Sağlam binada deprem sıkıntı olur mu?

Yer
Bursa
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ekran Kartı:GTX 1650
İşlemci:İ5 9400F
Bellek:16 GB
Anakart:Biostar - H310MHP
İşletim Sistemi: Windows 11
Sistem Türü:64 bit
Meslek
Öğrenci
Bina'nın sağlam olduğunu biliyorum, dürüst insanlar tarafından yapılmış, ancak annemin söyledigine göre büyük İstanbul depremi bursa gemlikte bekleniyormuş ve orası bizim hemen önümüz. Dediğim gibi bina sağlam ama dibimizde olacak depremden yine de etkilenir mi?

Bina'nın sağlam olduğunu biliyorum, dürüst insanlar tarafından yapılmış, ancak annemin söyledigine göre büyük İstanbul depremi bursa gemlikte bekleniyormuş ve orası bizim hemen önümüz. Dediğim gibi bina sağlam ama dibimizde olacak depremden yine de etkilenir mi?
Belli olmaz hocam vallahi.

Bina sağlamsa 9'luk deprem bile bir şey yapamaz. (Tabii ki doğru zemin de önemli)

Etkilenir. Ne kadar etkileneceğini arazi yapısı, fay hattına uzaklık, evin yapımında kullanılan malzemelerin şu anki durumu vs birçok etken belirler.

Evin sağlam olduğunu neye göre biliyorsunuz? "Dürüst insanlar biz bu evi sağlam yaptık" lafına güvenerek bunu diyorsanız yanlış yapıyorsunuz, belediyeye başvurup evin gerekli testlerini yaptırın, o zaman sağlam mı değil mi anlaşılır?

Evin sağlam olduğunu neye göre biliyorsunuz? "dürüst insanlar biz bu evi sağlam yaptık" lafına güvenerek bunu diyorsanız yanlış yapıyorsunuz, belediyeye başvurup evin gerekli testlerini yaptırın, o zaman sağlam mı değil mi anlaşılır?

Gerekli testler yapılmış, evraklı hepsi.

Oturduğum binayı yaptıran adam Imam'dı. Geçen yaz fayans değişimi için fayansları kırdığımızda duvarların deniz kumu (çeşitli renkli taşlar, deniz kabukları) olduğunu gördüm. Dürüst olması pek önem teşkil etmiyor. Belediyenize başvurarak sağlamlık testi yaptırın.(mesajı yeni gördüm testler varmış testler eğer yeni ise sorun teşkil etmez.)

Ben deprem bölgesinden yazıyorum (Hatay'dan) Buralarda bazı zeminler çok kötü durumda maalesef orada bir sürü bina yıkıldı fakat bizim olduğumuz bölge zemini iyi sayılan bir yerdi ama yinede binalar zarar gördü (Az,Orta Hasarlı) Yani her şey zemin ve binanın malzemesine bağlı

Oturduğum binayı yaptıran adam Imam'dı. Geçen yaz fayans değişimi için fayansları kırdığımızda duvarların deniz kumu (çeşitli renkli taşlar, deniz kabukları) olduğunu gördüm. Dürüst olması pek önem teşkil etmiyor. Belediyenize başvurarak sağlamlık testi yaptırın.(mesajı yeni gördüm testler varmış testler eğer yeni ise sorun teşkil etmez.)
Birde din adamı olacak, bunları idam etsek pek bir şey kaybetmeyiz sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı