Şarap zararlı mı?

Aslan Mert

Centipat
kanın akışkanlığını artırarak kalp krizi riskini azaltıyor. Şarap, sadece kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarına karşı değil, diğer hastalıklara karşı da koruyor. Örneğin, bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor ve antioksidan maddeler sayesinde kanser hastalıklarına karşı korunmamızı sağlıyor.

İşin biyolojik kısmını bilmiyorum ancak bağımlılıkla mücadele dersinde öğrendiğimi aktarmam gerekirse şarabın bu yararları içerisinde bulunan üzümden geldiği ancak yine de içerisinde alkol de barındırdığından alkolün zararlarından ötürü bahse konu yararlar isteniliyorsa şarap değil üzüm suyu içilmesi tavsiye edilmişti.

Ayrıca sigaraların da aslında bağırsakları etkileyerek boşaltım sistemine yardımcı olduğu, kişi bağımlı değilse stresini azaltma gibi özellikleri olmasına rağmen sigara yaralıdır denmiyor. Yine de ilginçtir mesela Amerika'da özellikle yaşça ileri yaşta bağırsak sorunu yaşayan hastalara doktorlar tedavi amaçlı sigara verebiliyor. Hasta zaten ileri yaşından ötürü kanser oluşmadan hayatını kaybedeceği düşüncesi de bunda etkili.

Dolaysıyla aynı mantıkla şarap da yaralıdır, zararlı değildir algısı yaratacak söylemlerden uzak durulmalı. @417496

Sigara konusu kesinlilik ile kanıtlandımı bilmiyorum ama doğru.
Bende ve çevremde sigara etkeni ile bağırsak boşaltımı oluşuyor.
Tuvalette sigara içmek tam anlamıyla bağırsak için çok iyi oluyor.

@Pxn @xDraco Tekrara hatırlatıyorum, herhangi bir tıbbi uzmanlığım yok sadece duyduklarımı aktarıyorum. Sigara ve kabızlık ilişkisine ilişkin şu yazıyı buldum; https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1960403
Evet, boşaltıma bir katkısı olsa da yine de genel anlamda yukarıda şarap, üzüm muahbetine geliyor. Kabıza çözüm isteniyorsa su tüketimi, posalı yiyecek tüketimi artırılmalı. Sigara, Amerika'da "ne de olsa kanser oluşmadan hasta ileri yaşından ölecek" düşüncesi ile verilmesi dışında, birincil tedavi olarak kullanılmıyor.

İşin biyolojik kısmını bilmiyorum ancak bağımlılıkla mücadele dersinde öğrendiğimi aktarmam gerekirse şarabın bu yararları içerisinde bulunan üzümden geldiği ancak yine de içerisinde alkol de barındırdığından alkolün zararlarından ötürü bahse konu yararlar isteniliyorsa şarap değil üzüm suyu içilmesi tavsiye edilmişti.

Ayrıca sigaraların da aslında bağırsakları etkileyerek boşaltım sistemine yardımcı olduğu, kişi bağımlı değilse stresini azaltma gibi özellikleri olmasına rağmen sigara yaralıdır denmiyor. Yine de ilginçtir mesela Amerika'da özellikle yaşça ileri yaşta bağırsak sorunu yaşayan hastalara doktorlar tedavi amaçlı sigara verebiliyor. Hasta zaten ileri yaşından ötürü kanser oluşmadan hayatını kaybedeceği düşüncesi de bunda etkili.

Dolaysıyla aynı mantıkla şarap da yaralıdır, zararlı değildir algısı yaratacak söylemlerden uzak durulmalı. @417496
Kursağımda koydun hocam. Ben de %5 alkollü bira içtim.

Geri
Yukarı