Sapphire RX580 Nitro Görüntü Gitmesi

FantastikTürk

Megapat
Makaleler
7
İyi günler.

Yaklaşık 8-10 aydır Sapphire RX 580 Nitro+ 4 GB modelini kullanıyorum. 2-3 ay kadar önce UV yapmıştım ekran kartına. Ancak UV'den sonra anlık merakla frekanslarla biraz oynayıp O.C de yapmıştım. Orijinal frekanslar 1340 (saat hızı) 1750 (bellek hızı)'ydı. Ben bunu bir süre 1450/2200'de kullandım. Bu ayar testte 10-15 dakikada sorun çıkarıyordu ancak oynadığım oyun ekran kartına tam yük bindirmediğinden oyunda sorun olmuyordu. Ayrıca çok az oyun oynuyordum çoğunlukla boşta oluyordu bilgisayar. Bir süre sonra ara sıra ekran gidip gelmesi (Anlık) + ekranda çizgiler olunca frekansı 1400/2150'ye kadar düşürdüm. Bunu ağır teste sokmadım ama ekran gitmesi ve çizgilenme sorunu gitmişti. Sadece 1 defa çok ufak çizgi olmuştu.

Bugün ise 1400/2150'de ve UV ile kullanırken bir anda bir aygıt çıktı sesi geldi ve ekran gitti. Daha sonra aygıt bağlanma/kopma sesi birkaç defa tekrarlandı ama ekran gelmedi. PC'yi tuşundan kapatıp açtım 2 defa düzelmedi. Sonra PC'yi kapattım fişten çektim ve 30 saniye güç tuşuna basılı tutup geri açtığımda ekran geldi. Açıldığında bildirim alanında Wattman hatası işaretini gördüm. Böylece sorunun ekran kartından olduğunu doğruladığımı düşünüyorum. Tabii bundan sonra ilk işim frekansı ve voltajı orijinale getirmek oldu.

Orijinal ve benim yaptığım voltaj ayarlarını resime ekledim (1. resim UV, 2 orijinal):
Ekran Kartı Voltaj Ayarları.png

Adsız.png

Açıkcası bu ayarların böyle bir soruna yol açacağını düşünmemiştim. Çünkü O.C'ye rağmen güç tüketimi normalden 8-12W daha azdı. "Nasıl olsa daha az güç tüketiyor bir sorun olmaz herhalde." diye düşünmüştüm aslında.

Şu anda herhangi bir sorun olmadan ekran geliyor. O bilgisayardan yazıyorum. Ancak ekran kartına zarar gelmiş olabileceği korkusu var içimde. FurMark testi yapmaya korkuyorum.

Tavsiyeleriniz neler? Ekran kartının bu davranışının benim voltaj ve frekans ayarımdan olduğu bariz. Bu ekran kartına zarar vermiş midir yoksa anlık yükte sorun olduğu için bir seferliğe mahsus mu böyle olmuştur? FurMark testi yapıp bir sorun var mı diye kontrol edeyim mi?

İyi günler.

Yaklaşık 8-10 aydır Sapphire RX 580 Nitro+ 4 GB modelini kullanıyorum. 2-3 ay kadar önce UV yapmıştım ekran kartına. Ancak UV'den sonra anlık merakla frekanslarla biraz oynayıp O.C de yapmıştım. Orijinal frekanslar 1340 (saat hızı) 1750 (bellek hızı)'ydı. Ben bunu bir süre 1450/2200'de kullandım. Bu ayar testte 10-15 dakikada sorun çıkarıyordu ancak oynadığım oyun ekran kartına tam yük bindirmediğinden oyunda sorun olmuyordu. Ayrıca çok az oyun oynuyordum çoğunlukla boşta oluyordu bilgisayar. Bir süre sonra ara sıra ekran gidip gelmesi (Anlık) + ekranda çizgiler olunca frekansı 1400/2150'ye kadar düşürdüm. Bunu ağır teste sokmadım ama ekran gitmesi ve çizgilenme sorunu gitmişti. Sadece 1 defa çok ufak çizgi olmuştu.

Bugün ise 1400/2150'de ve UV ile kullanırken bir anda bir aygıt çıktı sesi geldi ve ekran gitti. Daha sonra aygıt bağlanma/kopma sesi birkaç defa tekrarlandı ama ekran gelmedi. PC'yi tuşundan kapatıp açtım 2 defa düzelmedi. Sonra PC'yi kapattım fişten çektim ve 30 saniye güç tuşuna basılı tutup geri açtığımda ekran geldi. Açıldığında bildirim alanında WattMan hatası işaretini gördüm. Böylece sorunun ekran kartından olduğunu doğruladığımı düşünüyorum. Tabii bundan sonra ilk işim frekansı ve voltajı orijinale getirmek oldu.

Orijinal ve benim yaptığım voltaj ayarlarını resime ekledim (1. resim UV, 2 orijinal):
Eki Görüntüle 1002804
Eki Görüntüle 1002805

Açıkcası bu ayarların böyle bir soruna yol açacağını düşünmemiştim. Çünkü O.C'ye rağmen güç tüketimi normalden 8-12W daha azdı. "nasıl olsa daha az güç tüketiyor bir sorun olmaz herhalde." diye düşünmüştüm aslında.

Şu anda herhangi bir sorun olmadan ekran geliyor. O bilgisayardan yazıyorum. Ancak ekran kartına zarar gelmiş olabileceği korkusu var içimde. FurMark testi yapmaya korkuyorum.

Tavsiyeleriniz neler? Ekran kartının bu davranışının benim voltaj ve frekans ayarımdan olduğu bariz. Bu ekran kartına zarar vermiş midir yoksa anlık yükte sorun olduğu için bir seferliğe mahsus mu böyle olmuştur? FurMark testi yapıp bir sorun var mı diye kontrol edeyim mi?

Ekran kartını yakmaya ramak kalmış. OC yapmayı bilmiyorsanız önermem. Ayarları kurcalayarak ekran kartınızı dönüşü olmayan bir yola sürükleyebilirsiniz.

Bütün değerleri stok değerlerle değiştirin ondan sonra FurMark testi yapın. Ancak kart daha önceden hasar aldıysa bu test o hasarı tetikleyip kalıcı hasar bırakabilir.
Evet boyle bir sey olabilir diye korkup Furmark testi yapmadım hemen.

25 dakikadır Aida64 GPU testinde sorunsuz çalışıyor. Aida testi daha hafif oluyor diye başlamıştım. Sizce sağlam olduğunu anlamak için yeterli mi bu test?

Evet boyle bir şey olabilir diye korkup FurMark testi yapmadım hemen.

25 dakikadır AIDA64 GPU testinde sorunsuz çalışıyor. AIDA testi daha hafif oluyor diye başlamıştım. Sizce sağlam olduğunu anlamak için yeterli mi bu test?

FurMark testlerini yaparken size seçenekler soruyor zaten. Düşük ayarlarla başlayıp yükseltebilirsiniz. Stok değerler ile testleri yapın. Problem varsa ortaya çıkar ancak umarım kalıcı olarak bir hasar yoktur.

FurMark testlerini yaparken size seçenekler soruyor zaten. Düşük ayarlarla başlayıp yükseltebilirsiniz. Stok değerler ile testleri yapın. Problem varsa ortaya çıkar ancak umarım kalıcı olarak bir hasar yoktur.
Ancak voltajı arttırmadım tam tersine düşürdüm. Kalıcı bir hasar bırakmaması gerekmez mi? Voltajı sınirdan fazla yükseltmediğin sürece kartı yakmanın imkansız olduğunu sanıyordum?

Ancak voltajı arttırmadım tam tersine düşürdüm. Kalıcı bir hasar bırakmaması gerekmez mi? Voltajı sınirdan fazla yükseltmediğin sürece kartı yakmanın imkansız olduğunu sanıyordum?

Sen sadece giren elektriği düşürüyorsun. Düşürdükten sonra daha fazla performans istiyorsun işlemciden ve VRAM'den. Keşke OC yapmadan önce konu açıp danışsaydınız. Ben AMD kartlardan çok anlamıyorum.

Sen sadece giren elektriği düşürüyorsun. Düşürdükten sonra daha fazla performans istiyorsun işlemciden ve VRAM'den. Keşke OC yapmadan önce konu açıp danışsaydınız. Ben AMD kartlardan çok anlamıyorum.
Evet onu diyorum. Giren elektrik düşmüşken yakmam soz konusu olabilir mi ki? Konu acmistim ama voltaj dustugu icin sorun olmaz dediler bana o zaman.

Ayrica 47 dakikalık Aida64 GPU Stress testinde bir sorun çikarmadı. Bu test yeterli olmus mudur yoksa mutlaka Furmark'ta mi denemeliyim?

Evet onu diyorum. Giren elektrik düşmüşken yakmam soz konusu olabilir mi ki? Konu acmistim ama voltaj dustugu için sorun olmaz dediler bana o zaman.

Ayrica 47 dakikalık AIDA64 GPU Stress testinde bir sorun çikarmadı. Bu test yeterli olmus mudur yoksa mutlaka FurMark'ta mi denemeliyim?

Artık oyun vesaire oynayın. Günlük nasıl kullanıyorsanız o şekilde kullanın. Daha fazla test yapmanın gereği yok. Bir daha yaşarsanız problem tekrardan konu açın.

Geri
Yukarı