuçlandığını, hapse girmediğini ve suçsuz olarak görüldüğünün kanıtlandığını gördün. Sabah uyandığında ise bir önceki geceden çok daha mutlu ve enerjik uyandın çünkü rüyanı gerçek sandın ve kendini buna kandırıp sanki gerçekmiş gibi gününü geçirmeye devam ettin.
Bunu çok yaşadığım için bu kadar rahat konuşabiliyorum ve evrim teorisindeki olayada gelelim...

Bu sefer de şöyle bir senaryo düşünelim, çok mutlusun gece uyumuşsun ve rüyanda bir dolmuştasın işe yetişmeye çalışıyorsun, ama o da ne, bir anda dolmuş hızlandı ve kalbin çok hızlı atmaya başladı(hızlı araçlardan korkan birisin), ve aniden uyandın. Sabah işe hazırlanıp dolmuşa bindiğin zaman olayın aynısını yaşadın ve rüyanda hissettiğin korkunun aynısını hissedip dejavu yaşadın. Bunu da bir defa deneyimlemiştim.

Açıkçası ben buraya ne yazarsam yazayım teoriden öteye gitmeyecek :D

Yeni konular

Geri
Yukarı