Ryzen 7900 + RTX 4080 sistem nasıl?

Bütçe
70000 - 80000
5000X'e de bakabilirsiniz hocam.

RTX 4000 serisi bir kart için aldığınız kasanın kapağıyla ekran kartı arasında ne kadar boşluk olacak ona dikkat edin. Biz ofiste 4090 takılı kasaların kapağını açık kullanıyoruz kablodan dolayı kapanmıyor, kapatmaya kalkarsak kabloya ve sokete aşırı baskı yapıyor. Şu an piyasada satılan kasaların %70'i RTX 40 serisiyle sıkıntı yaşatır o yüzden dikkatli seçin. Kullananlar bunun için 1200 liraya falan yurt dışından 90-180 derecelik adaptörler alıyor.

Yeni kasa modeli olmasına rağmen TD500 Mesh V2 için kablo uyarısı yapılmış. Aldığım ekran kartı Palit RTX4080 Gamerock. Sizin duruma benzer şekilde olmasından korkuyorum bende. Kullandığınız kasa modeli nedir ? Özellikle RTX 40 serisine uygun kasa öneriniz var mıdır ? @messinicocugu hocamın önerdiği HAF 500 bu konuda sıkıntı çıkarmayacaksa onu alacağım.

Aldığım ekran kartının boyutlarını sitesinde inceledim;

Uzunluk: 329.4 mm

Genişlik: 137.5 mm

Yükseklik: 71.5 mm

Şayet TD500 Mesh V2 için sıkıntı çıkarmayacaksa yeni kasa modeli almaktan yanayım, aksi takdirde HAF 500 ile kasa sınavını bitirmiş olacağım.

Yeni kasa modeli olmasına rağmen TD500 Mesh V2 için kablo uyarısı yapılmış. Aldığım ekran kartı Palit RTX4080 Gamerock. Sizin duruma benzer şekilde olmasından korkuyorum bende. Kullandığınız kasa modeli nedir ? Özellikle RTX 40 serisine uygun kasa öneriniz var mıdır ? @messinicocugu hocamın önerdiği HAF 500 bu konuda sıkıntı çıkarmayacaksa onu alacağım.

Aldığım ekran kartının boyutlarını sitesinde inceledim;

Uzunluk: 329.4 mm

Genişlik: 137.5 mm

Yükseklik: 71.5 mm

Şayet TD500 Mesh V2 için sıkıntı çıkarmayacaksa yeni kasa modeli almaktan yanayım, aksi takdirde HAF 500 ile kasa sınavını bitirmiş olacağım.
Hocam TD500 V2 kasanının incelemesini izlemiştim kasa gayet büyük geldi 330 mmlik ekran kartı çok rahat sığar sanırım ama yine de başkaları da yanıt verirse daha iyi olur ben çok iyi anlamıyorum kasalardan ancak aşırı hoşuma gitti td500 ün tasarımı beyaz rengi o yüzden ben de alacağım büyük ihtimal.

Hocam TD500 V2 kasanının incelemesini izlemiştim kasa gayet büyük geldi 330 mmlik ekran kartı çok rahat sığar sanırım ama yine de başkaları da yanıt verirse daha iyi olur ben çok iyi anlamıyorum kasalardan ancak aşırı hoşuma gitti td500 ün tasarımı beyaz rengi o yüzden ben de alacağım büyük ihtimal.

Gerçekten tasarımı çok şık görünüyor, ferah görünümü var. Aynı zamanda yeni model olması iyi. Beni tek korkutan ekran kartı kablosunun engel teşkil etmesi, yoksa uzunluğu gayet yeterli. Sadece yan kapağını kapatırken kablosunun vs engel olmamasını umuyorum, sanırım bu riski alacağım hocam.

Son düzenleme:
Gerçekten tasarımı çok şık görünüyor, ferah görünümü var. Aynı zamanda yeni model olması iyi. Beni tek korkutan ekran kartı kablosunun engel teşkil etmesi, sığacağı konusunda hemfikirim ama sanırım bu riski alacağım hocam.
Suprim X RTX 4090 ile Phanteks P500A kasada kablo sıkıntısı yaşamıştım. Bu ikilinin boyutlarını referans alabilirsin. Yan panel zor kapandı ve kabloyu biraz aşağı bükmem gerekti. Biraz da kablonun yapısı önemli. PSU Olarak ne alacaksın? Örgülü kablolar sıkıntı yaratıyor daha yumuşak yapılı kablolara sahip bir PSU alırsan kablo işini çok düşünmene gerek yok. Ben PSU değiştirirken bu detayı atladım.

Suprim X RTX 4090 ile Phanteks P500A kasada kablo sıkıntısı yaşamıştım. Bu ikilinin boyutlarını referans alabilirsin. Yan panel zor kapandı ve kabloyu biraz aşağı bükmem gerekti. Biraz da kablonun yapısı önemli. PSU Olarak ne alacaksın? Örgülü kablolar sıkıntı yaratıyor daha yumuşak yapılı kablolara sahip bir PSU alırsan kablo işini çok düşünmene gerek yok. Ben PSU değiştirirken bu detayı atladım.

PSU olarak MSI MPG A850G aldım. Kablosu hakkında bilginiz var mıdır ?

Bu arada aldığım ekran kartının (Palit RTX4080 Gamerock) yanında verilen kablolar bunlar sanırım.

Dosya Ekleri

• accessories.jpg
    accessories.jpg
    124,1 KB · Görüntüleme: 24
  • palit-4080-04.jpg
    palit-4080-04.jpg
    149,7 KB · Görüntüleme: 30
PSU olarak MSI MPG A850G aldım. Kablosu hakkında bilginiz var mıdır ?

Bu arada aldığım ekran kartının (Palit RTX4080 Gamerock) yanında verilen kablolar bunlar sanırım.
Almışken ATX 3.0 Olanını almışsındır umarım çünkü eski versiyonları da vardı galiba. Şimdi baktım da 12VHPWR kablosu bunda da örgülü. Kasa seçimine dikkat etmezsen sıkıntı yaşarsın. PSU ile beraber kablo geliyor, ekran kartı kutusundan çıkan adaptörü kullanma.

ATX 3.0 uyumlu ibaresi var hocam. Eski versiyondan kasıt aynı modelin eski sürümü mü anlamadım ? Sanırım aldığım model ATX 3.0 oluyor.

Evet kablosu örgülü... Bu PSU içinden çıkan daha mı kaliteli ? Kablo konusunu anlayamadım.

Hocam, bir de sizin başınıza gelen duruma dair görsel atmanız mümkün mü ?

Dosya Ekleri

• IMG-2536977179678105169.jpg
    IMG-2536977179678105169.jpg
    145,6 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
Evet kablosu örgülü... Bu PSU içinden çıkan daha mı kaliteli ? Kablo konusunu anlayamadım.
Kablo örgülü olduğu için çok sağlam bir yapısı var, bükülmüyor yani. Bükülmediği ve esnemediği için kasa kapağına baskı yapıyor onu demeye çalışıyorum. Örgülü olmayan normal kabloları istediğiniz yerinden büküp kapağı kapatabiliyorsunuz.

Hocam, bir de sizin başınıza gelen duruma dair görsel atmanız mümkün mü ?
Kartı iadeye gönderdim detaylı fotoğrafı yok ama videodan kesit ekleyebilirim. Burada camı kapatmak için kabloyu aşağı bastırmak zorunda kaldım yoksa kapanmıyor.
IMG_4703.jpeg

Kablo örgülü olduğu için çok sağlam bir yapısı var, bükülmüyor yani. Bükülmediği ve esnemediği için kasa kapağına baskı yapıyor onu demeye çalışıyorum. Örgülü olmayan normal kabloları istediğiniz yerinden büküp kapağı kapatabiliyorsunuz.

Kartı iadeye gönderdim detaylı fotoğrafı yok ama videodan kesit ekleyebilirim. Burada camı kapatmak için kabloyu aşağı bastırmak zorunda kaldım yoksa kapanmıyor.
Eki Görüntüle 1736946

Ekran kartı kasaya rahat sığmıș gibi görünüyor ama kablo yüzünden kapanmamasına şaşırdım. P500A dar bir kasa da değil halbuki.

Sizin aldığınız PSU içerisinden çıkan kablo da mı örgülü? Harici örgülü olmayan kablo tavsiyesi alırız olmazsa.

Ekran kartını bu yüzden mi iade ettiniz hocam?

Geri
Yukarı