İnceleme Samsung 980 Pro vs Kioxia Exceria Pro

Samsung 980 Pro, 500GB'lık modeli yaklaşık 1 yıldır C sürücüsü olarak kullanmaktayım. Satış sayfalarında sırasıyla 6.900/5.000 okuma/yazma hızları olduğu söyleniyor (mb/sn). bu değerleri ilk aldığım zamanlarda veriyordu. 1 yıl kullanım sonucu oluşan değerleri ise aşağıda testte göstereceğim.
Kioxia exceri Pro, 1TB'lik modeli ise henüz yeni aldım, D sürücüsü olarak bilgisayara taktım, üzerine 1KB bile veri yazılmadı, tertemizdir. Satış sayfalarında sırasıyla 7.300/6.400 okuma/yazma hızları olduğu söyleniyor (mb/sn). bu değerlerin uzaktan yakından yanından geçemedim.

Testlerde 2 uygulama kullandım; CrystalDiskMark ve Samsung Magician.
Test MSI MAG X570 Tomahawk Wi-Fi anakart ile yapıldı, bu anakartın hem birinci hem de ikinci M.2 SSD yuvaları gen4 X4'tür ve her iki yuvada da kendi özel soğutma bloğu bulunmaktadır.

1. test: (over provisioning bölümlemesi yapmadan yani %0 o. P.)

2. test: (yüzde 10 over provisioning bölümlemesi yapılarak yani %10 o. P... )

Görüldüğü gibi Samsung 980 Pro öngördüğü değerleri verebiliyorken Kioxia Exceria Pro sunduğu değerlerin yakınından bile geçemiyor. Oysa Kioxia, Exceria Pro modelinin Samsung'un 980 Pro modelinden okuma ve yazma hızları bakımından daha iyi olduğunu söylüyor! Ben de buna aldanarak İncehesap'tan aldığım Kioxia Exceria Pro modelini geri vereceğim ve Samsung 990 Pro, 1TB modelini alacağım.

Sıcaklıklar ise Kioxia tarafında 37 derece civarı iken Samsung tarafında ise 45 derece civarında ama unutmamak gerekir ki C sürücüsü olarak Samsung'u kullanmaktayım, yani haliyle daha fazla ısınıyor. Ayrıca test tarihim 14 Mart, yani kış sayılır.

Bu da Kioxia'nın kendi programında kendi ürününün sonuçları. Kendi programında bile öngördüğü değerleri veremiyor;

Dosya Ekleri

• Over'sız.jpg
    Over'sız.jpg
    180,2 KB · Görüntüleme: 186
  • Samsung.jpg
    Samsung.jpg
    82,5 KB · Görüntüleme: 161
  • Kioxia.jpg
    Kioxia.jpg
    83,5 KB · Görüntüleme: 135
  • Ekran görüntüsü 2023-03-13 200819.jpg
    Ekran görüntüsü 2023-03-13 200819.jpg