Ryzen 5 5600 için PBO ayarı önerisi

Makaleler
6
Daha fazla  
Merhabalar.

Yeni almış olduğum Ryzen 5 5600 işlemcisi içi All Core Boost kullanımı yapıyordum ama birkaç konuda düşük performans elde ettiğimi gördüm. Yardımcı olunabilirse PBO - CO gibi ayarlar üzerinden yüksek performans yakalamak istiyorum.

Anakart: MSI B550M PRO-VDH Wi-Fi
Soğutucu: Arctic Freezer 34 eSports DUO

Negatif 15 CO vermeyi deneyebilirsin. Belki hepsi 20 de kaldırır. Teker teker atamana gerek kalacağını zaten sanmıyorum. Bende de bizzat aynı soğutucu ve işlemci var.

5600X'i 4.3ghz 1.08v sabit ayarlarda kullanıyorum ben. Bana en uygun UV ayarı bu çıktı ve sistemin yük altında da serinliğinden gayet memnunum. Belki siz de UV ayarı ile kullanmayı düşünebilirsiniz.

Öncelikle PBO OC yapacaksan CPU Boost Clock Override değerini arttırmayı dene. Önce 50 ile başla, sonra 100, sonra 150, en son 200. 200'den öteye gidemiyorsun zaten 5600 ve 5600X'te, AMD kilit koydu. Eskiden yoktu.

PBO stabilitesini ölçtükten sonra ise Curve Optimizer işine girersin. Zamanım bol, uğraşmayı severim dersen "Per Core" sekmesine girip her bir çekirdek için tek tek negatif değer deneyebilirsin. Yok dersen ki o kadar uğraşamam, "All Core" sekmesine girip girdiğin değeri bütün çekirdekler için geçerli kılabilirsin.

Pozitif yaparsan çekirdeklere giden voltaj artar, negatif yaparsan çekirdeklere giden voltaj azalır. Voltajın artıp azalması da gireceğin değere göre değişir. Örneğin -30 yazarsan çekirdeklere -10'a göre daha az voltaj gider.

1673268518267.png

Ekran kartının 6600 olduğunu görüyorum eğer öyleyse Adrenalin üzerinde "Auto OC" seçeneğini seçin, Performans > Ayarlanıyor sekmesinde olur.

Bu şekilde AMD kendiliğinden otomatik bir PBO değeri bulup +200 ekliyor. Güvenli ve basit yöntem.

Ekran kartının 6600 olduğunu görüyorum eğer öyleyse Adrenalin üzerinde "Auto OC" seçeneğini seçin, Performans > Ayarlanıyor sekmesinde olur.

Bu şekilde AMD kendiliğinden otomatik bir PBO değeri bulup +200 ekliyor. Güvenli ve basit yöntem.
Hocam ilerdei Nvidia'ya geçebilirim. Bilgilenmek istiyorum şu an. Teşekkür ederim.

Öncelikle PBO OC yapacaksan CPU Boost Clock Override değerini arttırmayı dene. Önce 50 ile başla, sonra 100, sonra 150, en son 200. 200'den öteye gidemiyorsun zaten 5600 ve 5600X'te, AMD kilit koydu. Eskiden yoktu.

PBO stabilitesini ölçtükten sonra ise Curve Optimizer işine girersin. Zamanım bol, uğraşmayı severim dersen "Per Core" sekmesine girip her bir çekirdek için tek tek negatif değer deneyebilirsin. Yok dersen ki o kadar uğraşamam, "All Core" sekmesine girip girdiğin değeri bütün çekirdekler için geçerli kılabilirsin.

Pozitif yaparsan çekirdeklere giden voltaj artar, negatif yaparsan çekirdeklere giden voltaj azalır. Voltajın artıp azalması da gireceğin değere göre değişir. Örneğin -30 yazarsan çekirdeklere -10'a göre daha az voltaj gider.

Eki Görüntüle 1627662
PBO Limits Auto mu kalacak, hocam? Sadece CPU Boost Clock Override'ı Enable yapıp Positive değeri deneyeceğim? CPB açık, başka herhangi bir ayara da dokunmadım.

Geri
Yukarı