RX 6600 ve i3 10100F sistem Micro Stutter yapıyor

tolgatti

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Patriot Viper 8x2
SSD veya HDD modeli
James Donkey 480 GB SATA SSD
Ekran kartı
RX 6600 PULSE
Anakart
B460 M A PLUS
İşlemci
I3 10100F
Merhaba, Sapphire Pulse RX 6600+ i3 10100F işlemciye sahibim. Oyunlarda anlık olarak takılma oluyor nadiren. Bu da oyun deneyimini oldukça bozuyor. Sadece oyun donuyor, arka planda Discord devam ediyor. Donmalar yaklaşık 0.5 saniye kadar sürüyor. AIDA 64 CPU ve GPU stres testi yaptığımda sıcaklıkların 75 dereceyi aşmadığını görüyorum. Sistemde XMP açık, çeşitli BIOS optimizasyonları mevcut (sabit clock hızı, XMP, Fast boot kapalı, işlemci fanı son hız.) Radeon ayarları da minimum seviyede ve gamedvr, Xbox Game Bar kapalı. Oyunlar ve sistem SSD üzerinde. Escape from Tarkov oyununda 90 FPS almama rağmen oyun akıcı gelmemekte. Sanki aldığım FPS'i hissedemiyorum ve anlık takılmalar oluyor.
RX 6600 Sapphire Pulse.
i3 10100F.
Patriot Viper 8x2 3200 MHz (2666 MHz sabit çalışıyor.)
Hador HD412 500W Power Supply.
MSI B460 M A Plus anakart.
James Donkey 480 GB SATA SSD.
BenQ XL2411K 144 Hz monitör (1.4 DisplayPort ile bağlı)

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, Sapphire Pulse RX 6600+ i3 10100F işlemciye sahibim. Oyunlarda anlık olarak takılma oluyor nadiren. Bu da oyun deneyimini oldukça bozuyor. Sadece oyun donuyor, arka planda Discord devam ediyor. Donmalar yaklaşık 0.5 saniye kadar sürüyor. AIDA 64 CPU ve GPU stres testi yaptığımda sıcaklıkların 75 dereceyi aşmadığını görüyorum. Sistemde XMP açık, çeşitli BIOS optimizasyonları mevcut (sabit clock hızı, XMP, Fast boot kapalı, işlemci fanı son hız.) Radeon ayarları da minimum seviyede ve gamedvr, Xbox Game Bar kapalı. Oyunlar ve sistem SSD üzerinde. Escape from Tarkov oyununda 90 FPS almama rağmen oyun akıcı gelmemekte. Sanki aldığım FPS'i hissedemiyorum ve anlık takılmalar oluyor.
RX 6600 Sapphire Pulse.
i3 10100F.
Patriot Viper 8x2 3200 MHz (2666 MHz sabit çalışıyor.)
Hador HD412 500W Power Supply.
MSI B460 M A Plus anakart.
James Donkey 480 GB SATA SSD.
BenQ XL2411K 144 Hz monitör (1.4 DisplayPort ile bağlı)
Psu'un Düşük kalabilir oyun için belki normal kullanımda ekran kartına yetebilir ama oyun kullanımında watt değerin artığı için takılıyor olabilir. Değerlerini kontrol etmemiz gerekli Bana sistem yükteyken fotoğraf atabilirsen bir bakmak isterim

Psu'un Düşük kalabilir oyun için belki normal kullanımda ekran kartına yetebilir ama oyun kullanımında watt değerin artığı için takılıyor olabilir. Değerlerini kontrol etmemiz gerekli Bana sistem yükteyken fotoğraf atabilirsen bir bakmak isterim
Şöyle bir AIDA 64 testi yaptım buyrun.

SSD ya da PSU oradaki en mimli donanımlar. Adata SU630 kullanıp micro shutterdan kafasını kaldıramayan çok kişi vardı, sendeki de biraz kötü.
Ben de PSU'dan şüphelendim fakat sistemimde kapanma sözkonusu olmadığı için dikkatimi farklı yönlere çevirdim. Arkadaşlarım sistemin kapanmıyorsa sorun yok dediler.

Dosya Ekleri

• stabilite.PNG
    stabilite.PNG
    56 KB · Görüntüleme: 26
Ben de PSU'dan şüphelendim fakat sistemimde kapanma sözkonusu olmadığı için dikkatimi farklı yönlere çevirdim. Arkadaşlarım sistemin kapanmıyorsa sorun yok dediler.

Yani, PSU sıkıntılı olsa sistemi reset attırma ya da kart sürekli Wattman verdirtme gibi hataları elbet yapardı micro shutter yerine. SSD okuma ve yazma hızlarını da kontrol et sen.

Şöyle bir AIDA 64 testi yaptım buyrun.

powers ve voltaj bölümünü atabilirmisin ve bu değerler alt kısımda oyun veya yükteykenmi

powers ve voltaj bölümünü atabilirmisin ve bu değerler alt kısımda oyun veya yükteykenmi
Evet sistem yük testinde aldığım değerler bunlar.

Yani, PSU sıkıntılı olsa sistemi reset attırma ya da kart sürekli Wattman verdirtme gibi hataları elbet yapardı micro shutter yerine. SSD okuma ve yazma hızlarını da kontrol et sen.
Test sonuçları bu şekilde

Dosya Ekleri

• powers.PNG
    powers.PNG
    65,1 KB · Görüntüleme: 17
  • voltages.PNG
    voltages.PNG
    65,3 KB · Görüntüleme: 21
  • disk.PNG
    disk.PNG
    22,4 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
@tolgatti ilginç hızlarda bir sorun görünmüyor. Shutter her oyunda mevcut mu yoksa bazılarında mı?
Mesela Valorantta bazen peek atarken anlık takılmalar yaşıyorum ya da bir skill kullanmak üzere o tuşa bastığım zaman. 144 FPS sabit oynasam bile 144 fps sabit almıyorum anlık olarak düşmeler yaşıyorum. League of Legends oynarken de anlık olarak milisaniyelik takılmalar oluyor. Rocket League oynarken de mevcut. Tarkov oynarken rastgele şekilde 0.5 saniyelik donmalar oluyor.

Bu da unified kısmı;

Bunlar da BIOS ayarlarım;

Dosya Ekleri

• unified.PNG
    unified.PNG
    39 KB · Görüntüleme: 18
  • bios 1.jpeg
    bios 1.jpeg
    199,3 KB · Görüntüleme: 19
  • bios 2.jpeg
    bios 2.jpeg
    201,2 KB · Görüntüleme: 23