Çözüldü Ryzen 5 3500X sistemde mavi ekran hataları

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Arcenciell

Hectopat
RAM
PNY XLR8 Gaming EPIC-X RGB 16GB (2x8GB) 3600MHz CL18 DDR4
SSD veya HDD modeli
Team MP33 512GB 1700/1400MB/s NVMe PCIe M.2 Gen3x4
Ekran kartı
Asus ROG Strix GeForce RTX 2060 EVO Advanced
Anakart
Asus TUF B450M-Plus Gaming AMD B450 Soket AM4 DDR4
İşlemci
AMD Ryzen 5 3500X 3.6GHz 6 Çekirdek 35MB Soket AM4
Tekrar bu konuyu açmak zorunda kaldım maalesef bitmiyor format atıp her şeyi sıfırdan temiz kurduğumda düzeleceğini düşündüm ama düzelmedi gün içinde 2 kez mavi ekran aldım birisi oyundayken birisi sadece Discord'dan canlı yayın izlerken. Aşağıda minidump dosyalarımı paylaşacağım ama ondan sizden öğrenmek istediğim birkaç bir şey daha var bilgisayarım daha önce çok fazla mavi ekran verdiğinde servisine göndermiştim ve yaptıkları stres testleriyle alakalı resimler göndermişlerdi. Ekran kartımın stres testinde usage kısmında onların bana gönderdiği testte 5600'ler görülürken benim kendi yaptığım testte 2230'un üstüne hiç çıkamadı çok anladığımdan değil ama sadece kendi çıkarımım ekran kartım tam gücüyle çalışamıyormuş gibi bir şey algıladım böyle bir şey mümkün mü acaba? Aşağıda onlarında ekran görüntülerini paylaşıyorum.
Yardımcı olacak herkesin eline koluna emeğine sağlık umarım bilgisayarları asla teklemez :)

Stres Testi karşılaştırması
Sadece üst kısımdaki usage kısmı görünmesi açısından 5 dakikalık bir test olduğu için tamamını atmadım ama 2.5 saatlik testte de aynı sonuçtu sadece SS almamıştım.
Minidump dosyaları

Çözüm
Vallahi 1 haftadır bunlarla uğraşa uğraşa oralara ben de bakar oldum :) o hatayı 1 kez verdi ama bende anlamadım neden verdiğini ama ne hata verirse verdin crashların değişmez tek ortak noktası ''ntoskrnl.exe" hatası ki o dediğiniz hatayı verdiğinde de 2 crash vermiş gibi birisi gene bu nalet şey. Bu arada AIDA64 ile hepsininin 10 dakikalık bir testini yaptım her bir parçanın ayrı programlarla stres testini yapıyorum bazı oyunlar oynuyorum bir şey olmuyor yani bilgisayar da ne olduğunun farkında değil gibi.
Dosya bir şey yokmuş gibi gösteriyor ama Stack kısmı yakayı ele veriyor gibi.

mountmgr uyarısı var. Diskle alakalıdır.
Bu arada diskle alakalıdır demişsiniz ama bir öneride bulunmamamışsınız o yüzden bir sürü şey yazdım varsa yapmam gereken bir şey yapabilirim.
Sanıyorum sorunum çözüldü. BIOS'tan RAM MHz'ini 3600'den 3400'e işlemci ayarınıda default yapıp 3950'den 3600mz de çalışmasını sağladım 6 saatlik oyunda deneyimimde hiçbir mavi ekran hatası almadım ne alaka bilmiyorum ama kendimce bulabildiğim tek çözüm buydu olurda benim gibi bu sorunu yaşayan olursa diye bunu yazmak istedim doğru bir çözüm mü bilmiyorum ama benim işimi gördü.
Tekrar bu konuyu açmak zorunda kaldım maalesef bitmiyor format atıp her şeyi sıfırdan temiz kurduğumda düzeleceğini düşündüm ama düzelmedi gün içinde 2 kez mavi ekran aldım birisi oyundayken birisi sadece Discord'dan canlı yayın izlerken. Aşağıda minidump dosyalarımı paylaşacağım ama ondan sizden öğrenmek istediğim birkaç bir şey daha var bilgisayarım daha önce çok fazla mavi ekran verdiğinde servisine göndermiştim ve yaptıkları stres testleriyle alakalı resimler göndermişlerdi. Ekran kartımın stres testinde usage kısmında onların bana gönderdiği testte 5600'ler görülürken benim kendi yaptığım testte 2230'un üstüne hiç çıkamadı çok anladığımdan değil ama sadece kendi çıkarımım ekran kartım tam gücüyle çalışamıyormuş gibi bir şey algıladım böyle bir şey mümkün mü acaba? Aşağıda onlarında ekran görüntülerini paylaşıyorum.
Yardımcı olacak herkesin eline koluna emeğine sağlık umarım bilgisayarları asla teklemez :)

Stres Testi karşılaştırması
Sadece üst kısımdaki usage kısmı görünmesi açısından 5 dakikalık bir test olduğu için tamamını atmadım ama 2.5 saatlik testte de aynı sonuçtu sadece SS almamıştım.
Minidump dosyaları

Memtest86 testi yapın test bitiminde log dosyası oluşturulsun diye mi sorunca oluşturup buraya atın.

Memtest86 testi yapın test bitiminde log dosyası oluşturulsun diye mi sorunca oluşturup buraya atın.
Memtest derken tam anlayamadım bu BIOS'tan yaptığım bir tane vardı 2 saat 40 dakika sürdü hiçbir sorun bulunamadı onu kastediyorsunuz sanıyorum 4/4 0 hata bulunmuştu tekrar yapmam gerekir mi? Daha dün yaptım bu arada.

Memtest derken tam anlayamadım bu BIOS'tan yaptığım bir tane vardı 2 saat 40 dakika sürdü hiçbir sorun bulunamadı onu kastediyorsunuz sanıyorum 4/4 0 hata bulunmuştu tekrar yapmam gerekir mi? Daha dün yaptım bu arada.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet hocam bu videoyu izledim yapmıştım geçen gece ama dediğim gibi kayıtlarını almadım ama RAM'lerde hiçbir sorun bulunamadı sizi gereksiz yere de yormak istemiyorum. Testlerin hepsini yaptım hiçbirisinde sorun alamadım anakartımda bir sorun olma ihtimali var mı acaba bilmiyorum yani böyle bir şey olma ihtimali var mı ama.

Bu gece yatarken tekrar RAM testini yapıp yarın paylaşayım o halde bu arada normalde durup dururken hiç almıyordum dün 1 kez aldım sadece discordayken anlamadım ben de örneğin LoL oynarken almıyorum oynadığım Online bir oyun var albion diye onda almıyorum 2 saat Sea of Thieves denedim onda vermedi ama Dying Light da 1 saat bile oynamadan veriyor bu arada dyingligt 1.oyunundan bahsediyorum denemek için Just Cause3 de denedim onda da yarım saat sürmeden verdi yani sistemi yorduğumda veriyormuş gibi hissettiriyor ama sea of thivesde neden vermiyor onu anlayamadım. Hepsi bir tesadüf de olabilir sanırım ama çok büyük tesadüf olması lazım. En son aldığım mavi ekranı aşağıya bırakıyorum.

JustChaos3 de Aldığım Hata

3600 de çalışıyor bilgisayarı formatlayıp BIOS'u falan güncelledikten sonra otomatik 2.133'dü ama bir videoadan bakarak disabled olan bir ayarı profile 1 yaptığımda 3600mz de çalışmaya başladı yanlış bir şey yapmadım umarım.
Minidump4
Gün geçmiyor ki yeni bir hata vermesin bu konuyu çözebilecek birisi yok sanıyorum son kez şansımı deniyorum ama
@KojiroHyuga04 hocam buralara senden başka bakan yok gibi :) dönüp dolaşıp bana mı kaldın gibi düşünmezseniz bana bir çözüm bulamaz mıyız?
Servise gönderebilirim ama servise gönderdiğimde benim yaptığım stres testlerine sokup sorun yok deyip SS le 1 ay da geri gönderecekler bildiğimden göndermek istemiyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı