Ryzen 5 7500F ve RTX 4070 ile oyunlarda anlık donma

bilalozback

Hectopat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance 16GB 5200MHz CL40 INTEL XMP 3.0 DDR5 x2 (32GB RAM)
SSD veya HDD modeli
ADATA Legend 840 1TB 5000/4500 M.2 SSD
Ekran kartı
GeForce RTX 4070 OC 12GB
Anakart
ASUS Prime A620M-K Anakart
İşlemci
AMD Ryzen 5 7500F 5.0GHz 32MB 6 Çekirdek AM5 İşlec
Merhaba, bilgisayarı alalı bir hafta olmamıştır. Konu başlığında da olduğu gibi AMD Ryzen 5 7500F işlemciye ve RTX 4070 ekran kartına sahibim. Yüklediğim oyunlardan sadece iki tanesinde anlık donma sorunu yaşıyorum. GTA 5 ve Battlefield V yüksek grafik ayarlarında, yakın aralıklarla ani ve hızlı donmalar gerçekleşiyor. Fakat Call of Duty Warzone'da herhangi bir donma yaşanmıyor. Darboğaz olduğunu düşünüyorum fakat aynı donanımlara sahip başka bir arkadaşımda bu yaşanmıyor. Tüm sürücülerim kurulu ve eksik yok. Problemin ne olduğunu bir türlü bulamadım. Yine de emin olduğum şeylerden problem çıkabilir tabii ki. Ve evet oyunları 2K değil de 1080p çözünürlükte oynuyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, bilgisayarı alalı bir hafta olmamıştır. Konu başlığında da olduğu gibi AMD Ryzen 5 7500F işlemciye ve RTX 4070 ekran kartına sahibim. Yüklediğim oyunlardan sadece iki tanesinde anlık donma sorunu yaşıyorum. GTA 5 ve Battlefield V yüksek grafik ayarlarında, yakın aralıklarla ani ve hızlı donmalar gerçekleşiyor. Fakat Call of Duty Warzone'da herhangi bir donma yaşanmıyor. Darboğaz olduğunu düşünüyorum fakat aynı donanımlara sahip başka bir arkadaşımda bu yaşanmıyor. Tüm sürücülerim kurulu ve eksik yok. Problemin ne olduğunu bir türlü bulamadım. Yine de emin olduğum şeylerden problem çıkabilir tabii ki. Ve evet oyunları 2K değil de 1080p çözünürlükte oynuyorum.

Windows 11 mi kullanıyorsun?

Evet. İşin ilginç olanı bundan önce RTX 2060 Super ve Ryzen 5 3600 donanımlı bilgisayarım vardı ve aynı donma sorunu bu sistemde de yaşanıyordu. Sonra ya çözdüm ya da göz alışkanlığına kaldı. Bir şeyleri yapmayı unutmuş olabilir miyim acaba?

W11 sıkıntılı dostum. 6 ayda bir farklı farklı sistemlerden W11 tecrübesi edindim, sırf belki düzeltmişlerdir diye şans verip durdum, fakat değişen bir şey yok. Berbat bir işletim sistemi. Windows 10'a geçiş yapma imkanın varsa denemeni öneririm.

W11 sıkıntılı dostum. 6 ayda bir farklı farklı sistemlerden W11 tecrübesi edindim, sırf belki düzeltmişlerdir diye şans verip durdum, fakat değişen bir şey yok. Berbat bir işletim sistemi. Windows 10'a geçiş yapma imkanın varsa denemeni öneririm.

Aynı donanıma sahip arkadaşım da W11 kullanıyor. Onda böyle bir sorun yokmuş. Kişiden kişiye denk gelen bir şey mi bu o zaman? Bence farklı bir çözümü olmalı ama denerim. Teşekkürler.

Konunun aktif kalması için donmalara ait video kayıtlarını paylaşacağım.

Son düzenleme:
BF Vde DX12 modu bazı bilgisayarlarda takılmalara neden oluyor. DX11de kalite düşüyor ancak en stabili o şuan. Nette user.cfg ayarları var daha FPS ve optimizasyon için onları deneyebilirsin. 5800H - 3060 laptopta 80FPS alıyor herşey mediumda DX11de. DX12de daha iyi FPS almama rağmen takılıyor.

EA anticheat güncellemesi sonrası mavi ekran alanlarda oldu. Anticheati kaldırıp onararak sorun çözülüyor. GTA Vde sorun yaşamadım. Windows 10 TPM kapalı kullanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı