Salondaki modemden uzak odadan Ethernet kullanımı

Godsume

Kilopat
Makaleler
3
Merhaba arkadaşlar,

Evime Türk Telekom fiber bağlattım bugün. 500 MB internet paketinden yararlanıyorum ama daireye salona çekmişler kabloyu, benim ise bilgisayar odasında kullanmaya ihtiyacım var. 3 tane PC var odada, Wi-Fi ile bağlantıda ping, lag sorunu yaşayacağım yaşamasam da 150 MB destekli adaptör mevcut. Ethernet kullanmayı istiyorum bunu nasıl sağlayabilirim? Fiberde ufak bir aparat var onunla modem arasına Ethernet kablosu ile bağlanıyor, o Ethernet kablosunu uzatıp odaya kadar çekip modemi oraya mı alsam diye düşünüyorum yoksa router mi almalıyım? Nasıl tam performansta kullanabilirim bilgisayarlarda?

Şanslıymışsınız, kablo olarak ne kullanıyorsunuz tavsiye edebileceğiniz bir Ethernet kablosu var mı?

Merhaba arkadaşlar,

Evime Türk Telekom fiber bağlattım bugün. 500 MB internet paketinden yararlanıyorum ama daireye salona çekmişler kabloyu, benim ise bilgisayar odasında kullanmaya ihtiyacım var. 3 tane PC var odada, Wi-Fi ile bağlantıda ping, lag sorunu yaşayacağım yaşamasam da 150 MB destekli adaptör mevcut. Ethernet kullanmayı istiyorum bunu nasıl sağlayabilirim? Fiberde ufak bir aparat var onunla modem arasına Ethernet kablosu ile bağlanıyor, o Ethernet kablosunu uzatıp odaya kadar çekip modemi oraya mı alsam diye düşünüyorum yoksa router mi almalıyım? Nasıl tam performansta kullanabilirim bilgisayarlarda?

Evet en mantıklısı modemi odanıza almak ve fiber kutusundan odaya kadar ethernet çekmek. Yassı ethernet kabloları var yeterli uzunlukta bulabilirseniz ondan alın kapı üstlerinden, altlarından vs geçmek gerekirse daha mantıklı olur.

Bu arada modeminizdeki ethernet portlarının hepsi Gigabit destekliyor mu? Fiber cihazından modeme giren port destekliyordur mutlaka ama bazı modemlerde diğer 3 port 100 Mbps olabiliyor.

Evet en mantıklısı modemi odanıza almak ve fiber kutusundan odaya kadar Ethernet çekmek. Yassı Ethernet kabloları var yeterli uzunlukta bulabilirseniz ondan alın kapı üstlerinden, altlarından vs geçmek gerekirse daha mantıklı olur.

Bu arada modeminizdeki Ethernet portlarının hepsi Gigabit destekliyor mu? Fiber cihazından modeme giren port destekliyordur mutlaka ama bazı modemlerde diğer 3 port 100 Mbps olabiliyor.

Vallahi Türk Telekom'un modemi muhtemelen destekliyordur, Wi-Fi ile 470 MB aldım.

Vallahi Türk Telekom'un modemi muhtemelen destekliyordur, Wi-Fi ile 470 MB aldım.

Marka modeli nedir modemin? Wifi dan alırsınız hızı ama ethernetten alamayabilirsiniz gigabit ethernet portu yoksa.

Bu arada kastettiğim yassı kablolar şu tip yani:

UGREEN Cat7 RJ45 Ethernet Kablosu Düz Altın Kaplama 10Gbps 600MHz FTP Yönlendirici Modem PS5 Switch Xbox One TV KUTUSU vb. Ile Uyumlu (2M) Amazon.com.tr

Marka modeli nedir modemin? Wi-Fi'dan alırsınız hızı ama Ethernet'ten alamayabilirsiniz gigabit Ethernet portu yoksa.

Bu arada kastettiğim yassı kablolar şu tip yani:

Ugreen CAT7 RJ45 Ethernet Kablosu Düz Altın Kaplama 10Gbps 600MHz FTP Yönlendirici Modem PS5 Switch Xbox One TV KUTUSU vb. Ile Uyumlu (2M) Amazon.com.tr

Şimdi baktım da " TP-Link EX20v - AX1800" bir modemi, uzunlama. Anladım dediğiniz kabloyu, flat diye geçiyor bunlar. Flat ile yuvarlak arasında performans farkı var mı acaba?

1715119471586.png

Böyle bir şey.

Geri
Yukarı