Ryzen 5 3600 Isınma Sorunu Var mı?

ProofStriket

Kilopat
Yer
Ankara, MAMAK
Daha fazla  
Arkadaşlar yakında Ryzen 5 3600'ün içinde bulunduğu sistem toplayacağım. Ryzen 5 3600 hakkında bazı sorunlar duydum, gördüm. Bazı Ryzen 5 3600 kullanan kişiler, oyunlarda sıcaklığı 80, 90 boşta ise 50, 60 derece oluyor, bazı oyunlarda anlık FPS düşmesi oluyor diyorlar. Bu doğru mu? Ryzen 5 3600 kullanıp da bu sorunları yaşayan var mı?

@berkeege1907 stres testinde bu sıcaklıkları görmesi normal. Chipset ve BIOS güncellemelerini mutlaka yapın. Güncellemeler sonrası güç profilleri daha stabil hale geliyor. Sıvı soğutma tercih meselesi. Genelde ortalama 4 ısı borusu olan kule tipi soğutucular yeterli oluyor.

@berkeege1907 stres testinde bu sıcaklıkları görmesi normal. Chipset ve BIOS güncellemelerini mutlaka yapın. Güncellemeler sonrası güç profilleri daha stabil hale geliyor. Sıvı soğutma tercih meselesi. Genelde ortalama 4 ısı borusu olan kule tipi soğutucular yeterli oluyor.
peki valorant gibi oyunda normal mi full ayarlar fakat csde düşük ayarlarda oynuyorum ama 80 dereceyken valorantta 95 derexe alıyorum stok soğutucu ses çıkarmaya başlıyo arctic 34 esports duo almayı düşünüyorum

@berkeege1907 Yeni nesil bir oyun işlemciye çok yükleniyor olabilir. 95 derecede sürekli kalmıyordur zaten oyun sırasında. İşlemci çalışma prensibi gereği anlık voltaj ve frekans sıçramaları yapıyor. Bu da kısa süreli sıcaklık sıçramalarına neden oluyor doğal olarak. Sıcaklık nedeniyle bilgisayar kapanmadığı sürece sorun olmaz.

Kule tipi soğutucular iyi sonuç veriyor. Kullanıcıların çoğu giriş seviyesi sıvı soğutma ya da kule tipi soğutuculardan sonra memnunlar.

@berkeege1907 Yeni nesil bir oyun işlemciye çok yükleniyor olabilir. 95 derecede sürekli kalmıyordur zaten oyun sırasında. İşlemci çalışma prensibi gereği anlık voltaj ve frekans sıçramaları yapıyor. Bu da kısa süreli sıcaklık sıçramalarına neden oluyor doğal olarak. Sıcaklık nedeniyle bilgisayar kapanmadığı sürece sorun olmaz.

Kule tipi soğutucular iyi sonuç veriyor. Kullanıcıların çoğu giriş seviyesi sıvı soğutma ya da kule tipi soğutuculardan sonra memnunlar.
yardımınız için çok teşekkürker peki ucuz bir sıvı soğutmamı almalıyım iyi bir kule tipi mi cooler master master liquid lite 120 ve arctic freezer 34 esports duo arasında kaldım

ya da var mı başka soğutuc öneriniz fiyat 500tl

Son düzenleme:
@berkeege1907 bilinen markaların giriş seviye sıvı soğutucuları güzel iş çıkarıyor. Kule tipi soğutuculardan çok büyük bir farkı yok tabii. Burada biraz sizin göz zevkiniz biraz da elinizdeki kasanın kapasitesi önemli. Sıvı soğutma aldığınızda kasanın üstünde ya da arkasında radyatörü takabileceğiniz alan varsa tercih edebilirsiniz. Kule tipi soğutucularda ise soğutucunun yüksekliği önemli bazı kasalar dar kalıyor.

Sıvı soğutma
Kule Tipi Soğutma

Bu iki model hem ekonomik hem de görsel olarak beğendiğim ürünler. Şu an ben alacak olsam bu ikisi arasında karar vermeye çalışırdım.

Ben şu an default ayarlarda kullanıyorum. Herhangi bir özellik kapalı değil. Bir sorun yaşamadım ve sıcaklıklar da en fazla 85 dereceleri ara ara görüyor.

Boşta 40-50 derecelerde olması gerek. Oyunlarda 70'lerde seyrediyor ve ara ara 85 civarı değerleri görüyor. Google açıkken 60-70 arası gidebilir.

Geri
Yukarı