Ryzen 9 5900X ve XFX RX 6900 XT için PSU önerisi

SmartBuster

Decapat
Daha fazla  
Şu an Corsair CX750F 750 watt 80+ Bronze PSU kullanıyorum. Yeterli olur mu yoksa yükseltmeli miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemin maksimumda harcadığı enerjiyi 1.5 ile çarptığında psu nun gücünü geçmiyorsa değiştirme. Ben böyle bir sistem için 850 watt kullanırdım.

Yeter. Kart zaten 250W çekiyor. Daha kaliteli bir güç kaynağına geçmek daha iyi olur tabii.
300W cekiyor. Power slider ile birlikte 330W civari.

750W yeterli bu arada ben 6900xt me 450Watt cektirdigim halde hicbir problem olmuyor.

Yeterli olur ama böyle high end bir sistem için daha kaliteli, mümkünse 850W Gold bir güç kaynağı öneririm, şunun gibi:

Teşekkür ederim güzel bir öneri.

Tam olarak PSU hesaplamasını bilmiyorum. İşlemci tam yük altında 160-170 watt arası değerlere çıkıyor,ekran kartı ise 250-300 watt arası ama genellikle 250 watt civarı diyebilirim,geri kalan tüm donanım için bir hesaplama yaptığım da 190 watt gibi bir değer buldum Outervision üzerinde. Toplamda maksimum 670 Watt gibi bir değer olur tam yük altında çalıştığın da bu yüzden sanırım sanki 850 Watt daha iyi olacak gibi. Fakat yine de aklımı karıştıran şu oluyor mesela RDR2 oynarken ekran kartı 300 watt güç harcarken işlemci 70-80 watt civarı güç harcıyor sanki sadece oyun için yeterli olabilir gibi haha kararsızlık zor iş :D

Son düzenleme:
Yurt dışında RTX 3090'ı bile 750W PSU ile kullananlar var. Ben de 3080'i 750W bir PSU ile kullanıyorum zaten, mesele sadece yetip yetmemesi de değil, ne kadar yük altına girerse PSU fanı o kadar dönecek, zamanla fanda yıpranma, gürültü (belki coil whine) gibi sorunları beraberinde getirebilir. Bence önemli olan daha üst kalite bir PSU'ya geçmek, saatlik 60-70W enerjiyi boşa harcamamak, gereksiz ısıya dönüştürmemek, yoksa 750W üstüne çıkmak şart değil. Fakat 750W PSU fiyatına 850W Tier A bir PSU varsa da alırdım şahsen.

Yeni konular

Geri
Yukarı