Sadece Photoshop bilmek yeterli olur mu?

Meraklı.e

Picopat
Daha fazla  
Photoshop'u ileri seviyede bilmek Illustrator ve After Effects'i ise temel düzeyde bilmek yeterli olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne için yeterli olur mu?
Yani bir iş bulmayı planlıyor iseniz diğer programları da orta seviye öğrenin derim.
İş için elbet ama neden her bir programı ayrı ayrı öğrenmemiz gerekiyor :( Çok zor inanın üniversitede doğru düzgün öğrenemiyoruz. Photoshop u hep kendi imkanlarımla öğrendim fakat diğer programlarda zorlandığımı hissediyorum hep. İş ilanlarındaysa sürekli Photoshop, indesign, illustrator, after effects programlarına hakim grafik tasarımcılar aranıyor. Nasıl öğreneceğim ki bu kadar programı? Bazen tüm hevesim kaçıyor bu yüzden.

İş için elbet ama neden her bir programı ayrı ayrı öğrenmemiz gerekiyor :( Çok zor inanın üniversitede doğru düzgün öğrenemiyoruz. Photoshop u hep kendi imkanlarımla öğrendim fakat diğer programlarda zorlandığımı hissediyorum hep. İş ilanlarındaysa sürekli Photoshop, indesign, illustrator, after effects programlarına hakim grafik tasarımcılar aranıyor. Nasıl öğreneceğim ki bu kadar programı? Bazen tüm hevesim kaçıyor bu yüzden.
İşveren ile alakalı bir durum. 4 ayrı program için 4 kişiye ayrı maaş sigorta yapacağıma hepsini bilen bir kişiyi alırım diyor.

Merhaba @Meraklı.e. Doğru diyorsunuz, gerçekten çoğu iş ilanı Photoshop, Illustrator, Figma, Corel, After Effects, Lightroom, Premiere Pro, InDesign, Cinema 4D, ve Blender programlarını iyi bilen Tasarımcı arıyoruz şeklinde. Bu iş ilanlarının tek iyi yanı sadece ilgili Lisans bölümlerini bitirenlerin işe alınması (?). Bu arada bu iş ilanlarında aylık maaş da yazmıyor. Aylık 80.000-90.000 TL maaş teklif edeceklerse fena değil ama gidip aylık 25.000-30.000 TL maaş teklif edeceklerse üzücü.

Merhaba @Meraklı.e. Doğru diyorsunuz, gerçekten çoğu iş ilanı Photoshop, Illustrator, Figma, Corel, After Effects, Lightroom, Premiere Pro, InDesign, Cinema 4D, ve Blender programlarını iyi bilen Tasarımcı arıyoruz şeklinde. Bu iş ilanlarının tek iyi yanı sadece ilgili Lisans bölümlerini bitirenlerin işe alınması (?). Bu arada bu iş ilanlarında aylık maaş da yazmıyor. Aylık 80.000-90.000 TL maaş teklif edeceklerse fena değil ama gidip aylık 25.000-30.000 TL maaş teklif edeceklerse üzücü.
Öncelikle benim gibi düşünen bir insanın olduğunu görmek çok ama çok sevindirici. Duygularımın tercümanı oldunuz anlattıklarınızla. Umarım bu sistem değişir.

Nasıl öğreneceğim ki bu kadar programı? Bazen tüm hevesim kaçıyor bu yüzden.
Kötü bir haberim var, tasarımcılık ne yazık ki sürekli öğrenim gerektiren bir meslek dalı :) Hem yenilikleri, görsel stilleri, moda tarzları takip etmen hemde programlarda uzmanlaşman gerekiyor. O yüzden okulda öğrendiklerinin sonraki iş hayatında yeteceğini düşünüyorsan sonrasında çok zorlanırsın. Okulların zaten tamamen program öğretme şansı yok. O yüzden bu durumlarda kişisel projelere önem vermen gerekiyor. Bu işi en iyi birşey yaparken öğreniyorsun. Zaten bir yerden sonra tamamen hayatının bir parçası olacak, o zaman daha kolaylaşır.

Merhaba @Meraklı.e. Doğru diyorsunuz, gerçekten çoğu iş ilanı Photoshop, Illustrator, Figma, Corel, After Effects, Lightroom, Premiere Pro, InDesign, Cinema 4D, ve Blender programlarını iyi bilen Tasarımcı arıyoruz şeklinde.
Bu konuda çok haklısınız. Tasarımcılık özellikle derinleşen krizlerle maalesef en çok sömürülen meslek dallarından. Matbaalar bile Premiere/After Effects bilen eleman ilanı veriyor, ne yapacaklarsa. Bu tarz yerlerde "ne iş olsa yaparız abi" tarzı yerler. Niş bir alanları olmadığından hiçbir işide doğru yapamıyorlar tabiki.

O yüzden tavsiyem kendine niş bir alan seç. UI tasarım mı yapmak istiyorsun? İllustrasyon mu? Sırf reklam grafiği mi? Motion design mı? Bir çok alan var yönelebileceğin. Su yolunu bulur. Bunlardan birini seçip onda iyi olmaya çalışırsan bu tarz ilanlarla çok muhattap olmazsın.

Teşekkür ederim bu güzel yorum için. Şu anda Photoshop ve Illustrator üzerinde ilerliyorum. Kurs aldım ve kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı