Ryzen 5 5600'den Ryzen 5 7600'e geçilmeli mi?

birkanoztrk

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Yaklaşık 2-3 ay önce 2. el ve sıfır olarak DDR4 anakart, işlemci ve RAM topladım. Fiyatı ise 8000TL'ye geldi. B550 anakart, Ryzen 5 5600 ve XPG D41 16x2 RAM'den oluşmakta bu sistem. Fakat geçenlerde vatan da MSI B650 Tomahawk 7100 TL'ye düştü ve bir anlık gazla satın aldım. Fakat baktığımda özellikle 2K da Ryzen 5 7600 ile 5600 arasında pek bir fark yok. DDR5'e benim sistemin özelliklerinde geçmeye çalışsam bana aşağı yukarı 6-7k daha fazla masraf bindirecek. Bende artık eskisi gibi pek bilgisayar başında değilim fakat ne yapmalıyım bilmiyorum. Sizce enflasyonun sürekli yükseldiği ülkede DDR4 parçalarını satıp üstüne son bir kez koyup DDR6 çıkana kadar beklemek mi yoksa şu anki parçalarım beni 4-5 yıl götürür mü? Eğer bana DDR4'te kal derseniz Ryzen 5 5600'ümü satıp 5700X kovalamayı düşünüyorum.

Kısacası kafam çok karışık arkadaşlar. Dedim 7800x3D alayım fakat bu sefer en az 15k masraf çıkacak bende bilgisayara bu kadar yatırım yapmak istemiyorum çünkü çoğu oyunda darboğaz yaşasam bile kasmadan oynuyorum ve 1-2 ay sonra kesinlikle kendime 2K monitör alıp bu darboğazdan da kurtulacağım.

Ekran kartım: 6800XT.
İşlemci: Ryzen 5 5600 (4.75GHz o.c.)
RAM: XPG D41 16x2 3600MHz CL18 (CL16 O.C.)
Anakart: Gigabyte B550 Gaming X v2.

Zaten bu tür durumlarda işlemci gücünün ortaya çıktığı senaryolar düşük çözünürlük ve rekabetçi oyunlardır. Çözünürlüğünüz yüksek olduğu sürece konu ekran kartınıza bakar.

DDR6 gibi şeyleri konuşmak için çok erken. Lakin elinizdeki DDR4 parçalarının değeri düşmeden değişim yapmak için çok beklemeyin. DDR5'e "sizin için uygun zamanda" geçin derim. Eski parçalarınızın satışı ile yaptığınız ödeme bir miktar geri dönecek.

Zaten bu tür durumlarda işlemci gücünün ortaya çıktığı senaryolar düşük çözünürlük ve rekabetçi oyunlardır. Çözünürlüğünüz yüksek olduğu sürece konu ekran kartınıza bakar.

DDR6 gibi şeyleri konuşmak için çok erken. Lakin elinizdeki DDR4 parçalarının değeri düşmeden değişim yapmak için çok beklemeyin. DDR5'e "sizin için uygun zamanda" geçin derim. Eski parçalarınızın satışı ile yaptığınız ödeme bir miktar geri dönecek.
Evet hocam işte neresinden tutsam iki ucu salçalı değnek. Beklesem belki bu DDR5 fiyatları uçacak, benim DDR4 sistemimin fiyatları düşecek. Diyorum acaba bu B650 tomahawk kalsın atıyorum 7800X3D ye büyük bir indirim vs. gelirse beklerim öyle alırım.
Peki sizce DDR4 parçalarının değeri yakın zamanda düşer mi hocam?

Evet hocam işte neresinden tutsam iki ucu salçalı değnek. Beklesem belki bu DDR5 fiyatları uçacak, benim DDR4 sistemimin fiyatları düşecek. Diyorum acaba bu B650 tomahawk kalsın atıyorum 7800X3D ye büyük bir indirim vs. gelirse beklerim öyle alırım.
Peki sizce DDR4 parçalarının değeri yakın zamanda düşer mi hocam?
Bunu kestirmek pek kolay değil ama DDR4 için süreç henüz kötü yönde ilerlemiyor. Birkaç sene daha DDR4'ün piyasadaki etkinliği belirgin olur. Lakin o dakikadan sonra kim DDR4 için yüksek ödeme yapar? Bir miktar fanatik olmak gerekir. Ben 2-3 sene içinde DDR4'ten çıkılmalı diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı