Sanat ve Toplum

575423

Centipat
Bilindiği üzere yılların sorunsalı olan sanat, sanat için mi yoksa toplum için mi? Yıllardır güya entelektüel bir tartışma zannedilip boş boş konuşulup duruyor.
Sanat için sanat" ya da "toplum için sanat" laflarının ifade ettiği şey nedir mesela en başta? "Sanatı ilerletmek için sanat" mı? ya da "toplumu geliştirmek için sanat" filan mı?
Belki önce sanatın ne olduğunu anlarsak bu abuk tartışmalar son bulur, gidip bir yüzyılda başka kavramların içini boşaltırız.
Sanat neden var? Yani nereden çıkmış? Delinin biri "Getirin ben mermeri oyacağım." demiş olamaz, sanatçılar aklından zoru olan insanlar değillerdir.
Sizin düşüncelerin nelerdir buna bir son verelim artık...

Sanat çok basittir, dünyada gördüğünde, duyduğunda herkeste aynı hissi uyandıran şey sanat yapıtıdır.
Bu sanatın toplum için olduğunu anlatır. En basitinden mağara duvar çizimler veya oymaları o zamanki toplumlara ne anlatıyorsa, bize de aynısını anlatabiliyor.* Teknolojinin getirisi yeni hayat standartları ve alışkanlıkları bunun üzerine kurulmuyor, kendini ona göre yaratıyor fakat herhangi bir resetleme ile karşılaşırsa insanlık, özünü unutmamalı.**

Toplumu insanlık olarak değil, bölgesel farklara göre ayırdığınızda sadece o bölgeye dayalı toplumsal ilişkilerle sanat biçimleri gelişir.

Bu alan küçüldükçe, sanatın sulandırıldığını, kalitesinin düştüğünü söylemek yalnış olmaz. Sokağındaki mavi mantarları sembol haline getirdiğinde, diğer sokaktaki kırmızı mantarların yanlış olduğunu iddia eden çok. Oysa ortak olarak mantar biçimi çizmeye çalıştığımızda sadece yenebilen mantarlardan ibaret sanıyor insanlar.

*Tabi kredi kartıyla alışveriş yaptıkça paranın ne olduğunu bilmeyen çocuk yetiştiren ebeveynler ve kendisini geliştirmekten yoksun, bedava beslenen NPC'leri bu mantık çerçevesine almıyorum. NPC işte, sanat sanat içindir der, kendim anladım sen anlama, hem zaten müze ve sanat eserleri üzerinden vergi kaçırıp para aklayan bir sistem mevcut.

**Kimse mağara duvarına havuç avlarken resim çizmedi. :)

Geri
Yukarı