Sahne korkusu nasıl yenilir?

Aynı konuyu daha önceleri bir arkadaş daha açtı. Ne kadar öz güvensiz insan varmış? Anlamıyorum. Tek derdiniz bu olsun lütfen. Gidip sadece oyun oynayacaksınız, konuşacaksınız. Sizden atomu bölmenizi istemiyorlar. Bilgisayarların içine gömülmüşsünüz.

Vallahi komiksin he. Bir de gülücük falan atıyor. Biz böyle olmasını istiyor muyuz sanıyosun. Küçüklükten beri hiçbir fikrime önem verilmedi diye bu durumdayım. Sen çok kolay bir şey sanıyosun galiba. Ayrıca bilgisayara falan da gömülmedim sandığım gibi birisi değilim. Orada toplumun içinde acaba bir hata yaparsam benimle dalga geçerler mi korkusuyla yaşamak hiç komik bir şey değil.

Bu konularda insanın heyecan yapması normal hocam, her insanın yaşadığı ve yaşayacağı duygular bu şekilde düşünün. Siz ezberinizi yapın ve kendinden emin şekilde konuşmanızı gerçekleştirin, hatanızda kimse sizle dalga geçmeyecek aksine güzel bir sunum yaparsanız beğeni kazanırsınız. Sınıfta onca kişi var ve hepsi sizle aynı heyecanı yaşıyor buna emin olabilirsiniz. Fakat sorunun son 1-2 sene de çıktığını söylüyorsanız demek ki yaşadığınız bir olay bilinçaltınızda kalmış ve sizi etkilemiş. Bu yüzden her defasında aynı şeyin başınıza geleceğini düşünüyorsunuz, ben böyle durumlarda hep herşey gibi buda gelip geçecek kafasıyla düşünür hareket eder kendimi öyle telkin ederim. Hayatınızın sadece belli bir noktasında yaşayacağınız bir daha hiç hatırlayamayacağınız bir olaydan ibaret.

Vallahi komiksin he. Bir de gülücük falan atıyor. Biz böyle olmasını istiyor muyuz sanıyosun. Küçüklükten beri hiçbir fikrime önem verilmedi diye bu durumdayım. Sen çok kolay bir şey sanıyosun galiba. Ayrıca bilgisayara falan da gömülmedim sandığım gibi birisi değilim. Orada toplumun içinde acaba bir hata yaparsam benimle dalga geçerler mi korkusuyla yaşamak hiç komik bir şey değil.
Kolay da değil. Bir anda kalbin hızlanıyor, terliyorsun, konuşamıyorsun elin ayağına dolanıyor falan. Keşke biz de bu durumdan kurtulabilsek ama olmuyor işte.

Kolay da değil. Bir anda kalbin hızlanıyor, terliyorsun, konuşamıyorsun elin ayağına dolanıyor falan. Keşke biz de bu durumdan kurtulabilsek ama olmuyor işte.

Hayır bir de çok basit bir şeymiş gibi aşağılıyor ya en komiği de o. Benim hayattaki en büyük derdim bu zaten toplum içinde bir şey yapamıyorum sesimi çıkaramıyorum. Bu yüzden hala bir şey başaramadım.

Bu konularda insanın heyecan yapması normal hocam, her insanın yaşadığı ve yaşayacağı duygular bu şekilde düşünün. Siz ezberinizi yapın ve kendinden emin şekilde konuşmanızı gerçekleştirin, hatanızda kimse sizle dalga geçmeyecek aksine güzel bir sunum yaparsanız beğeni kazanırsınız. Sınıfta onca kişi var ve hepsi sizle aynı heyecanı yaşıyor buna emin olabilirsiniz. Fakat sorunun son 1-2 sene de çıktığını söylüyorsanız demek ki yaşadığınız bir olay bilinçaltınızda kalmış ve sizi etkilemiş. Bu yüzden her defasında aynı şeyin başınıza geleceğini düşünüyorsunuz, ben böyle durumlarda hep herşey gibi buda gelip geçecek kafasıyla düşünür hareket eder kendimi öyle telkin ederim. Hayatınızın sadece belli bir noktasında yaşayacağınız bir daha hiç hatırlayamayacağınız bir olaydan ibaret.
Teşekkür ederim hocam. Yarına kadar o zaman fotokopi de çektirip okulda dahil olmak üzere acayip sağlam bir ezber yapıp kafamı boşaltıp öyle girmeyi deneyeceğim. Çok iyi bir performans sunmasam da olur benim için, halletsem yeter.

Toplumda rezil olmaktan korkuyorsan yıkıksın. Bencil insanlar kazanıyor bu dünyada. Sunum yapmayıp 0 alan sensin sen kaybedersin :D.

Toplumdan rezil olmaktan korkuyorsan yıkıksın. Bencil insanlar kazanıyor bu dünyada. Sunum yapmayıp 0 alan sensin sen kaybedersin :D.
Sunum yapmıyoruz demedik ki? Sunum yapıyoruz elbette ancak bunun yüzünden öyle bir gergin oluyoruz ki asıl sorun o zaten. Yazımız 100 alacak kadar mükemmel bir yazıdır belki ama bu lanet şey yüzünden 70 alıyoruz, 60 alıyoruz ve sahnede gösterdiğimiz saçma hareketlerle kalıyoruz. Bu yüzden bundan kurtulmamız gerek zaten. Yıkık olmakla da alakası yok bu tamamen içgüdüsel bir şey kendini inandırsan da oluyor yani. Desen ki bunlar umrumda değil yine orada terliyorsun. Bencil olmak da iyi bir şey değil ve bencil insan kazanmaz, kendini geliştirip bunların üstesinden gelen başarılı insan kazanır.

Son düzenleme:
Toplumda rezil olmaktan korkuyorsan yıkıksın. Bencil insanlar kazanıyor bu dünyada. Sunum yapmayıp 0 alan sensin sen kaybedersin :D.

Ben bir şey kazandığımı, bana yararı olduğunu söylemedim ki? Sen gülücük falan atıyosun ben ona takıldım arkadaşım. Bu yaşıma kadar yaşadıklarım bu hale getirmiş beni. Ezmişler fikrime önem vermemişler toplum içinde umursanmamışım. Sen bu komik bir şeymiş veya çok basit bir şeymiş gibi davranıyosun bak emin ol ben böyle olmayı istemezdim. Zaten kimse istemez.

Yeni konular

Geri
Yukarı