RX 6600 sürücü yokken bile siyah ekran veriyor

Maxtoric

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Arkadaşlar geçen perşembeden beri bu sorun var. Bilgisayar açıkken nette takılırken aniden 9 10 dakika sonra siyah ekran veriyor kapatıp açınca PA300 hatası veriyor. Stres testi de 6 dakika dayanmadan kapanıyor. Sürücüyü silip nette takılırken (Windows Update driver güncelleme kapalı) yine aynı şekilde siyah ekran veriyor. Sürücü fark etmiyor kısaca. Güvenli modda açık bıraktım sorun yok gibi ama başka Windows yüklü HDD takınca orada da siyah ekran veriyor. Garanti için cuma günü yazdım 2 gündür cevap gelmiyor ne yapmam lazım PSU sorunu mu ekran kartı sorunu mu?

Kartın güç girişini kontrol edin, kartı kontrol edin bunlar gevşek olmasın.

Bunlarda sorun yoksa PSU arızalı veya yetersizdir.
Hocam kartı baya çıkartıp takmışimdır en son bilgisayarcıya verdim bilgisayarda reset atmadan görüntü vermeme sorunu var (PSU'dan şüpheleniyorum bu 6 aydır var) adama söylememe rağmen kasayı açmayı başaramadı. Yeni PSU alamadım i312100F Gigabyte Eagle RX 6600 var. 550W Gamebooster PSU.

Baya kontrol ettim girişleri bir tek BIOS'tan PCI gen ayarlarıyla oynamadım onu demem gerekiyor mu?

BIOS ayarına gerek yok.

Sistemin siyah ekran düşmesi çok büyük oranla ekran kartının yeterli gücü alamamasından kaynaklanır, düşük ihtimalde kart arızası ve RAM sorunu çıkabiliyor.

Sizin bu sistemi farklı bir PSU ile denemeniz gerekiyor.
Kart driver yokken de kapanıyor. Bu durumda kartta sorun olmuyor değil mi? Yakınlarda bilgisayarcı yok kesin olarak PSU ise yenisini alacağım ama memtest yaparsam siyah ile karşılaşma ihtimalim var mı?

Herhangi bir yakınında PC varsa denemesini rica et ya da bir internet kafede test ettir çalışırsa PSU değiştirirsin.
Maalesef 2si de yok. İnternet kafeler test ettirtmiyor.
Memtest'e şu aşamada gerek yok, kart arızası ihtimali çok düşük, yüksek ihtimal PSU.
Hocam şimdi anlatıyorum;

Bilgisayar ilk açılınca ortalama 5 6 dakika boyunca Windows açılmıyor. Bu 5 6 dakika esnasında klavyenin ışığı yanıp sönüyor bu esnada Boot ettiğini ve Windowsun başladığını anlayabiliyorum. Bundan sonra uzaktan Windows'a reset komutu vererek ya da manurl olarak aç kapa yaparak pcyi resetleyince bu sefer görüntü veriyor. Bilgisayarı uzun süre boyunca kapalı tutunca böyle bir olay oluyor. Ayrıca bazenleri aynı şeyleri yapınca görüntü geliyor ama 10 15 saniye durup tak diye gidiyor tekrar reset atınca bu sefer hiçbir sorun olmadan açılıyor.

Bunu 6 aydır yaşıyorum bu sorun varken RX 6600 tam performans verirdi. Son 1 haftadır da artık konudaki gibi kendi kendine siyah ekran vermeye başladı. Eğer yukarıda anlattığım soruna PSU'dandır derseniz demek ki ekran kartında sorun yoktur.

İlk açılmadaki görüntü gelmeme sorunu kullandığınız görüntü kablosundan kaynaklanabilir.

Yük altındaki sorun PSU olabilir.
HDMI ve DP denendi aynı sorun. Başka monitörlere de bağladım. O zaman yeni PSU alacağım zaten Gamebooster olduğu için şüpheleniyordum.

Geri
Yukarı